Ultimate magazine theme for WordPress.

کشور ارمنستان | با قدیمی ترین کشور مسیحی در جهان بیشتر آشنا شوید

در مورد کشور ارمنستان چه میدانید؟

کشور ارمنستان یک کشور تاریخی بسیار زیبا و مملو از کلیساهای گوناگون است. مناظر طبیعی کشور ارمنستان شامل جنگل های سرسبز، دریاچه های دوست داشتنی و دشت های پهناور است. اما بهترین چیز در مورد کشور ارمنستان، خود مردم ارمنستان هستند. آنها مردمانی بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند و خیلی خوب گردشگران را هدایت و راهنمایی می کنند.


تاریخچه ای کوتاه از کشور ارمنستان

کشور ارمنستان از جمهوری های استقلال یافته در منطقه قفقاز جنوبی ( حوزه ی میانی دریای سیاه و دریای خزر ) است . بدلیل بسته بودن مرزهای این کشور با جمهوری آذربایجان و ترکیه و بیطرفی ایران در جنگ قره باغ  سبب گرمی روابط ایران و ارمنستان است.

نقشه کشور ارمنستان
نقشه کشور ارمنستان

پایتخت کشور ارمنستان

بلندترین نقطه ارمنستان کوه  Aragats به بلندی ۴۰۹۰ متر و عمیق ترین نقطه این کشور  ۴۵۰ تا ۷۰۰ متر بالاتر از سطح دریاست. شهر ایروان بزرگترین شهر ارمنستان و پایتخت این کشور است که سالانه پذیرای تعدادی از گردشگران در تور ارمنستان میباشد. ایروان در دامنه ی کوه آرارات و بر کرانه ی رود هرازدان بنا شده و ارتفاع این شهر از سطح دریا ۹۰۰ متر تا ۱۳۰۰ متر میباشد. شهر ایروان از مراکز مهم اصلی صنعتی ، فرهنگی و علمی منطقه ی قفقاز است.

تصویری از شهر ایروان پایتخت کشور ارمنستان
پایتخت ارمنستان

آب و هوای کشور ارمنستان :

ارمنستان کشوری کوهستانی است. باتوجه به کوهستانی بودن این کشور رودهای ارمنستان اکثرا کوتاه و دارای جریان بسیار سریع هستند. زمستان های ارمنستان بسیار سرد و همراه با بارش سنگین برف میباشد.دیدن کشور ارمنستان در تور زمینی ارمنستان خالی از لطف نیست.

آب و هوای کشور ارمنستان
آب و هوای کشور ارمنستان

میانگین دمای این شهر در ماه ژانویه ۱۰- درجه و در جولای ۳۰+ درجه است.نکته مهم در مورد ارمنستان عدم دسترسی این کشور به آبهای آزاد است .

بهترین زمان سفر به کشور ارمنستان

بهترین زمان سفر به ارمنستان بین ماههای می تا ژوئن و سپتامبر که هوا دلپذیر و ملایم است میباشد.

مذهب و زبان کشور ارمنستان

دین مردم ارمنستان مسیحیت است و قدیمی ترین کشور مسیحی در دنیا به حساب می آید . اکثر ارمنستانی ها کاتولیک و پروتستان هستند و ارتدکس روسی از اقلیت های کشور است.

اکثریت قریب به اتفاق مردم کشور ارمنستان پیرو کلیسای حواری ارمنی (Armenian Apostolic Church) هستند که نزد ایرانیان به کلیسای گریگوری شناخته می شود و کلیسای ملی ارامنیان محسوب می شود. کلیسای حواری ارمنی از اولین کلیساهای دنیای مسیحیت است و جزو کلیسای ارتدوکس شرقی به شمار می رود.

مذهب مردم ارمنستان
مذهب مردم ارمنستان

ارامنیان پیش از گرایش به دین مسیحیت بت پرست بوده و بت های بیشماری را می پرستیدند از جمله آناهید. پس از ظهور مسیحیت و از قرن اول میلادی نخستین پیام آوران مسیحیت وارد کشور ارمنستان شده و به تبلیغ این دین پرداختند.

اولین مبلغان مسیحی در کشور ارمنستان تادئوس (Thaddeus) و بارتولومئوس (Bartholomew) از حواریون عیسی مسیح بودند. این افراد به دست حکام بت پرست کشور ارمنستان کشته شدند و بعد ها در مقتل آنها کلیساهایی ساخته شد. کلیسای تادئوس یا طاطاوس مقدس یا قره کلیسا واقع در شمال غرب شهر ماکو در ایران محل شهادت تادئوس می باشد.پیشنهاد میدهیم با رزور تور ارمنستان از مجری تور ارمنستان بخواهید شما را با اماکن دیدنی ارمنستان بیشتر آشنا کند.

زبان رسمی مردم ارمنستان ،ارمنی میباشد. روسی هم کم و بیش متوجه میشوند ولی به ندرت از این زبان استفاده میکنند. بدلیل وجود ۵۶ هزار کرد در ارمنستان ، زبان کردی گاهی اوقات در رسانه های ارمنستان مورد استفاده قرار میگیرد.

نام بومی کشور ارمنستان

نام بومی این کشور در زبان ارمنی ، هایک می‌باشد که در سده‌های میانه با افزودن پسوند فارسی ستان (به معنای سرزمین) به هایاستان تغییر یافت. این نام به طور سنتی از نام هایک، بنیان گذار افسانه ای ملت ارمنی و نتیجه نوح پیامبر، گرفته شده است که بر اساس نوشتهٔ موسی خورنی، تاریخ نویس ارمنی، در سال ۲۴۹۲ قبل از میلاد بل پادشاه بابل را شکست داد و ملت ارمنی را در منطقهٔ آرارات بنیان گذاشت. زبان ارمنی، زبان رسمی کشور ارمنستان است.

آداب ورسوم کشور ارمنستان

تا قبل از ورود مسیحیت به ارمنستان ارامنه دارای اعیاد مختلفی بودند که مهمترین آن عید آغاز سال باستانی بود که ناواسارت نام داشت. اعیاد دیگری نیز در این زمان مرسوم بود که عمدتا به پرستش الهه ها و بت ها اختصاص داشت و از معروفترین آنها می توان به وارتاوار اشاره کرد که در اوایل تابستان برگزار می گردید و با وجود گذشت قرن ها و گرایش ارامنه به دین مسیح هنوز در میان این ملت رواج دارد .

آداب و رسوم کشور ارمنستان
آداب و رسوم کشور ارمنستان

ارامنه این عید را با پاشیدن آب به روی یکدیگر گرامی می دارند. با ورود مسیحیت به ارمنستان اعیاد دینی جانشین اعیاد قبلی شدند. مهمترین عید ارامنه همچون سایر مسیحیان جهان عید کریسمس یا تولد حضرت مسیح است که ارامنه آن را در ۶ ژانویه برگزار می کنند ، در حالی که سایر مسیحیان آن را در روز ۲۵ دسامبر برگزار می کنند و از این نظر میان کلیسای ارمنی و سایر کلیساها اختلاف نظر وجود دارد.

دومین عید مهم مسیحی که نزد ارامنه بسیار مهم می باشد عید پاک است که سالروز رستاخیز حضرت مسیح بوده و طبق تقویم خاصی در اولین ماه بهار برگزار می شود. از اعیاد دیگر می توان از هامیار تسوم اشاره کرد که سالروز عروج مسیح (ع) به آسمان ها است.

فرهنگ غذایی کشور ارمنستان

شهر ایروان (پایتخت ارمنستان) پر از رستوران های خوب است ، که غذاهایی از گوشه و کنار دنیا در آنها سرو میشود. غذای محبوب ارمنی ها khoravats  نام دارد.آشپزی ارمنی ها بر پایه گوشت است که هم میتواند کبابی شود وبا نان سرو شود ، هم بعنوان سوپ آماده شود.

اکثر غذاهای سنتی بسیار شبیه به غذاهای سنتی ایرانی و ترکی بوده و به خوبی می توان تاثیر فرهنگ ایرانی را در پخت غذای ارامنه دید. معروفترین غذاهای سنتی ارامنه عبارت است از: خاش که تقریبا همان کله و پاچه ایرانی می باشد. خاشلاما که از گوشت گوسفند درست می شود و زاوراپلاف که نوعی پلو است به جای برنج از بلغور تهیه می شود.

تصویری از کباب ماهی ایشخان
کباب ماهی ایشخان

یکی از غذاهای معروف ارمنستان در حال حاضر کباب ماهی ایشخان می باشد این ماهی  از دریاچه سوان صید می شود و نژاد آن به علت صید بی رویه در حال انقراض است ، یکی از لذیذترین ماهی های آب های شیرین بوده و طرفداران بسیاری در میان توریست هایی که از ارمنستان دیدن می کنند دارد.

اعیاد ملی در کشور ارمنستان :

عید وارتانانک و عید روز فرهنگ از مهمترین آنهاست. عید وارتانک سالروز قیام ملی ارامنه به رهبری وارتان مامیکونیان و عید فرهنگ گرامیداشت سالروز ابداع الفبا و خط ارمنی توسط مسروپ ماشتوس می باشد. از دیگر اعیاد ملی ارمنستان در حال حاضر می توان به گرامیداشت روز ۲۵ سپتامبر که روز ملی ارمنستان می باشد اشاره کرد. در این روز مردم ارمنستان با شرکت در انتخاباتی به یاد ماندنی رای به استقلال ارمنستان از اتحاد جماهیر شوروی دادند.

روز مهم دیگر در میان ارامنه ۲۸ ماه مه می باشد، در چنین روزی در ۱۹۱۸ ارامنه پس از قرن ها توانستند استقلال خود را باز یابند، استقلالی که چندان دوام نداشت.

روز یادبود کشتار ارامنه

نسل‌کشی ارامنه به تبعید و کشتار دسته‌جمعی، عمدی، و سیستماتیک تعداد بسیار زیادی از مردم ارمنی ساکن سرزمین‌های تحت کنترل امپراتوری عثمانی توسط نیروهای تحت فرمان اسماعیل انور (انور پاشا) بین سالهای ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ گفته می‌شود. تعداد قربانیان این نسل‌کشی از یک میلیون تا یک و نیم میلیون نفر تخمین زده می‌شود.

روز یادبود کشتار ارامنه
روز یادبود کشتار ارامنه

علاوه بر دستگیری و اعدام ارامنه، جمعیت بسیار زیادی از مردان، زنان و کودکان ارمنی از خانه و کاشانه خود تبعید، بدون هیچ دسترسی به آب و غذا به قصد مرگ وادار به راهپیمایی در مسیرهای طولانی و بیابانی شدند. تجاوز و آزار و اذیت جنسی قربانیان توسظ نیروهای متخاصم در طول تبعید به دفعات گزارش شده‌است.

مهمترین رود های کشور ارمنستان عبارتند از:

رود کورا(KURA)- آخوریان(Akhurian)- رود هرازدان(hrazdan)- رود آرپا(َArpa)- رود وروتان(vorotan).

مهمترین دریاچه ارمنستان sevan در شرق کشور است و نقش چشمگیری در اکوسیستم منطقه ایفا میکنند و چون در ارتفاع ۱۹۲۴ متری از سطح دریا قرار گرفته است یکی از مرتفع ترین دریاچه های آب شیرین بزرگ جهان است.

جمعیت کشور ارمنستان

جمعیت ارمنستان ۳٫۲ میلیون نفر است،که نزدیک به ۱ میلیون نفر از آنها در ایروان ساکنند. کشور ارمنستان جزو یکی از قدیمی ترین کشور های صاحب دانشگاه  و کتابخانه های فراوان در میان کشور های خاورمیانه بوده و از جایگاه خوبی مخصوصا در زمینه تحقیق و پژوهش و علوم خاص مانند : معماری ، زبان ، بویژه موسیقی در جهان برخوردار است.

مناطق دیدنی کشور ارمنستان

در ادامه در همین سایت به بررسی تک تک جاذبه های گردشگری ارمنستان میپردازیم.

کوه‌های کشور ارمنستان :

ارتفاع متوسط کشور ارمنستان از سطح دریا ۵۹۰۰ فوت (۱۸۰۰ متر) می‌باشد. تنها کمتر از ۱۰٪ سرزمین ارمنستان دارای ارتفاع کمتر از ۳۳۰۰ فوت ارتفاع دارند و در حدود نیمی از مساحت این کشور سرزمین‌هایی با ارتفاع ۳۳۰۰ تا ۶۶۰۰ متر پوشیده شده است.

بلندترین قله ارمنستان قله آراگاتس یا آلاگیاز است که در شمال غرب این جمهوری واقع شده است.

رشته کوه‌ها :

 • رشته‌کوه جاواختی
 • رشته‌کوه ارمنستان-گرجستان
 • رشته‌کوه بازوم، پوشیده در شرق و غرب در استان‌های شیراک و لوری در شمال ارمنستان
 • رشته‌کوه پامباک، پوشیده شمالغربی-جنوبشرقی در استان‌های لوری و کوتایک
 • رشته‌کوه گوگاریک
 • رشته‌کوه وُسکپات
 • رشته‌کوه مورغاز
 • رشته‌کوه آرگونی
 • رشته‌کوه سوان، شرق دریاچه سوان در امتداد مرز با جمهوری آذربایجان
 • رشته‌کوه تساغکونی
 • رشته‌کوه گقام
 • رشته‌کوه واردنیس
 • رشته‌کوه
 • رشته‌کوه زانگزور، در جنوب ارمنستان استان سیونیک
 • رشته‌کوه بارگوشات
 • رشته‌کوه مغری

واحد پول کشور ارمنستان :

درام (در ارمنی դրամ) نام واحد پول کشور ارمنستان است. خود واژه درام از «درم» پارسی میانه وارد زبان ارمنی شده است.

تصویری از پول رایج ارمنستان
تصویری از پول رایج ارمنستان

هر ۱۰۰۰ درام معادل تقریبا ۸۰۰۰ تومان ایران است.سکه های ۱۰ و ۲۰ و ۵۰ و ۱۰۰ و ۲۰۰ و۵۰۰ درامی و اسکناسهای ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ درامی در این کشور رایج است.

فرمول تبدیل درام به تومان ودلار البته بصورت سرانگشتی

پول ارمنستان درام ضرب در عدد۳ میشه تومان و تقسیم بر سه با حذف سه صفر میشه دلار

امیدوارم که این مطلب در سفر به کشور ارمنستان برای شما مفید واقع شده باشد.

خواهشمندیم در صورتیکه قصد سفر به کشور ارمنستان را دارید،برای رزرو تور ارمنستان با ما در تماس باشید.

منبع 

BADSAGROUP

ارسال یک پاسخ