Ultimate magazine theme for WordPress.

غار نمکدان قشم | طولانی ترین غار نمکی جهان در قشم

غار نمکدان قشم

آیا طولانی ترین غار نمکی جهان را می شناسید؟آیا می دانستید که این غار در دل خلیج فارس واقع شده است؟ما در این مطلب قصد داریم تا با ارائه تصاویر و فیلم غار نمکدان قشم به معرفی آن بپردازیم.


مختصری از غار نمکدان قشم

غار نمکدان قشم در ۲ کیلومتری ساحل دریا واقع شده است که توصیه می شود با پای پیاده پیموده شود. درون غار نمک به ویژه در اعماق آن، تاریک است و برای مشاهده استالاکتیت های بلورین نمک نیاز به چراغ قوه پرنور است. سقف غار نمک را قندیل های مرمرین و بلورین در اشکال مختلف پوشش داده اند و منظره ای بدیع به وجود آورده اند.

تصویری از غار نمکدان جزیره قشم
تصویری از غار نمکدان جزیره قشم

جریان آب نمک در کف غار نیز از منظره های دلپذیر غارهای نمکی جزیره قشم است. رطوبت هوای جزیره و نفوذ آب در غارها سبب فروچکیدن آب نمک اشباع شده بر بدنه قندیل ها می شود و شکل آن را پیوسته تغییر می دهد.

تصویری از غار نمکدان جزیره قشم
تصویری از غار نمکدان جزیره قشم

از دل کوه نمکدان یک جریان آب زیر زمینی دائمی می جوشد و راه را به خارج می گشاید که پس از حل کردن نمک در مسیر حرکت خود به صورت چشمه نمک در دامنه کوه ظاهر می شود و در گودال مقابل خود حوضچه ای طبیعی به رنگ سفید به وجود می آورد. منظره این حوضچه از دور همچون برف زمستانی دیدنی است. این چشمه در تمام طول سال جریان دارد.

خواص نمک غار نمک

نمک های غار نمک از بهترین نوع نمک سر سفره شناخته شده است و در ترکیب آن عناصر دیگری همچون منیزیم وجود دارد، به همین دلیل می تواند به عنوان نمک طبی به ویژه برای مصرف ورزشکاران حرفه ای به صورت کپسول مصرف شود.

تصویری از غار نمکدان قشم
تصویری از غار نمکدان قشم

سن نمک های غار نمکدان قشم

به گفته کارشناس زمین شناسى شیراز، بخش اعظم جزیره هرمز که بر خلاف جزیره قشم محدود است، از گنبد نمکى تشکیل شده است. سن این نمکها به دوره پیش از کامبرین رسیده و بیش از ۵۷۰ میلیون سال دارند.اما خود گنبدهاى نمکى و ظهور آنها در این منطقه پدیدههاى جدید و جوانتر هستند، به طورى که برخى از این غارها حدود شش هزار سال سن دارند.

تصویری از غار نمکدان قشم
تصویری از غار نمکدان قشم

با بررسی های به عمل آمده توسط زمین شناسان دانشگاه شیراز و کشور چک معلوم شده که این غار، طولانی ترین غار نمک جهان ( به درازای ۶۴۰۰ متر ) است، تاکنون بیش از شش هزارمتر از این غارها شناسایى شده است.

چگونگی شکل گیری نمکهای غار و کمک به زمین شناسی

چگونگى شکل گیرى نمکهاى غار: در گذشته نمکها به صورت یک لایه بودند که به مرور زمان برآمده شده و تحت اثر خاصیت شناورى که دارد، با توجه به آن که وزن حجمى آنها از وزن سنگهاى اطراف آن کمتر است، آنها را کنار میزند و به سمت بالا حرکت مى کند.

این نمکها در مسیر خود یکسرى از سنگهاى بسیار قدیمى را از چند کیلومتر زیرزمین به سمت روى زمین مى آورد و مىتواند اطلاعات بسیار مفیدى را از گذشته زمین شناسى به زمین شناسان ارایه کند.

تصویری از غار نمکدان قشم
تصویری از غار نمکدان قشم

غارها و گنبدهاى نمکى موجود در جزایر قشم و هرمز علاوه بر این که از جمله پدیدههاى منحصر به فرد در علم زمین شناسى محسوب مى شوند، یکى از ثروتهاى ملى کشور است و به تمامى نسلها تعلق دارد و باید مورد حفاظت قرار گیرند.

گنبد نمکی غارنمکدان تنها گنبد نمکی در جزیره قشم

گنبد نمکى نمکدان، تنها گنبد نمکى در جزیره قشم است که از میان دماغه جنوب، تا قدیس سلخ و دماغه شمال غربى تا قدیس باسعیدو بالا آمده است و در نقشه تقریبا دایرهاى شکل و به قطر ۷× ۵/۶ کیلومتر است. بام گنبدى داراى توپوگرافى نامنظم بوده و دیواره آن بسیار پرشیب است. در بخش جنوبى گنبد نمکى نمکدان، غارهاى نمکى یاد شده وجود دارد که ارتفاع آنها تا ۲۰ متر نیز اندازهگیرى شده است.

آدرس غارنمکدان قشم

غرب جزیره قشم،۶۰ کیلومتری فرودگاه قشمغار نمدان قشم بر روی نقشه

امیدواریم مطلب فوق برای سفر شما مفید واقع شود.

منبع

Mehrnews

راستی اگر قصد سفر به جزیره زیبای قشم را دارید،خواهشمندیم برای رزرو تور قشم با همکارن ما در واحد فروش در تماس باشید.

نظر شما راجع به غار نمکدان قشم چیست،دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید!

همراه شو،راهی سفر!

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟