Ultimate magazine theme for WordPress.

خیابان استقلال استانبول | خیابانی که برای گشتن در آن وقت کم خواهید داشت

خیابان استقلال استانبول

خیابان استقلال استانبول ( انگلیسی: Independence Avenue، ترکی: Istiklal Caddesi)، واقع در محله ی تاریخی بی اغلو ( پرا )، شلوغ ترین خیابان استانبول است.خیابان از صبح تا شب شلوغ است و نه تنها بسیار تمیز و متحد الشکل میباشد، بلکه ساختمان های واقع در آن افسانه های تاریخی بسیاری از عصر عثمانی (اکثرا قرن ۱۹ و ۲۰) را بازگو میکنند. خیابان استقلال مکانی بود که مقامات، روشنفکران و افراد متمول اغلب در آن وقت گذرانی میکردند.


پیشینه خیابان استقلال استانبول

خیابان استقلال استانبول پس از جنگ استقلال ترکیه در سال ۱۹۲۳ نامیده شد اما در حوالی سال های ۱۹۷۰، غفلت مسئولان خیابان را به مکانی ناخوشایند تبدیل کرده بود. در سال های ۱۹۹۰، شورای محلی استانبول تصمیم گرفت در مورد این وضعیت اقدامی کند و با خرج میلیون ها دلار خیابان به مکان تاثیر گذار کنونی اش تبدیل شد.

بناهای تاریخی خیابان استقلال استانبول

دومین ایستگاه متروی قدیمی جهان، که به آن تونل ( Tünel ) میگویند، در محله ی قدیمی کاراکوی ( گالاتا ) واقع در انتهای جنوبی خیابان استقلال قرار گرفته است که این ایستگاه از سال ۱۸۷۵ آغاز به کار کرده است. همچنین، یکی از بهترین مراکز آموزشی ترکیه، دبیرستان آلمانی استانبول ( Özel Alman Lisesi ) میباشد که در نزدیکی تونل واقع شده است.

تصویری زیبا از خیابان استقلال استانبول;
تصویری زیبا از خیابان استقلال

قدیمی ترین دبیرستان ترکیه ( Galatasaray Lisesi یا Galata Sarayı Enderun-u Hümayunu به معنی مدرسه ی سلطنتی کاخ گالاتا )، در میدان گالاتا سرای، واقع در وسط خیابان استقلال، قرار دارد.

معماری ساختمان های خیابان استقلال استانبول

ساختمان های واقع در خیابان استقلال به سبک های نئوکلاسیک ( Neo-Classical )، نئو گوتیک ( Neo-Gothic )، احیای رنسانس ( Renaissance Revival )، هنرهای زیبا ( Beaux-Arts )، هنر نو ( Art Nouveau ) و نخستین معماری ملی ترکی ( First Turkish National Architecture styles ) ساخته شده اند. همچنین برخی ساختمان های مربوط به سال های اولیه ی جمهوری ترکیه در سبک آرت دکو ( Art Deco ) میباشند. به علاوه، نمونه های معماری مدرن از محله ی باستانی ژنوایی واقع در حوالی برج گالاتا تا میدان تقسیم قابل مشاهده است.

معماری بناهای خیابان استقلال استانبول
معماری بناهای خیابان استقلال استانبول

کلیسا ها، مسجد ها و کنیسه های خیابان استقلال استانبول

درک تاریخ فرهنگی چندگانه ی استانبول گاهی مشکل است اما بازدید از این اماکن راهی مناسب برای مشاهده و فهمیدن این موضوع است که مذاهب مختلف چگونه در گذر زمان به تاریخ استانبول شکل داده اند چندین کلیسا در این منطقه قرار دارند اما بزرگترین و بهترین آنها کلیسای سنت آنتونی پادوا است. معماری نئو گوتیک ونیزی داخل بنا بسیار تاثیر گذار است. این کلیسا مکانی دایر برای عبادت مسیحیانی است که در این کشور عمدتا مسلمان نشین زندگی میکنند.

کلیسایی زیبا در خیابان استقلال استانبول;
کلیسایی زیبا در خیابان استقلال

از دیگر مکان های مذهبی این خیابان میتوان از کلیسای ارمنی گریگوری، کلیسای کاتولیک رومی، کلیسای ارتدکس یونانی، خانه ی مولوی گالاتا (Galata Mevlevihanesi، میتوان در این مکان رقص درویشان را نظاره کرد )، کلیسای یادبود کریمه (وابسته به کلیسای انگلیس)، کنیسه ی یهودی، یکی از قدیمی ترین مساجد استانبول، یک مسجد زیرزمینی و کلیسای واقع بر پشت بام ارتدکس روسی نام برد.

پیشنهاد میشود هر فردی که از شهر استانبول و با تور استانبول بازدید میکند، حداقل ۱ روز از وقت خود را صرف گشت و گذار در خیابان ۱/۴ کیلومتری و زیبای آن کنند. در خیابان استقلال انواع بوتیک، فروشگاه موسیقی، کتابفروشی، گالری هنری، سینما، تئاتر، کتابخانه، کافه، بار، کلاب با اجرای موسیقی زنده، شیرینی فروشی تاریخی، شکلات فروشی و رستوران وجود دارند.

خرید در خیابان استقلال استانبول

در خیابان استقلال میتوانید همه خرید های خود را انجام دهید: لباس، موسیقی، تکنولوژی، دکور منزل، لوازم ورزشی و عطر. بسیاری از مغازه ها متعلق به برند های فروشگاه های زنجیره ای هستند؛ بنابراین شما نمیتوانید بر سر قیمت ها چانه بزنید. با این وجود، با گشت و گذار در خیابان های اطراف و پیدا کردن مغازه های محلی میتوانید با فروشنده های محلی به روش سنتی ترکیه ای بر سر قیمت مورد نظرتان بحث کنید.

پاساژ چیچک خیابان استقلال استانبول

پاساژ چیچک ( گل ) یکی از مکان های محبوب برای صرف غذای شبانه است. معماری پاساژ بسیار زیباست و طبقه ی اول با عکس های مدیران قدیمی بار های پاساژ، تزئین شده است. این عکس های سیاه و سفید از افراد محلی سرشناس فضایی نوستالژیک به وجود آورده اند.

تصویری از پاساژ چیچک در خیابان استقلال استانبول
پاساژ چیچک

ازجمله فعالیت های تفریحی خیابان استقلال استانبول میتوان به موارد زیر اشاره کرد؛

عکاسی از جاذبه های خیابان استقلال استانبول

عکاسی در خیابان استقلال استانبول;
عکاسی در خیابان استقلال

عکاسان حرفه ای یا تازه کاری که نیاز به نگرشی عمیقتر در زندگی روزانه ی استانبول دارند، میتوانند با گذر از خیابان استقلال و بناهای برجسته اش به سمت برج گالاتا، به بینشی محلی از زندگی شهری استانبول دست یابند. خود خیابان استقلال، کافی شاپ ها و چایخانه های محلی، گرافیتی ها و نقاشی های دیواری، گربه ها، عتیقه فروشی ها و فروشگاه های برند، ساختمان های متعلق به قرن ۱۹ و برج گالاتا، همه و همه سوژه های مناسبی برای عکاسی هستند.

بازدید از موزه ی رقص درویش های خیابان استقلال استانبول

موزه رقص درویش ها در خیابان استقلال استانبول
موزه رقص درویش ها در خیابان استقلال

موزه ی مولوی مکان سابق رقصیدن درویش ها در استانبول است و در این موزه لباس ها، آلات موسیقی و کتاب های درویشان در معرض نمایش عموم قرار گرفته اند. همچنین در تالار جانبی موزه، نمایش رقص درویش ها برگزار میشود که در آن مراسم باستانی سماع به نمایش گذاشته میشود. با بازدید از این موزه میتوان به درکی عمیق از فرقه ی تصوف اسلام و رومی، یکی از بزرگترین شاعران جهان، دست یافت.

بازدید از مجسمه استقلال خیابان استقلال استانبول

مجسمه ی استقلال در میدان تقسیم قرار دارد. این مجسمه که بازتابی از جنگ استقلال ترکیه است برای بسیاری از شهروندان ترک ارزشمند میباشد. آخر هفته ها حدود ۳ میلیون نفر از کنار این مجسمه که در سال ۱۹۲۸ بنا نهاده شده عبور میکنند.

بازدید از گالری های هنری خیابان استقلال استانبول

گالری های هنری ای مانند موزه ی پرا و نمایشگاه های کوچکتری مانند آپارتمان میسیر، در منطقه ی گالاتا در خیابان های پشتی ای که خیابان استقلال را احاطه کرده اند، آثار هنرمندان بین المللی و ترک آینده دار را به نمایش میگذارند. یکی از گرانبها ترین نقاشی های ترکیه به نام مربی لاکپشت، اثر عثمان بی حمدی، در موزه ی پرا قرار دارد.

گالری هنر خیابان استقلال استانبول
گالری هنر خیابان استقلال

دیگر گالری های قابل توجه خیابان استقلال از این قرارند: گالری نو ( Nev )، گالری زیلبرمان، گالری پای ( Pi Artworks )، گالری سالت بی اغلو ( Salt Beyoğlu )، گالری هنری گایا، گالری آرتر و گالری اوکتم و آیکوت ( Öktem & Aykut ).

نقاشی های خیابان استقلال استانبول
نقاشی های خیابان

هنرهای خیابانی خیابان استقلال استانبول

اگر علاقه ای به گشتن در گالری ها ندارید میتوانید از شهری ترین حومه های استانبول دیدن کرده و نقاشی های دیواری ای که ساختمان ها را کاملا پوشش داده اند، گرافیتی های روی قطار ها و هنر استنسیل را مشاهده کنید. بهترین مکان هایی که میتوان در آنها هنر های خیابانی را نظاره گر بود خود خیابان استقلال، مناطق کاراکوی و شیشانه و مناطق قاضی کوی ( کادیکوی ) و مودا هستند.

خیابان فرانسوی خیابان استقلال استانبول

خیابان فرانسوی های در خیابان استقلال استانبول;
خیابان فرانسوی های در خیابان استقلال

خیابان فرانسوی در یکی از خیابان های جانبی خیابان استقلال قرار دارد. این خیابان یکی از مکان های برجسته و محبوب برای توریست ها میباشد. دکور خیابان مانند خیابان های فرانسوی است اما غذاهای فرانسوی در این خیابان سرو نمیشوند. در ماه های تابستان موسیقی زنده فضای خیابان را پر کرده و اتمسفری رومانتیک ایجاد میکند.

منبع
Wikipedia
Golfamsafar

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟