Ultimate magazine theme for WordPress.

کاسکاد یا هزار پله در کدام شهر ارمنستان واقع شده است؟ -بادساگروپ

0

کاسکاد یا هزار پله

کاسکاد ساختمانی که در حال حاضر مرکز فرهنگی کافسجیان است، برای ارمنیان، به ویژه کسانی که در پایتخت آن، ایروان زندگی می کنند، به خوبی شناخته شده است. این مجموعه را که با نام « کاسکاد » شناخته شده است، اسکندر تامانیان (۱۹۳۶-۱۸۷۸) معمار طراحی کرد. تامانیان می‌خواست بخش شمالی و مرکزی شهر، مراکز مسکونی و فرهنگی تاریخی شهر را به هم متصل کند و محدوده‌ی گسترده‌ای از آبشارها و باغ‌ها، از بالاترین دماغه‌های شهر مثل آبشار رو به پایین شهر وجود داشته باشند. متأسفانه، این طرح تا اواخر دهه ۱۹۷۰ عمدتاً فراموش شده بود، در آن زمان جیم توروسیان، معمار ارشد ارمنستان، آن را احیا کرد.

معماری کاسکاد

در طرح توروسیان از کاسکاد ، طرح اصلی تامانیان وجود داشت، اما ایده‌های جدیدی در کاسکاد گنجانده شده بود که شامل راه‌پله‌ی خارجی بی‌نظیر، ستون داخلی بلند و مجموعه‌ای از پله‌برقی، شبکه‌ای پیچیده از سالن‌ها، حیاط، و باغ‌های بیرونی تزئین‌شده با مجسمه‌های متعدد با اشاره‌هایی به تاریخ غنی ارمنستان و میراث فرهنگی آن بود.

تصویری از کاسکاد در شهر ایروان

شوروی‌ها ساخت طرح کاسکاد توروسیان را در دهه‌ی ۱۹۸۰ آغاز کردند، اما پس از زلزله‌ی ارمنستان در سال ۱۹۸۸ و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ ساخت آن رها شد. با حاکمیت مستقل و انتقال حکومت به دموکراسی، ارمنستان وارد دوره‌ی شدید مشکلات اقتصادی شد و این بنا بیش از یک دهه به یادگاری مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌ی دوران شوروی باقی ماند. آقای کافسجیان با همکاری شهر ایروان و دولت جمهوری ارمنستان، اخیراً احیای کاسکاد را در سال ۲۰۰۲ آغاز کرد. طی هفت سال بعد، تقریباً تمام قسمت‌های این بنای تاریخی بازسازی شد و بیشتر آن با نام خیرخواه اصلی آن به طور کامل به مرکز هنرها تبدیل شد.

اطلاعات آماری کاسکاد

• تعداد پله‌ها: ۵۷۲
• فاصله از پایین تا بالای آبشار: ۳۰۲ متر / ۹۹۱ پا
• فاصله از پایین تا بالای تراس اثر: ۴۵۰ متر / ۱۴۷۶ پا
• عرض: ۵۰ متر / ۱۶۴ پا
• ارتفاع تراس اثر: ۱۱۸ متر / ۳۸۷ پا
• شیب: ۱۵ درجه

پیشنهاد می دهیم در تور ارمنستان از این بنای بی نظیر دیدن کنید.

 

سوالی دارید؟