Ultimate magazine theme for WordPress.

آرامگاه شیخ بهایی | مقبره حکیم شیخ بهایی در کدام شهر واقع شده است؟

آرامگاه شیخ بهایی

آرامگاه شیخ بهایی در مشهد داخل حرم مطهر رضوی بعد از رواق وسیع امام خمینی مزاری سنگی با پوششی شیشه ای قرار گرفته است. این مزار مربوط به عالم و دانشمند ایران به شیخ بهایی است . اکثر زائران حرم امام رضا (ع) و مسافران تور مشهد چه قبل و چه بعد از زیارت در مسیر قبر ایشان قرار می گیرند و برای ایشان فاتحه ای می خوانند.


خصوصیات آرامگاه شیخ بهایی

آرامگاه شیخ بهایی که قبل از مرگ شیخ بهائی محل تدریس او نیز بوده حدود ۱۰۲ متر مساحت دارد که با آینه کاری های بسیار و کتیبه های خوشنویسی شده زیبایی تزیین شده است. کتیبه هایی روی دیوار نصب شده که تاریخ مرگ و تولد شیخ بهایی را روی آن نوشته شده است.

نمایی از آرامگاه شیخ بهایی
نمایی از آرامگاه شیخ بهایی

شیخ بهایی که بود؟

بهاءالدین محمد عاملی معروف به شیخ بهایی در سال ۹۳۵ هجری قمری در بعلبک لبنان متولد شده است. ایشان در سن هفت سالگی با پدرش به ایران آمد و مدتی وزیر شاه عباس صفوی بود. در سیاست و فرهنگ ایران نقش بسیار مهمی داشت. این دانشمند تالیفات متعددی به جا گذاشته اصلیت شیخ بهایی از جبل عامل شام بود. بهاء الدین محمد ده ساله بود که پدرش عزالدین حسین عاملی از بزرگان علمای شام به سمت ایران رهسپار شد و چون به قزوین رسیدند و آن شهر را مرکز دانشمندان شیعه یافتند، در آن سکونت کردند و بهاءالدین به شاگردی پدر و دیگر دانشمندان آن عصر مشغول شد.

تصویری از به شکل نقاشی از شیخ بهائی
تصویری از به شکل نقاشی از شیخ بهائی

مرگ این عارف بزرگ و دانشمند را به سال ۱۰۳۰ و یا ۱۰۳۱ هجری در پایان ۸۷ سال حیاتش ذکر کرده اند. وی در شهر اصفهان روی در نقاب خاک کشید و مریدان پیکر او را با شکوهی که شایسته شان او بود ، به مشهد بردند و در جوار حرم امام رضا (ع) به خاک سپردند. . مقبره این دانشمند بین صحن امام و آزادی ، در جایی که بیشتر محل تدریس او بوده قرار دارد. در مورد شهرت و عظمت علمی این دانشمند همین بس که یونسکو سال ۲۰۰۹ میلادی را سال نجوم و شیخ بهایی نامگذاری کرده بود.

آثار بجامانده از شیخ بهایی

از کتب و آثار بزرگ علمی و ادبی شیخ بهایی علاوه بر غزلیات و رباعیات دارای دو مثنوی بوده که یکی به نام مثنوی (نان و حلوا) و دیگری (شیر و شکر) می باشد و آثار علمی او عبارتند از : جامع عباسی، کشکول، بحرالحساب و مفتاح الفلاح و الاربعین و سایر تالیفات شیخ بهایی که بالغ بر ۸۷ کتاب و رساله می شود که همواره کتب مورد نیاز طالبان علم و ادب بوده است.

 

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟