Ultimate magazine theme for WordPress.

باغ هفت‌ تنان شیراز یا موزه سنگ شیراز را بیشتر بشناسید

باغ هفت‌ تنان شیراز

باغ هفت‌ تنان شیراز یا موزه سنگ شیراز یکی از قدیمی‌ترین اماکن تاریخی شیراز است. این باغ به سده‌های پیش از عهد زندیه و عمارت آن از بناهای دورهٔ کریم خان زند است. این باغ در بن کوه چهل مقام و در شمال آرامگاه حافظ قرار گرفته‌است. بیشتر جهانگردانی که در چند سدهٔ اخیر به شیراز سفر کرده‌اند باغ هفت‌ تنان و عمارت زیبای آن را وصف کرده‌اند. مردم شیراز نیز به این مکان دلبستگی خاص دارند و سابقاً گاه در طلب باران و استجابت دعا روی بدین مکان می‌آورده‌اند. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.


علت نامگذاری باغ هفت‌ تنان شیراز

باغ هفت‌ تنان شیراز ، بدلیل وجود هفت قبر از هفت عارف در این باغ نام گذاری شده است که کریم خان زند روی هر کدام، سنگ بزرگ بدون کتیبه‌ای نصب کرده‌است.

نمایی از کاخ باغ هفت تنان شیراز
نمایی از کاخ باغ هفت تنان شیراز;

محتوای داخل باغ هفت تنان شیراز

از دیدنی‌های این عمارت تالاری است که سقف آن بر دو ستون بزرگ یکپارچه استوار شده و در طاقچه‌های بالایی آن، پنج مجلس روی گچ نقاشی شده و از شاهکارهای نقاشی دوران زندیه محسوب می‌شود. این مجموعه در سال‌های ۱۳۳۶ و ۱۳۳۷ شمسی توسط نقاش و هنرمند محمد باقرجهان میری تعمیر و تجدید شد.

نمایی از نقاشی های باغ هفت‌ تنان شیراز
نمایی از نقاشی های باغ هفت تنان شیراز

این پنج مجلس به ترتیب عبارتند از: درویشی با تبرزین و کشکول، نقش موسی در حال شبانی، منظرهٔ شیخ صنعان و دختر ترسا، نقش ابراهیم، و نقش درویش جوان. سنگ‌های موجود دراین موزه متعلق به سده‌های سوم تا یازدهم هجری قمری است که با انواع خطوط کوفی، ثلث، نستعلیق دیوانی، توقیع، تعلیق- نسخ و… به طرز زیبایی تزیین شده‌ است.حوض بزرگی هم در وسط عمارت اصلی به چشم می‌خورد که در گذشته از آب رکن‌آباد پر می‌شده‌است.

آدرس باغ هفت‌ تنان شیراز

شیراز انتهای بلوار هفت تنان روبروی چهل مقام

ساعت بازدید از باغ هفت‌ تنان شیراز

این مجموعه از ساعت ۸الی ۲۰ پذیرای بازدید کننده گان تور شیراز میباشند.

منبع
wikipedia

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟