Ultimate magazine theme for WordPress.

سد گوران قشم | با یکی از قدیمی ترین سدهای کشوردر قشم آَشنا شوید

سد گوران قشم

جزیره قشم یکی از جزایر استان هرمزگان است که به‌عنوان بزرگترین جزیره ایران و خلیج‌فارس در تنگه هرمز قرار دارد و از دیرباز به ایران تعلق داشته‌است.این جزیره دارای آثار تاریخی غنی میباشد یک از این آثار سد گوران قشم میباشد.در این مطلب شما میتوانید اطلاعاتی را در خصوص سد گوران قشم کسب کنید.


آشنایی با سد گوران قشم

سد گوران قشم ، نام سدی با گذشته ای کهن و تاریخی است ؛این سد در ۷۸ کیلومتری جزیره زیبای قشم قرار دارد که کارشناسان عقیده دارند که پی نخستین این سد ، متعلق به دوره هخامنشیان و تاج آن نیز مربوط به دوره ساسانیان می باشد.

نمایی زیبا از سد گوران قشم
نمایی زیبا از سد گوران قشم

با توجه به ارزش بالای آب شیرین در جزیره قشم ، از دیرباز ، اهالی این جزیره ، استفاده بهینه از این مایع گران بها را ارزشمند میدانند.این سد در تاریخ ۲۵ اسفند سال۱۳۷۹ با شماره ۳۰۵۷ به عنوان یکی از آثار های تاریخی ملی ایران به ثبت رسیده است.

روستای گوران

گوران، روستایی از توابع بخش شهاب شهرستان قشم در استان هرمزگان است. گفته می شود نام گوران از کلمه گبران گرفته شده که به احتمال زیاد محل سکونت زرتشتیان بوده است. هم اکنون اکثر قایق ها، لنج های ماهی گیری، موتور لنج های باری و مسافربری مورد استفاده مردم، توسط استادکاران و کارگران قشمی ساخته می شوند.در این جزیره، پیشه صنعت لنج سازی یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین مشاغل به شمار می آید به گونه ای که از گذشته تا به حال و از نسلی به نسل دیگر این هنر بین مردم منتقل شده است.

تصویری از لنج سازی روستای گوران

مرکز اولیه ساخت لنج در این جزیره می باشد و این روستا از بزرگ ترین مراکز تولید و ساخت لنج های سنتی در ایران به شمار می آید. قایق ها و لنج های ساخته شده ، بین جزیره ها و بندرهای ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی بعضی مواقع در سفرهای طولانی به هند و آفریقا نیز مورد استفاده قرار می گیرد.پیشنهاد میدهیم در تور قشم از این منطقه کارگاه ها دیدن کنید.

جاذبه های گردشگری اطراف سد گوران قشم

ژئو پارک قشم در ۶ کیلومتری، دره تندیس ها در ۱۱ کیلومتری،دره چاهکوه در ۸ کیلومتری،تنگه عالی محمد در۱۰ کیلو متری، قلعه پرتغالی ها در ۴۰کیلو متری و و دشت بوخو در ۴۵ کیلومتری این مکان قرار کرفته اند.

شما میتوانید با انتخاب تور قشم و سپس سفر به این شهر از این جاذبه تاریخی بازدید کنید.

منبع
Wikipedia
eghamat24

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟