Ultimate magazine theme for WordPress.

دژ اربونی ارمنستان | یکی از قدیمی ترین اماکن تاریخی ارمنستان

دژ اربونی ارمنستان

آیا قصد سفر به کشور ارمنستان را دارید؟آیا تماشای یکی از قدیمی ترین اماکن تاریخی دنیا برای شما جذابیت دارد؟شما میتوانید با مطالعه این مطلب دانسته هایتان را درخصوص دژ اربونی ارمنستان افزایش دهید.


پادشاهی اورارتو ارمنستان

دژ اربونی ارمنستان مربوط به دوره پادشاهی اورارتو که بر پایه انجیل به آن پادشاهی وان و نیز پادشاهی آرارات نیز گفته می‌شود، نام تمدّنی در عصر آهن است. گستره جغرافیایی حکومت این تمدن در اطراف دریاچه ارومیه دریاچه وان، و بلندی‌های ارمنستان قرار داشت است.ارگیشتی پادشاه اورارتو پس از آنکه موفق به فتح مناطق شمال ایروان و شرق دریاچه سوان شد، تصمیم به ساخت دژ اربونی گرفت.

بنا به گفته پژوهشگران، اسرای جنگی و زندانیان زن و مرد، برای ساخت این بنای عظیم به کار گرفته شدند. این دژ در ارتفاع ۱۰۱۷ متری در در شهر ایروان فعلی قرار گرفته است.این مکان به دلیل اینکه در ارتفاع و بالا شهر ساخته شده است نمای زیبایی را برای گردشگران تور ارمنستان مهیا کرده است.

معماری دژ اربونی ارمنستان

مانند سایر بناهای اورارتی در آن دوره، دژ اربونی ایروان ارمنستان نیز بر اساس نقشه ای مثلثی شکل بر فراز بلندی ساخته شده و باروهای ۱۰ تا ۱۲ متری آن را احاطه کرده اند. پشت این باروها، بناهایی هستند که با دیوار مرکزی و داخلی، از یکدیگر جدا شده اند. مصالح این دیوارها از مواد مختلفی چون سنگ بازالت، سنگ توف، چوب، و خاک خشت تشکیل شده است.دژ اربونی 3

ارگیشتی در این مکان کاخی بزرگ برای خود ساخت. حفریات باستان شناسان نشان از آن دارد که علاوه بر کاخ ارگیشتی، در دژ اربونی بناهای دیگری چون یک سالن اجتماعات سلطنتی با ستونهای بلند، معبد خدای خلدی، یک بنای نظامی، چندین خوابگاه و انبار نیز وجود داشته که به مرور زمان بخش زیادی از آن از بین رفته است. اما هنوز می توان آثار باشکوه آن را مشاهده کرد.شما میتوانید با انتخاب تور زمینی ارمنستان از سفر پراز جاذبه های توریستی نهایت لذت را ببرید.

تاریخچه دژ اربونی ارمنستان

این دژ در سال ۷۸۲ پیش از میلاد مسیح توسط ارگیشتی پادشاه اورارتو ساخته شد. در پژوهش های باستان شناسان، کتیبه ای سنگی متعلق به روزگار حکمرانی ارگیشتی در محوطه دژ اربونی کشف شد که بر اساس آن، ارگیشتی خود را سازنده این بنای عظیم و ستاینده خدای خلدی می خواند.دژ اربونی 4

این دژ نظامی بر مکانی بلند ساخته شد تا دیدبانان حکومت اورارتو بتوانند با اشراف بر رود ارس، از مرزهای این سلسله محافظت کنند. این دژ یکی از مهمترین مراکز نظامی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اورارتو محسوب می شده است. در دوره پادشاهی اورارتو، دژ اربونی توسط پادشاهان مختلف کاربردهای مختلف یافت. برخی از آنان این دژ را محل سکونت خود قرار دادند و برخی از آن به عنوان دژی نظامی برای حمله به همسایگان و دشمنان خود انتخاب کرده بودند.دژ اربونی 5

آدرس دژ اربونی ارمنستان

این مجموعه در منطقه جنوب شرقی ایروان امروزی قرار دارد. فاصله تنها هشت کیلومتری میدان جمهوری در مرکز ایروان با دژ اربونی را می توان به راحتی در چند دقیقه از طریق خیابان های آرشاکونیاتس، گرگین نژده و اربونی پیمود.

آدرس: Historical place in Yerevan, Armenia ایروان, ارمنستان

شما میتوانید با رزرو تور ارزان ارمنستان نهایت لذت را از این مجموعه تاریخی فوق العاده ببرید.

منبع

Aftabtravel

wikipedia

سوالی دارید؟