Ultimate magazine theme for WordPress.

برج گالاتا استانبول | آیا دوست دارید شهر استانبول زیر پای شما باشد؟

برج گالاتا استانبول

برج گالاتا استانبول (انگلیسی: Galata Tower، ترکی: Galata Kulesi )یکی از مرتفع ترین و قدیمی ترین برج های استانبول می باشد. این برج که در بخش شمالی شاخ طلایی، بِی اغلو، قرار گرفته است، چشم انداز بی نظیر ۳۶۰ درجه ای از استانبول دارد. این سازه استوانه ای که با کلاهکی مخروطی پوشانده شده است، بلند تر از تمامی ساختمان های اطراف است.


تاریخچه برج گالاتا استانبول

برج گالاتا استانبول در دوران توسعه ی مستعمره ی ژنوایی، در قسطنطنیه به سبک رومانسک ساخته شد. این برج به منظور جایگزین کردن برج قدیمی گالاتا – برج بیزانسی ای به نام “برج بزرگ” که پایانه ی شمالی زنجیره دریا هایی را کنترل می کرد که ورودی شاخ طلایی را می بستند – بنا نهاده شد. برج بزرگ در مکان دیگری قرار داشت و طی جنگ صلیبی چهارم ( ۱۲۰۴-۱۲۰۲ ) در سال ۱۲۰۳ نابود شد.در سال ۱۸۱۸، اولین نقاش فرانسوی پانوراما، پی یر پروو ( Pierre Prévost )، از بالای برج گالاتا نقاشی “چشم انداز قسطنطنیه” ( Panorama de Constantinople ) را خلق کرد که بعد ها در سال ۱۸۲۵ در پاریس به نمایش گذاشته شد.

نمایی زیبا از برج گالاتا استانبول
نمایی زیبا از برج گالاتا استانبول;

خصوصیات ابعاد برج گالاتا استانبول

قطر خارجی برج در پایه ی آن ۱۶/۴۵ متر و قطر داخلی اش ۸/۹۵ متر می باشد. ضخامت دیوار ها در پایه ی برج ۳/۷۵ متر است و در طبقات بالایی به ۲۰ سانتی متر کاهش می یابد. این برج نه طبقه ۶۶/۹۰ متر ارتفاع دارد ( ۶۲/۵۹ متر بدون احتساب ارتفاع کلاهک تزئینی ) و در زمان ساخت مرتفع ترین سازه ی شهر به شمار می رفت.

نمایی از بالای برج گالاتا استانبول
نمایی از بالای برج گالاتا استانبول;

در داخل برج گالاتا دو آسانسور وجود دارند که بازدید کننده ها را به طبقه ی هفتم برج می برند؛ از آنجا به بعد بازدید کننده ها باید برای رسیدن به عرشه ی نظارت از دو رشته پلکان بالا بروند. با رفتن روی بالکن می توان در اطراف نوک برج قدم زد و از منظره ی ۳۶۰ درجه ی شهر لذت برد.

کاربرد برج گالاتا استانبول در گذشته

بنای اولیه که در سال ۱۳۴۸ ساخته شده بود “برج مسیح” ( Christea Turris ) نامیده می شد. از برج گالاتا، که مرتفع ترین بخش از استحکامات اطراف دژ ژنواییِ گالاتا بود، به عنوان برج نگهبانی استفاده می شد. پس از فتح قسطنطنیه توسط عثمان ها، برج گالاتا به زندان و مخزن مهمات نیروی دریایی تبدیل گشت. در دوران عثمانی همچنین از برج جهت پیدا کردن آتش سوزی استفاده می شد، بخش بالایی برج به همراه کلاهک مخروطی اش طی چندین مرمت دچار اندکی تغییرات شدند.

بازسازی برج گالاتا استانبول

با توجه به قدمت برج باشکوه گالاتا قاعدتا این برج صدمات زیادی دیده است زیرا از قرن سیزدهم استانبول شاهد نا آرامی ها و بلایای طبیعی زیادی بوده است. بیشترین آسیبی که برج گالاتا دید در سال ۱۵۰۹ میلادی بود که توسط زلزله ایجاد شد و تا حدود زیادی برج را ویران کرد.در این زمان معماری به نام (Hayrettin) کار مرمت برج را بر عهده گرفت و به خوبی هم از پس این کار برآمد.

نمایی زیبا از برج گالاتا استانبول
نمایی زیبا از برج گالاتا استانبول;

آسیب های بزرگی که به برج گالاتا در طول تاریخ وارد شد در سال ۱۷۹۴ میلادی بود که این برج تقریبا کامل در آتش فرو رفت و تا میزان زیادی نابود شد. پس از این آتش سوزی باز هم برج مرمت شد که اینبار در طی بازسازی یک اتاق کوچک چوبی نیز به برج اضافه گشت. این حادثه و مرمت عظیم مربوط به دوران پادشاهی سلطان سلیم دوم (Sultan Selim III) باز می گردد.

برج گالاتا شاهد آتش سوزی های فراوانی بود که یکی دیگر از آتش سوزی های بزرگ آن مربوط به سال ۱۸۳۱ میلادی و سلطنت (Sultan Mahmut) بود که در طی مرمت پس از آن دو طبقه به برج گالاتا نیز اضافه شد. گالاتا یکبار هم دچار طوفان شدیدی شد که این حادثه به سال ۱۸۷۵ میلادی باز می گردد. در آخرین بازسازی این بنا در سال ۱۹۶۷ پس از سه سال مرمت، برج گالاتا بازگشایی شد. ظاهر کنونی بنا به فرمی که در دوران سلطنت محمد دوم داشته، ساخته شده است.

رستوران و کافه برج گالاتا استانبول

همانطور که اشاره کردیم رستورانی به سبک ترکی و یک کافه نیز در طبقات بالای گالاتا وجود دارد که می تواند در یکی از بهترین جاذبه های ترکیه فرصت صرف غذایی لذیذ را برایتان فراهم آورد. محیط، سرویس دهی و دکوراسیون این رستوران کاملا معمولی و به سبک محلی است و با توجه به این که محله گالاتا جزء محله های لوکس استانبول نیست پس نباید انتظار رستورانی لوکس را داشته باشید.

رستوران برج گالاتا استانبول
رستوران برج گالاتا استانبول;

غذاهای این رستوران شامل انواع کباب و خوراکی های محلی ترکی است و اگر علاقمند هستید که وعده ای را با چشم اندازی زیبا میل کنید این رستوران برای شما مناسب است اما باید توجه داشته باشید که هزینه ی خوراکی ها در این رستوران به نسبت رستوران های ترکی اطراف که تعدادشان کم هم نیست کمی گران تر است.تقریبا به ازای هر دو نفر حدود ۱۳۰ هزار تومان هزینه میبرد.پیشنهاد میدهیم در تور استانبول از این رستوان دیدن کنید.

دیدنی های اطراف برج گالاتا استانبول

شکی در این که استانبول مملو از جاذبه های دیدنی و تفریحی است وجود ندارد،با این حال خوب است در بازدید از برج گالاتا اگر فرصتی داشتید به دیدار دیگر جاذبه های گردشگری منطقه نیز بروید.از جمله این اماکن : تنگه بسفر ، پل گالاتا ، میدان تکسیم ، خیابان استقلال ، کلیسای سنت آنتونی و…. از جمله نقاط دیدنی مهم شهر ایا صوفیه، مسجد سلطان احمد و شاخ طلایی – که نیمه های آسیایی و اروپایی استانبول را از هم جدا می کند – از برج گالاتا قابل مشاهده است.

نمایی زیبا از برج گالاتا استانبول
نمایی زیبا از برج گالاتا استانبول;

دسترسی برج گالاتا استانبول

  • تراموا
    سوار تراموا قرمز رنگ و قدیمی میدان تقسیم شوید و در آخرین ایستگاه تونل پیاده شوید. خودتان را به خیابان گلیپ برسانید (حدود ۵۰ متر) و به سمت پایین خیابان حرکت کنید. (۳۰۰ تا ۳۵۰ متر) حالا برج گالاتا را در سمت راست خود خواهید دید.
  • مترو
    با مترو از تقسیم به شیشانه بروید و از آنجا تا خیابان گلیپ ده ۱۵۰ متر پیاده روی کنید. پس از آن ۳۰۰ تا ۳۵۰ متر به سمت پایین خیابان حرکت کنید و برج گالاتا را در سمت راست خود خواهید دید.
  • فونیکولار
    از میدان تقسیم تا کاباتاس را با فونیکولار طی کنید و پس از آن با تراموای جدید به کاراکوی بروید. با زیرگذر به سمت دیگر خیابان بروید و ۵۰ متر به سمت بالا حرکت کنید. از پله‌های کوچه حاج علی بالا بروید و سنگفرش‌ها را دنبال کنید. پس از چندی به برج گالاتا می‌رسید.

آدرس برج گالاتا استانبول

بیوگلو، گالاتا کولسی، برکتزاده

ساعات بازدید برج گالاتا استانبول

۹ صبح تا ۲۰:۳۰ شب

رستوران از بعد از ساعات ۲۰:۳۰ میهمان نمی پذیرد اما اجازه می دهد میهمانانش تا هر ساعتی که بخواهند در برج بمانند.

هزینه بازدید از برج گالاتا

برای بزرگسالان: ۲۵.۵ لیر (حدود ۲۶ هزار تومان)
برای کودکان: ۱۲ لیر ( حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان)

امیدواریم که این مطلب در سفر به شهر استانبول برای شما مفید واقع شود.

خواهشمندیم در صورتیکه قصد سفر به شهر استانبول را دارید،برای رزرو تور استانبول با ما در تماس باشید.

منبع : بادساگروپ – کارناوال – گلفام

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟