Ultimate magazine theme for WordPress.

مینیاتورک استانبول | چطور به مینیاتورک استانبول برویم؟

مینیاتورک استانبول

استانبول یکی از شهرهای بسیار مناسب برای سفرهای خارجی است و علت آن وجود جاذبه های توریستی فراوان ، مراکز تفریحی و سرگرمی متفاوت ، مساجد معروف ، مراکز خرید مدرن و بازارهای تاریخی ، هتل های با کیفیت و امکانات متنوع گردشگری می باشد . برخی از این جاذبه ها به سبب داشتن جذابیت های بیشتر در اولویت قرار دارند که مینیاتورک استانبول (Miniaturk Istanbul) از این موارد میباشد.

پیشینه ساخت مینیاتورک استانبول

مینیاتورک (پارک مینیاتوری ترکیه) در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۰۱  به عنوان اولین پارک مینیاتوری ترکیه آغاز به کار کرد و در ۲ می ۲۰۰۳ با مراسمی رسمی توسط رئیس جمهور ترکیه یعنی اردوغان افتتاح شد.

تصویر زیبا از مینیاتورک استانبول
تصویر زیبا از مینیاتورک

ابعاد داخل مینیاتورک استانبول

مینیاتورک با مساحت مجموعه ۶۰٫۰۰۰ متر مربع است که این فضا به قسمت‌های مختلف تقسیم شده. ۱۵٫۰۰۰ متر مربع قسمت ماکت‌ها، ۴۰٫۰۰۰ متر مربع فضای سبز، ۳٫۵۰۰ متر مربع فضای پوشیده شامل مغازه و رستوران، ۲٫۰۰۰ متر مربع استخر و فضای آبی و پارکینگی به ظرفیت ۵۰۰ خودرو. کار ساخت مجموعه که به صورت زیر پروژه‌های هم‌زمان انجام گرفت با تکمیل شدن در مدت زمان کوتاه ۲۲ ماه عنوان سریع‌ترین پروژه شهر مینیاتوری دنیا را برای خود کسب کرد.

تصویری از مینیاتورک استانبول
تصویری از مینیاتورک

محتوای مینیاتورک استانبول

پارک مینیاتوری ترکیه یا مینیاتورک که در کل شامل ۱۲۸ ماکت است ، آثار خود را از مرزهای جغرافیایی امروز ترکیه و مرز جغرافیایی زمان امپراتوری عثمانی انتخاب کرده به این ترتیب که ۵۹ اثر از استانبول، ۵۷ آثار از آناتولی و ۱۲ اثر از بناهایی که روزگاری در مرزهای عثمانی بودند ولی امروزه جزو ترکیه نیستند انتخاب شده است.

تصویری ماکت معبد آرتامیس در مینیاتورک استانبول
تصویری از ماکت معبد آرتامیس در مینیاتورک

اندازه این ماکت‌ها به نسبت ۲۵/۱ نمونه واقعی خود و از جنس ماده‌ای صنعتی به نام پلی‌یورتان ساخته شده بطوریکه در مقابل شرایط آب و هوایی استانبول کاملاً مقاوم است. از آثار به ساخته شده در این نمایشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: مسجد ایاصوفیه، مسجد سلیمیه، قلعه روملی حصار، برج گالاتا، شهر تاریخی سافران‌بولو، صومعه سوملا، مسجد قبهالصخره، مجسمه‌های کوه نمرود، معبد آرتمیس، آرامگاه هالیکارناسوس، قلعه اجیاد. این‌ها تنها نمونه کوچکی از آثار موجود در نمایشگاه هستند که همگی نشانگر قدمت و اهمیت تمدن ترکیه در گذشته و کنون است.

در این قسمت سعی شده حداقل یک اثر از هر تمدن و حکومتی که زمانی بر خطه آناتولی فرمانروایی داشته و اثری از خود به جای گذاشته انتخاب شود. نمایشگاه آثار مهم از دوران باستان تا دوران بیزانس، از دوران سلجوقی تا دوران عثمانی تاریخ ۳۰۰۰ ساله کشور ترکیه را دور هم در کنار خلیج شاخ طلایی استانبول گردآوری کرده است.

امکانات و بخشهای دیگر مینیاتورک استانبول

در مینیاتورک علاوه بر نمایشگاه روباز ماکت‌های مینیاتوری، امکانات دیگری برای رفاه حال بازدید کنندگان خصوصاً کودکان در نظر گرفته شده. از جمله امکانات می‌توان به آمفی تائتر سرپوشیده به ظرفیت ۴۰۰ نفر، مغازه‌های کادویی و صنایع دستی، شبیه‌ ساز پرواز با هلیکوپتر، زمین بازی مخصوص کودکان، قایق رانی، شهر بازی مینی لند، قطار گردشگری که دور پارک می‌گردد، درخت قصه گو، استادیوم ۴ تیم برتر ترکیه و زمین شطرنج و… اشاره کرد.

تصویری از زمین شطرنج در مینیاتورک استانبول
تصویری از زمین شطرنج در مینیاتورک

چطور به مینیاتورک استانبول برویم؟

  • خط اتوبوس ۵۴HT مسیر Hasköy-Taksim
  • خط اتوبوس ۵۴HŞ مسیر Hasköy-Şişli
  • خط اتوبوس ۴۷ و ۴۷Ç و ۴۷E از Eminönü
  • خط اتوبوس ۴۱ST مسیر Seyrantepe-Topkapı
  • و همچنین مینی بوسهای مسیر Seyrantepe-Topkapı

آدرس مینیاتورک استانبول

استانبول، منطقه بیوگلو، محله ارنتکپه، خیابان امراهور، پلاک ۷/۱

ساعت بازدید از مینیاتورک استانبول

این مجموعه هر روز از ساعت ۹:۰۰ صبح تا ۱۹:۰۰ به روی گردشگران باز است.

هزینه بازدید از مینیاتورک استانبول

۱۵ لیر (حدود ۱۵ هزار تومان)

امیدواریم که این مطلب در سفر به شهر استانبول برای شما مفید واقع شود.

خواهشمندیم در صورتیکه قصد سفر به شهر استانبول را دارید،برای رزرو تور استانبول با ما در تماس باشید.

منبع : ویکی پدیا

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟