Ultimate magazine theme for WordPress.

آبشارهای دیتین و بن گیوک | جاذبه ای بینظیر در مرز کشور چین و ویتنام

آبشارهای دیتین و بن گیوک

از میان زیبایی های جهان این بار می خواهیم از بهشت دیدنی و حیرت انگیز روی زمین برایتان بگوییم. امروز به جایی میرویم که دارای طبیعتی بکر، فوق العاده زیبا و رویایی است، جایی که با دیدنش غرق در تفکر خواهید شد. مقصدمان آبشاری میان مرز ویتنام و چین است، اینجا تلاقی دو فرهنگ نه چندان مشابه، مکانی را پدید آورده که نظر توریست های چین را به خود جلب کرده است این مکان معروف به آبشارهای دیتین و بن گیوک است فبرای کسب اطلاعات بیشتر با ما باشد؛

آشنایی با آبشارهای دیتین و بن گیوک

در این منطقه با آبشارهایی رو به رو خواهید شد که در جهان زبان زد هستند، دو آبشار زیبا که در کنار هم قرار گرفته اند و تنها در مدت زمانی کوتاه در سال بهم پیوند می خورند و یکی می شوند. ماجرا از این قرار است که دو آبشار به نام آبشارهای دیتین و بن گیوک ( Ban Gioc detian falls ) که در واقع یک آبشار هستند،در مرز بین دو کشور چین و ویتنام قرار گرفته اند، درست مابین دو شهرستان دکسین ( Daxin ) و گوانگسی ( Goungxi ).همین موضوع سبب شده که یکی از آن ها متعلق به کشور چین شود و دیگری متعلق به ویتنامی ها باشد.

نمایی زیبا از آبشارهای دیتین و بن گیوک
نمایی زیبا از آبشار بن گیوک;

این دو آبشار در رودخانه ی سون واقع شده اند، رودخانه ای که هرچه از زیبایی هایش بگوییم باز حرف زیاد داریم. گفتنی است که ویتنامی ها این دو آبشار را دو بخش از یک آبشار می دانند و آن ها را جدا نمی کنند اما در حقیقت نام آبشاری که در سمت ویتنام است را بن گیوک نهاده اند و آبشاری که در طرف کشور چین است را دیتین می نامند.شما میتوانید با انتخاب تور چین و سپس سفر به سمت این منطقه از این دو آبشار بازدید کنید.

معرفی آبشار دیتین

آبشار دیتین همان آبشاری است که سرنوشتش این گونه بوده که در کشور چین قرار بگیرد. این آبشار زیبا یکی از بزرگ ترین آبشار ها در قاره آسیا و رتبه چهارم بزرگترین آبشار در مرز بین المللی را بعد از آبشار ایگوازو، آبشار ویکتوریا و آبشار نیاگارا یه خود اختصاص داده است.

ارتفاع این آبشار حدودا ۷۰ متر و عرضش ۱۰۰ متر است. در طول سال های سپری شده صخره ها و درختان این آبشار را به دو و در برخی فصول به سه آبشار مجزا تقسیم کرده اند که ارتفاع بلند ترین آنها در حالت عادی و بدون در نظر گرفتن فصل های پر بارش ۳۰ متر است.

معرفی آبشار بن گیوک

آبشار بن گیوک در شمال شرقی استان کائو بنگ ( cao bang ) در ویتنام قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار در بالاترین نقطه ۳۰ متر و عرضش حدودا ۲۰۰ متر است که با این شکوهی که دارد جلوه ای زیبا را در این منطقه پدید آورده، این آبشار بعنوان عریض ترین آبشار در ویتنام بحساب می آید.این قسمت از رودخانه دارای جاذبه های فراوانی است که گردشگران تور چین را به خود جذب کرده است.

نمایی زیبا از آبشار دیتین
نمایی زیبا از آبشار دیتین

قسمت پائینی آبشار دریاچه ای کوچک به عرض ۲۰۰ متر به وجود آمده که به رود کواری سان ( Quary son ) منتهی می گردد. جالب است بدانید که نام این رود به معنای پسر معدنچی است. اگر از این آبشار به دوردست ها خیره شوید چشم اندازی از مزارع برنج و باغ های بامبو اطراف قابل رویت هستند،که منظره ای آرام بخشی را بوجود آورده است.

بررسی زمین شناسی آبشارهای دیتین و بن گیوک

دو آبشار دیتین و بن گیوک در منطقه ای پوشیده از کارست های بالغ قرار گرفته است. کارست پوششی است که از انحلال سنگ هایی مانند آهک و دولومیت و گچ به وجود می آید و اغلب خود را به صورت غار و گودال های زیر زمینی نشان می دهند. سنگ های این صخره ها از جنس آهک است که امروزه میتوانید فرسودگی آن را تماشا کنید.

تفریحات آبشارهای دیتین و بن گیوک

مطمئنا با سفر به سمت این دو آبشار زیبا تنها به دیدن مناظر زیبا ختم نمی شود و بازدیدکنندگان تور چین می توانند به روش های مختلفی تفریح نمایند و خاطراتی خوبی را در ذهنشان ثبت کنند.از جمله این تفریحات

  • قدم زدن و آبشار گردی
  • ماهیگیری
  • قایق رانی
  • شنا
  • عکاسی
  • موتورسواری
  • دوچرخه سواری
گردشگری آبشارهای دیتین و بن گیوک

تعداد زیادی از مردم چین و ویتنام هرساله از این گنج طبیعی بازدید می کنند. بسیاری از مردم از صدای آب و منظره طبیعی بکر لذت می برند. علاوه بر چین و ویتنام از کشورهای دیگر هم برای بازدید از این دو آبشار زیبا مشتاقانه به سویشان می آیند، توریست ها و بازدیدکنندگان تور چین علاوه بر تفریحات اشاره شده می توانند فعالیت های دیگری نیز انجام دهند که به صورت کوتاه به آن ها اشاره می کنیم:

تصویری از توریست ها در آبشار دیتین و بن گیوک
تصویری از توریست ها در آبشار دیتین و بن گیوک;

دیدن جاده زیبا

یکی از آرامش بخش ترین لحظه ها برای توریست ها مسلما لحظه ای است که در حال پیاده روی در جاده کنار آبشار به سمت شمال هستند و هوایی آکنده از اکسیژن را تنفس می کنند. این آرامش با رسیدن به معبد بودایی کوچکی که در بالای آبشار وجود دارد کامل می شود.

خرید

در اطراف آبشار بن گیوک چند مغازه و یک بازار جالب روزانه با کالاهای مختلف وارداتی از چین وجود دارد. در کنار آبشار دیتین هم می توانید سوغاتی های چینی را خریداری نمایید، همچنین به دلیل وجود مزارع برنج در اطراف این آبشارهای زیبا می توانید برنج های با کیفیتی را هم تهیه نمایید.

واقعه های آبشارهای دیتین و بن گیوک

نباید فراموش کنیم که استان کائو بنگ یکی از چندین نقطه ی مرزی در جنگ ویتنام بود. در فوریه سال ۱۹۷۹ نیرو های چینی تحت فرمان دنگ سیاوپینگ ( Deng Xiaoping ) وارد ویتنام شدند. دلایل زیادی برای حمله شان وجود داشت که از مهم ترینش می توان به تفکر کمونیسمی اشاره کرد، اما در نهایت یک تنش بین چین و جماهیر شوروی شکل گرفت و هزاران نفر از مردمان چین و ویتنام در جنگی که در منطقه شکل گرفت کشته شدند. امروزه هم اگر کمی از جاده مرزی دو آبشار فراتر روید آرامگاه و یادبود کسانی را خواهید دید که در جنگ ۱۹۷۹ در این مکان جانشان را از دست دادند.

امروزه جاده ی که در امتداد ضلع شمالی دو آبشار قرار دارد به سنگ هایی علامت گذاری شده اند که نشان گر تعیین مرز دو کشور و سهمشان در آبشارها می باشند.

تاثیراقتصادی آبشار دیتین و بن گیوک

به طور کلی آبشار، کیفیت زندگی را برای کسانی که در اطرافش ساکن هستند افزایش می دهد اما در ناحیه ای که این آبشار قرار گرفته همیشه نزاع و درگیری وجود داشته است. اختلافات قرن ۲۰ در منطقه سبب زیان هایی شد که به این نزاع ها دامن می زد مانند جابجا کردن نشانگر های مرزی و جایگزینی آن ها در مکان های اشتباه. همچنین امکان استفاده ی توریستی و پیشرفت صنعت گردشگری را برای هر دو کشور سخت کرده بود.

نمایی زیبا از آبشار دیتین و بن گیوک
نمایی زیبا از آبشار دیتین و بن گیوک

بنابراین هر دو کشور دریافتند که تنها با تعیین مرز صحیح می توانند رفاه را در منطقه به وجود آورند، به همین دلیل از قرن بیستم تلاش کردند اختلافات را کنار بگذارند و روی پیشرفت وجذب گردشگر منطقه تمرکز کنند، امروزه شاهد هستیم که آرام آرام این آبشارها دارند جای خود را در اقتصاد ویتنام و چین پیدا می کنند.

بهترین فصل برای سفر به آبشار دیتین و بن گیوک

  • بهار: در فصل بهار درختان و گیاهان اطراف این دو آبشار بسیار زیبا هستند و جلوه ی آبشار را دیدنی تر می کنند.
  • تابستان: بهترین فصل سفر به این دو آبشار از اواخر ماه می تا ماه جولای می باشد، یعنی بین ماه های خرداد تا مرداد می باشد که آب آبشار ها به بیشترین میزان خود می رسد.
  • پاییز و زمستان: زمانی که بارش باران زیاد است و در فصل های سرد توصیه نمی شود برای بازدید به این آبشار ها بروید.

دسترسی به آبشار دیتین و بن گیوک

رفتن با موتور:

این آبشار یک مقصد خوب برای کسانی است که علاقه مند به سفر با موتور سیکلت هستند، ساده ترین و لذت بخش ترین راه برای رسیدن به آبشار بن گیوک استفاده از موتور سیکلت است. امکانش هست که شما بتوانید از مسافرخانه و یا هتلتان یک موتور کرایه کنید (به قیمت روزی ۱۰ دلار).

رفتن با اتوبوس:

رسیدن به کائو بنگ از شهر هانوی بسیار آسان است. تنها از ایستگاه می دینه ( My Dinh ) هانوی سوار اتوبوس شوید (حدودا ۸ ساعت).در چین از طریق دو روستای همسایه ی دیتین و شاولنگ ( suolongh ) می توانید به آبشار دیتین برسید. در نیمه ی اول سال، ساعت ۸:۳۰ صبح از ترمینال مسافربری لانگ دانگ ( longdong ) در ۵۰ متری مینزو دادائو ( Minzu dadao ) حداقل یک اتوبوس وجود دارد که مستقیما از ننینگ ( nanning ) به دیتین می رود. در نیمه ی دوم سال به صورت منظم اتوبوس ها از ننینگ به دکسین می روند و حدود ساعت ۱۱:۲۰ یک اتوبوس در دکسین وجود دارد که از ایستگاه اتوبوس به دیتین می رود.

رفتن با اتومبیل شخصی

اگر ماشین شخصی دارید و از ویتنام عازم هستید، از بزرگراه QL۳ که شرایط فوق العاده ای دارد استفاده کنید. برای رفتن از کائو بنگ به آبشار به بزرگراه QL۳ شرقی در ( Quang Uyen ) بروید، سپس به جاده ی TL۲۰۶ در چپ بپیچید. این جاده قبل از رسیدن به آبشار بن گیوک از شرق به شهر ترانگ خانح می رود.

آدرس آبشار دیتین و بن گیوک

ویتنام، کائو بنگ، Trùng Khánh، سد توی.

منبع
Karnaval
wikipedia

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟