Ultimate magazine theme for WordPress.

دروازه هادریان | بنایی تاریخی و معروف در آنتالیا

دروازه هادریان در آنتالیا

آنتالیا شهر مهم و توریستی کشور ترکیه است. این شهر که به عنوان مرکز گردشگری و تفریحی در ترکیه محسوب می‌گردد دارای جاذبه‌های فراوان می‌باشد.یکی از این جاذبه ها دروازه هادریان میباشد.شاید بهتر باشد قبل از سفر به آنتالیا اطلاعاتی را در خصوص دروازه هادریان کسب کنید.


معرفی دروازه هادریان

دروازه هادریان Hadrian’s Gate از بناهای تاریخی زیبا و معروف آنتالیا است که میتوانید در تور آنتالیا از آن بازدید کنید. این مجموعه در منطقه کالیچی Kaleiçi بنا شده است و البته به نام دروازه سه قوسه Triple Gate هم معروف است. نام اول این دروازه از تاریخ باستانی این شهر به یادگار مانده است، زمانیکه امپراتور روم باستان، هادریان Hadrian در قرن دوم میلادی از شهر بازدید کرده است و نام دوم آن بخاطر شکل ظاهری‌اش است که از سه قوس درست شده است.

تصویری از دروازه هادریان;
تصویری از دروازه هادریان;

دروازه هادریان Hadrian’s Gate در دیوارهای اطراف شهر گنجانده شده است و به یکی از بزرگترین دروازه‌های شهر تبدیل شد.

تاریخ و معماری دروازه هادریان

دو برج در کنار دروازه Hadrian’s Gate قرار دارند که به دوره های تاریخی مختلفی تعلق دارند. برج جنوبی ( که در سمت چپ بلوار آتاتورک Atatürk Boulevard قرار دارد) از دوران روم باقی مانده است، تفاوت معماری برج باعث بوجود آمدن این نظریه شده است که به احتمال زیاد مستقل از دروازه ساخته شده است. این بنا به نام برج جولیا سانکتا tower of Julia Sancta نیز شناخته می‌شود و منشا تاریخی آن از کتیبه‌های سنگی به اثبات رسیده است.

تصویر زیبا از دروازه هادریان;
تصویر زیبا از دروازه هادریان;

برج شمالی ( سمت راست ) در زمان سلطان سلجوقی علاء الدین کیقباد Seljuk sultan Alaeddin Keykubat I ، در نیمه اول قرن ۱۳ میلادی، بازسازی شد. فقط قسمت پایین برج از زمان روم باستان تا الان محفوظ مانده است. یک کتیبه بر روی این برج قرار دارد که به زبان ترکی قدیم اما با دستخط عربی نوشته شده است.شما میتوانید با انتخاب تور لحظه آخری آنتالیا از این مکان دیدن کنید.

دروازه هادریان Hadrian’s Gate به نوعی شبیه طاق نصرت‌های رومی است که شامل سه طاق یک اندازه هرکدام با عرض ۴٫۱۵ متر و به ارتفاع ۶٫۱۸ متر می باشد. ارتفاع کل بنا از پایین ترین قسمت آن یعنی سنگفرش خیابان تا بالاترین نقطه سرستون‌ها ۸ متر است. هم در قسمت جلو و هم عقب این بنا نمای زیبایی کار شده است بطوریکه در هر سمت ۴ ستون زیبا ساخته شده است. جنس این ستون ها ( بجز قسمت نگهدارنده که گرانیتی است ) از سنگ مرمر سفید است.

داستان‌های راجع به دروازه هادریان

دروازه هادریان Hadrian’s Gate در سال ۱۸۱۷، زمانیکه فرانسیس بیوفورت Francis Beaufort خاطرات سفر خود را به سواحل جنوبی آسیای صغیر منتشر کرد، برای دنیای غرب کشف شد. او در توضیحات خود از سطوح بالایی دروازه هم گفته بود اما بنظر می‌رسد این قسمت‌ها در قرن ۱۹ از بین رفته‌اند؛ چون دیگر بازدیدکنندگان اروپایی آنتالیا مانند Charles Texier و Lanckoronski نتوانستند توصیف دقیقی از ظاهر آن قسمت داشته باشند.

تصویر زیبا از دروازه هادریان
تصویر زیبا از دروازه هادریان

داستان‌های جالبی در مورد این دروازه گفته می‌شود؛ یکی از آنها اینست که می‌گویند ملکه صبا Queen of Sheba هنگامی‌که میخواسته به ملاقات پادشاه سلیمان King Solomon برود از زیر این دروازه عبور کرده و سپس در آسپندوس Aspendos استراحت کرده است. اگرچه که شواهدی از حقیقی بودن این داستان وجود ندارد اما با فرض واقعی بودن آن، نباید فراموش کرد که زمان این ملاقات به ۱۰ قرن قبل از ساخته شدن دروازه برمی‌گردد، در نهایت این فرضیه به صورت کامل رد می شود.

چگونه به دروازه هادریان در آنتالیا برویم؟

دروازه Hadrian’s Gate در مرکز شهر آنتالیا در بلوار آتاتورک Atatürk Boulevard قرار گرفته است. برای رفتن به آنجا هم می‌توان پیاده و با قدم زدن در منطقه باستانی کالیچی Kaleiçi به آن رسید و هم می‌توان از تراموا استفاده کرد. این خط تراموا ( که به نام تراموای نوستالژی معروف است) در این منطقه تاریخی حرکت می‌کند و در ایستگاه fittingly ، هادریان توقف می‌کند.

تصویری از دروازه هادریان;
تصویری از دروازه هادریان;
آدرس دروازه هادریان در آنتالیا

Barbaros, 07100 Antalya, Turkey

دروازه هادریان Hadrian’s Gate در مرکز شهر آنتالیا در بلوار آتاتورک Atatürk Boulevard قرار گرفته است. آنتالیا, ترکیه

شما میتوانید با رزرو تور آنتالیا از تماشای این آثار باستانی نهایت لذت را ببرید.

منبع

aftabtravel

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟