Ultimate magazine theme for WordPress.

صومعه سواناوانک | چگونه به صومعه سواناوانک برویم؟

صومعه سواناوانک

ارمنستان، کشوری کوچک در قفقاز است و اولین کشوری است که مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود در سال ۳۰۱ قمری پذیرفت.در واقع دین مسیحیت پس از مرگ عیسی مسیح، به سرعت در این کشور گسترش یافت. به همین دلیل هزاران بنا و آثار مذهبی در سراسر این کشور وجود دارد.


معرفی صومعه سواناوانک

صومعه سواناوانک (ارمنی: Սևանավանք به معنی صومعه سوان) یک مجموعه صومعه حواری ارمنی واقع در استان گغارکونیک، در نزدیکی شهر سوان در شمال غربی ساحل دریاچه سوان ارمنستان می‌باشد،سواناوانک در بالای تپه کناری دریاچه سوان واقع شده است، درست است که این مکان یکی از بزرگ ترین صومعه‌ های موجود در ارمنستان نیست اما یکی از بهترین مکان های طبیعی در منطقه بحساب می آید و دارای مناظر ۳۶۰ درجه ‌ای از دریاچه سوان و کوه ‌های پوشیده از برف اطراف می ‌باشد.

تصویر زیبا از صومعه سواناوانک
تصویر زیبا از صومعه سواناوانک;

تاریخچه صومعه سواناوانک

شاهزاده مریم این صومعه را در سال ۸۷۴ میلادی ساخت و از آنجا که این شاهزاده شخصیت رمانتیکی داشت، در گوشه ای از ارمنستان صومعه را به یادبود از شوهر خود ساخت. به علاوه در قرن ۱۹، راهبان منحرف در این مکان دور افتاده گردهم جمع می‌شدند.

معماری صومعه سواناوانک

سواناوانک در ابتدا بر روی جزیره ‌ای ساخته شده بود، اما پس از خالی کردن مصنوعی دریاچه ایروان در دوره شوروی، این جزیره تبدیل به یک شبه جزیره بر روی تپه‌ ها شد، که البته این مکان دیگر برای راهبان منحرف، دور افتاده به نظر نمی ‌آمد و بسیاری از ویرانه های این صومعه در موزه ملی ایروان نگه داری میشود. بازسازی صومعه سواناوانک از سال ۱۹۵۶ تا ۱۹۵۷ صورت گرفت.

تصویر زیبا از صومعه سواناوانک
تصویر زیبا از صومعه سواناوانک
جاذبه های اطراف صومعه سواناوانک

معبد هایاراواناک

این معبد در نزدیکی شمال غربی دریاچه و بر روی بلندی قرار گرفته است. یکی از شگفت انگیز ترین صومعه های ارمنستان است، داخل معبد هم البته زیبایی خود را دارد، بر بالای محراب گنبدی مرتفع و مخروطی شکل قرار گرفته که نور از آن به داخل تابیده می شود.

صومعه هایراوانک
صومعه هایراوانک

قبرستان نوراتوس

اگر به بخش غربی دریاچه و ۴۰ کیلومتری شهر سوان برویم، به روستایی تاریخی و با اهیمت خواهیم رسید که به سبب گورستان متفاوتش مشهور است. قبرستان نوراتوس، مجموعه ای از ۹۰۰ خاچکار یا چلیپاسنگ بی نظیر است که قدمت برخی از این سنگ قبرها به قرن دهم میلادی بر می گردد.

قبرستان تاریخی نوراتوس
قبرستان تاریخی

کلیسای سنت جیکوب

درست در نزدیکی صومعه سواناوانک ، کلیسای سیاه رنگ و کوچک دیگری در شهر سوان به چشم می خورد که گرچه به پای رقیب خود نمی رسد، اما ارزش بازدیدی کوتاه مدت را دارد. این کلیسا تمام از سنگ توف مشکی ساخته شده و اغلب اوقات خلوت و دنج است.

قلعه آدزبرد

یکی دیگر از جاذبه های تاریخی که در اطراف دریاچه سوان و صومعه سواناوانک دیده می شود، قلعه ای به نام آدزبرد است که پیش تر ها نیز با نام تیسِبا شناخته می شد. برای آن که به این قلعه برسید، باید به سوی بخش جنوبی دریاچه سوان حرکت کنید و خودتان را به شهر تسووینار برسانید. درست در بخش شرقی شهر و بر روی تپه ای، قلعه آدزبرد را خواهید دید.

تفریحات که بعد از بازدید صومعه سواناوانک میتوانید انجام دهید:
 • شنا و آب تنی
  در این دریاچه وسیع که حکم دریای کشور ارمنستان را دارد، می توانید به سراغ اولین و محبوب ترین تفریح آبی یعنی شنا بروید. تنها کافیست که خود را به یکی از سواحل عمومی دریاچه برسانید و با خیال راحت در آب دریاچه شنا کنید. خیالتان از بابت امنیت این سواحل راحت باشد، چرا که در تمام سواحل عمومی مأمورین غریق نجات به چشم می خورند.
 • آفتاب گرفتن
  در ساحل سوان هم فرصت آن را دارید که بدن خود را میهمان آفتاب و گرمای دلپذیر کنید. البته در نظر داشته باشید، از آن جا که سوان دریاچه ای مرتفع و کوهستانی است، حتی در تابستان ها هم هوا چندان گرم نمی شود. بنابراین آفتاب گرفتن برای فصل های دیگر، چندان منطقی به نظر نمی رسد.
 • جت اسکی و قایق سواری
  در سواحل عمومی دریاچه سوان، اسکله هایی خواهید دید که قایق های موتوری و جت اسکی ها را در اختیار مسافران قرار می دهند.
 • وایند سرفینگ یا باد موج سواری
 • ویک بوردینگ
 • کایت سرفینگ
 • کایت کاتاماران
 • پاراگلایدر سواری
 • ماهی گیری
  و…

اقامتگاه های اطراف صومعه سواناوانک

 • هتل و اقامتگاه هارسنگر | Harsnaqar Hotel: هتلی مجهز و با پارکی آبی که درست در نزدیکی شهر سوان و در ساحل دریاچه سوان قرار دارد.
 • بست وسترن بوهمین هتل ریزورت | BEST WESTERN Bohemian Resort Hotel: هزینه ها بسته به نوع اتاق ها از شبی ۱۹ هزار تا ۶۸ هزار درام (از شبی ۱۵۰ هزار تا ۵۵۰ هزار تومان)
 • مجموعه اقامتی تسوواسار | Tsovasar Family Rest Complex: هزینه ها بسته به نوع اتاق ها از شبی ۳۲ هزار تا ۵۵ هزار درام (از شبی ۲۵۰ هزار تا ۴۵۰ هزار تومان)
 • هتل لواش | Lavash Hotel: هزینه ها بسته به نوع اتاق ها از شبی ۱۶ هزار تا ۳۲ هزار درام (از شبی ۱۲۸ هزار تا ۲۵۰ هزار تومان)

بهترین فصل سفربه سمت صومعه سواناوانک

دریاچه سوان و اطراف آن در ارتفاع ۱۹۰۰ متری قرار گرفته و محیطی کوهستانی دارد، بنابراین عجیب نیست که با آب هوایی متفاوت از شهر ایروان رو به رو شوید و باید بدانید آب و هوای این منطقه در هر زمان به نسبت ایروان خنک تر خواهد بود. در هر زمانی که به دریاچه سوان سفر کنید، جاذبه ها و زیبایی های متفاوتی را خواهید دید.

چگونه به صومعه سواناوانک برویم؟

صومعه سواناوانک در ۸۲ کیلومتری شمال شرقی ایروان واقع است. تعداد بی شماری شرکت ‌های تور و هتل‌ دارای برنامه ‌های یک روزه برای سفر به دریاچه سوان را دارند که بخشی از آن شامل بازدید از صومعه نیز می‌باشد. شما همچنین می ‌توانید با استفاده از مینی ون‌ ها از ایستگاه شمالی ایروان به این مکان بروید. به همین دلیل برای رزرو صندلی باید در ساعت ۱۰ صبح به این محل مراجعه کنید. از دریاچه سوان می ‌توان با استفاده از تاکسی به صومعه رفت (۱۰۰۰-۱۵۰۰ درم هزینه).

آدرس صومعه سواناوانک

آدرس : ارمنستان، استان گغارکونیک، شهر سوان، صومعه سواناوانک

امیدواریم که این مطلب در سفر به کشور ارمنستان برای شما مفید واقع شود.

خواهشمندیم در صورتیکه قصد سفر به کشور ارمنستان را دارید،برای رزرو تور ارمنستان با ما در تماس باشید.

منبع : بادسا گروپ

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟