Ultimate magazine theme for WordPress.

بام قشم | در محلی بر فراز جزیره زیبای قشم از تماشای قشم لذت ببرید

بام قشم

در بخش غربى جزیره و در حد فاصل شمال و جنوب جزیره بین دو روستای بندر سلخ و روستاى طبل، ارتفاعات بام قشم قرار گرفته است. بام قشم فلاتى نیمه مرتفع است که گسترده‌ترین بخش مرتفع جزیره را تشکیل مى‌دهد و چشم‌انداز بى‌نظیرى را مى‌توان از فراز آن شاهد بود.


زمین شناسی بام قشم

بخش‌هاى مرتفع این محل به‌طور عمده از سنگ آهک سخت ـ که شامل پوسته‌هاى صدف فراوان است ، تشکیل شده و در دامنه‌ها و حاشیه‌هاى ارتفاعات، ماسه سنگ سست همراه با مارن و سیلت مشاهده مى‌شود که به شدت فرسایش یافته‌اند. نکته جالب، استفاده از سنگ آهک سخت در سازه‌هاى این منطقه است که از همان لایه‌هاى آهکى ارتفاع فلات تأمین شده است.

تابلو بام قشم
تابلو بام قشم;

آثار تاریخی که در بام قشم مشاهده خواهید کرد؛

در اینجا بقایاى یک روستاى ویران شده نیز وجود دارد که اهالى منطقه آن را کلات کشتار مى‌نامند و دلیل این نامگذارى روشن نیست. آثارى از دیوارهاى قدیمى بسیار منظم، محوطه‌هاى زندگى، قطعات سنگى پرداخت شده، چند فضاى بسته نسبتاً سالم شبیه به آغل حیوانات یا انبار و ساختارى شبیه شبکه‌هاى زهکشى یا فاضلاب در این ویرانه‌ها مشاهده مى‌شوند. همچنین قطعاتى از سفال و خشت پخته که احتمالاً مربوطه به دوران اسلامى است در میان ویرانه‌هاى یافت مى‌شود.

یک آب‌انبار (برکه) سنتى براى جمع‌آورى و نگه‌دارى آب باران وجود دارد و در بخشى از آن نیز انبوه درختان تنومند دیده مى‌شوند.گفته مى‌شود در گذشته، مردم روستاهاى پیرامون در فصل تابستان براى فرار از شرجى و گرما به این منطقه روى آورده‌اند.

جذابیت بام قشم

منظره جنگل حرا از بالا، سواحل شمالى خلیج فارس و مناظر بدیع فرسایشى در جنوب فلات (که از جاذبه‌هاى اصلى ژئوپارک قشم است و آن را دره تندیس‌ها نامیده‌اند) از چشم‌اندازهایى است که مى‌تواند ساعت‌ها انسان را برفراز این محل به تماشا و تفکر وادار نماید و چه بسا پا را از این حد فراتر گذاشته و با اطراق شبانه در این محل، ضمن استفاده از هواى ملایم آن به رصد ستارگان نیز مشغول شد.دیدن این مکان زیبا در تور قشم خالی از لطف نیست.

نمایی از بام قشم
نمایی از بام قشم

جاذبه های اطراف بام قشم

کاسه سلخ در ۶کیلومتری

جنگل حرا در ۷ کیلومتری

دره تندیس ها در ۹ کیلومتری

ژئو پارک در ۱۲ کیلومتری

سد تاریخی گوران در ۱۶ کیلومتری این مکان قرار گرفته است.

دسترسی به بام قشم

یکى از راه‌هاى خوب دسترسى به این مکان از کنار روستاى طبل مى‌گذرد که از انتهاى مسیر ماشین‌رو، پس از حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روى و صعود از دامنه‌ها مى‌توان به سطح فلات دسترسى پیدا کرد.

راستی اگر قصد سفر به جزیره زیبای قشم را دارید،خواهشمندیم برای رزرو تور قشم با ما در تماس باشید.

منبع
makanbin

badsagroup

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟