دیوار چین |با بزرگترین سازه مهندسی تدافعی نظامی جهان آشنا شوید!

  دیوار چین |با بزرگترین سازه مهندسی تدافعی نظامی جهان آشنا شوید!

  دیوار چین 5

  دیوار چین

  شاید در تدارک سفر به کشور چین باشید.اگر قصد سفر به شهر پکن را دارید پیشنهاد میدهیم از دیوار چین که به عنوان طولانی ترین و بزرگترین سازه مهندسی تدافعی نظامی از لحاظ زمان ساخت مطرح است دیدن کنید.دیوار چین یکی از معروفترین جاذبه های توریستی کشور چین است که ما در این مقاله به معرفی آن می پردازیم.


  تاریخچه دیوار چین

  دیوار چین طولانی‌ترین و بزرگترین سازهٔ مهندسی تدافعی و نظامی از لحاظِ زمانِ ساخت در جهان است. این دیوار در نقشه جغرافیایی چین ۷ هزار کیلومتر امتداد یافته‌ است و در سال ۱۹۸۷ میلادی در فهرست میراث جهانی ثبت گردیده است.
  حکومت وقت چین برای جلوگیری از حمله ملت های مختلف،برج های آتش برای خبر رسانی و یا قلعه‌های مرزی برای حصول اطلاعات دشمن را در ارتباط با دیوار و بر روی آن ایجاد کرد. تاریخ ساخت دیوار چین به قرن پنجم تا هشتم قبل از میلاد باز می‌گردد.امپراتور چین شی هوان پس از به وحدت رساندن چین، دیوارهای دوک‌ها را به هم متصل کرد که به صورت دیوار بزرگ در مرزهای شمالی بر روی کوه‌ها در آمد. او می‌خواست با این کار از حمله دشمن به مراتع شمالی جلوگیری کند.

  دیوار چین
  تاریخ دانان چینی اعتقاد دارند که حدود ۱ میلیون سرباز را به طور هم زمان در امتداد دیوار چین مستقرکرده بود و برای نبردهای احتمالی آماده شده بودند.در این زمان طول دیوار چین به ۵۰۰۰ کیلومتر می‌رسید.در سلسله خان پس از سلسله چین طول دیوار به ۱۰ هزار کیلومتر رسید. حکمرانان دوران مختلف به ساخت دیوار چین پرداختند. تا اینکه طول دیوار به ۵۰ هزار کیلومتر رسید. این میزان معادل گردش به دور کره زمین است.

  دیوار چین 1دیواری که امروزه قابل مشاهده است، دیوار متعلق به سلسله مینگ است.این دیوار بر مسیر کوه‌های پر فراز و نشیب امتداد یافته‌است در واقع کوه و دیوار به یکدیگر پیوند خورده‌اند, دیوار چین معمولاً با آجرهای بزرگ و سنگ مستطیل ساخته شده است. ارتفاع آن ۱۰ متر است در پهنای دیوار برای عبور چهار اسب کافی است و در یک ردیف عرض آن ۴-۵ متر است تا در زمان انتقال غلات و سلاحها مشکلی ایجاد نشود.

  گردشگری و تفریحات دیوار چین

  گردشگران چینی و خارجی از پیمودن دیوار احساس افتخار می‌کنند. حتی سران بسیاری کشورهای خارجی نیز فرصت دیدار از این اثر بزرگ را از دست نمی‌دهند.برخی از بخش‌های دیوار چین بخوبی حفظ شده‌است از جمله دیوار «بادلینگ» در نزدیکی بیجنیگ دیوار «سی ما تای»، دیوار «موتیان یو»، دروازه ‌شان حای گوان در انتهای شرقی دیوار چین است که نخستین دروازه چین نامیده می‌شود و دروازه «جایوگوان» در انتهای غرب در گان سو، این بخش‌ها همچنین از مکان‌های بسیار مشهور و دیدنی دیوار است و گردشگران زیادی در تمام سال از آنها بازدید می‌کنند.

  دیوار چین 2
  علت ساخت دیوار چین

  این دیوار بزرگ را برای حفاظت چین در مقابل مهاجمان مغول ساختند. تقریباً در سال ۲۴۶ قبل از میلاد، چین را به ایالت کوچکی تقسیم کردند. پادشاه شی هوانگ تی (shin huang TI) قسمت‌های مختلف چین را با هم متحد ساخت. در شمال این امپراطوری مغول‌ها زندگی می‌کردند.

  دیوار چین 3
  از ترس اینکه مبادا آنها در هر زمان به چین حمله‌ور شوند، پادشاه برای حفاظت کشور در مقابل خطر دستور داد تا دیوار بزرگ چین را بنا کنند؛ بنابراین دیواری ساختند که از شای کوان (shahi kuan) در خلیج پوای (pohai) شروع شده و به چایکومان (chai kuman) در گانسو (kansu) می‌رسید. سربازان گشتی از طریق جاده‌ای که در امتداد دیوار بود علامتهایی را به سرعت ارسال می‌کردند.هیچ‌کدام از پادشاهان با ساخت دیوار به هدف خود نرسیدند. چون دیوار در جاهای زیادی شکست و مغولها فرصت یورش به چین را پیدا کردند. ممکن بود ساختن دیوار بزرگ هرگز عملی نشود، اما آنها توانستند آن را بسازند.

  آیا دیوار چین ازکره ماه و فضا دیده میشود؟

  این ادعا که این دیوار تنها پدیده انسانی است که از فضا قابل رویت می‌باشد، بارها تکذیب شده‌است ولی هنوز در باور عوام جا دارد. در واقع بسیاری از پدیده‌های انسان‌ساز، به خصوص در نور شب از فضا قابل رویت هستند اما تشخیص دیوار چین با چشم غیر مسلح از هر نقطه‌ای در مدار زمین کاملاً غیرممکن است.

  دیوار چین 4
  از فضانوردان آپولو این ادعا را مطرح نکرده‌اند و حتی فضانوردانی که در مدار زمین می‌چرخند نیز به سختی می‌توانند چنین ادعایی مطرح سازند. گفته می‌شود که این تصور چند دهه قبل از اولین فرود بر سطح ماه توسط ریچارد هالیبرتون مطرح گردیده‌است. از یکی از فضانوردان نقل شده‌است که “دیوار چین از ارتفاع حدود ۱۸۰ مایلی ناپدید می‌شود.

  دیوار چین در کدام شهر قرار دارد؟

  دیوار بزرگ چین در شهر پکن واقع شده است.
  امیدواریم مطلب فوق برای سفر شما مفید واقع شود.

  منیع

  wikipedia