Ultimate magazine theme for WordPress.

جزیره هندورابی | از سفر به جزیره ای بکر در خلیج فارس لذت ببرید

جزیره هندورابی

جزیره هِندُرابی (هندورابی) یکی از جزایر ایرانی خلیج‌فارس است. این جزیره از توابع بخش کیش شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران میباشد.شما میتوانید با مطالعه این مطلب اطلاعات فراوانی را راجع به جزیره هندورابی کسب کنید.


آشنایی با جزیره هندورابی

جزیره هندورابی ، الماس درخشانی است واقع در شمال غربی خلیج فارس با مساحتی حدود ۲۲ کیلومتر مربع که قطر بزرگ آن حدود۵/۷ کیلومتر می باشد. همچنین این سرزمین هموار و بدون هیچ گونه عارضه طبیعی بوده که در حدفاصل میان دو جزیره کیش و لاوان قرار گرفته است.

تصویری از جزیره هندورابیبلندترین نقطه جزیره ۲۱ متر بوده که از یک رشته ارتفاعات کوتاه پوشیده شده است. کرانه های شمالی و شرقی آن با شیب ملایمی به سوی دریا و چشم انداز شمال جزیره، رشته کوه های زاگرس می باشد. همچنین کرانه های غربی و شمالی جزیره از صخره های مرجانی بسیار زیبایی پوشیده شده که قایقرانی در میان این صخره ها و غارهای مرجانی، لحظات شیرینی را در یاد بازدید کننده های تور کیش ثبت خواهد کرد.

آثار تاریخی جزیره هندورابی

در جزیره هندورابی روستایی است به نام روستای «هندورابی» که در نزدیکی این روستا آثار خرابه‌های قریه‌ای به نام «الدورات» دیده می‌شود. همچنین در یک کیلومتری جنوب‌غربی این روستا آثار قریه دیگری نیز وجود دارد که به‌نام «الصراه» معروف است، در این خرابه‌ها آثار گوناگونی از دوران بسیار قدیمی یافت شده ‌است. بیشتر خانه‌های جزیره قدیمی و از سنگ و گچ و گل و لای ساخته شده‌است.

تصویری از یک کشتی قدیمی در جزیره هندورابی

در سال‌های ۹۰۸ ه. /۱۵۰۲ م تا ۱۵۰۸ خ. /۱۶۴۸ م. که پرتغالی‌ها کنترل مناطق جنوب ایران را در دست داشتند جزیره هندورابی نیز از از پایگاه‌های لشکری و بازرگانی آنان بود و در آن سازه‌ها و تأسیسات دفاعی و مسکونی بنیاد کردند. ویرانه‌های دهکدهٔ پرتغالی‌نشین و یک دژ امروزه در نزدیک روستای کنونی جزیره دیده می‌شود. در سال ۱۲۱۲ قمری، یعنی در زمان پادشاهی فتح‌علی‌شاه قاجار، هندورابی از توابع ایالت فارس بود.

توسعه جزیره هندورابی

پس از الحاق جزیره هندورابی به منطقه آزاد کیش، توسعه این جزیره با رویکرد گردشگری در دستورکار قرار گفت. از پایان سال ۱۳۹۲ توسعه جزیره زیبای هندورابی با راه‌اندازی هتل‌های چادری برای گردشگران تورکیش و… آغاز شد و در سال ۱۳۹۳ با بازدید حسن روحانی ریس‌جمهوری توسعه هندورابی در دستور کارجدی قرار گرفت.

بازدیدمقامات کشوری از جزیره هندورابی
به گفته‌ی مونسان مدیرعامل منطقه آزاد کیش؛ مطالعات طرح جامع هندورابی با همکاری مشاور آلمانی آغاز شد و برای تسریع در امور بر اساس دستور رییس‌جمهوری از مشاور خواستیم عملیات احداث فرودگاه و بندرگاه هندورابی را زودتر شروع کند.

جمیعت ،کسب و کار و منابع آب جزیره هندورابی

در سال ۱۳۹۵ جمعیت جزیره هندرابی ۱۹۱نفر شامل ۱۴۱مرد و ۵۰ زن بوده است. عمده جمعیت این جزیره عرب‌تبار بوده و به عربی و فارسی گفتگو می‌کنند. فعالیت اقتصادی اکثر اهالی در جزیره هندورابی، صید و غواصی است.منابع تأمین آب در جزیره بسیار محدود و کم است و آب مصرفی آن از طریق چاه و آب‌انبار (برکه) تأمین می‌شود. آب چاه‌هایش نسبتاً شیرین است در حالات استثنائی و کمبود آب برای آشامیدنی می‌توان مصرف کرد.

فرودگاه و بندرگاه جزیره هندورابی

تیرماه ۱۳۹۶ بندر و فرودگاه هندورابی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری افتتاح شد. حجم سرمایه‌‌گذاری و اشتغال‌زایی مستقیم در فرودگاه هندورابی به ترتیب ۵۱۵ میلیارد ریال و ۱۵۰ نفر و نیز حجم سرمایه‌‌گذاری و اشتغال‌زایی مستقیم در مورد بندرگاه هندورابی به ترتیب ۵۶۵ میلیارد ریال و ۱۴۰ نفر است.

تصویری از فرودگاه جزیره هندورابی۱٫ برای سفر به هندورابی از دو مسیر دریایی و هوایی می توان تردد کرد اما بیشتر جا‌به‌جایی‌ها از طریق دریا صورت می‌گیرد.
۲٫ برای سفر دریایی شناورهای بزرگی با ظرفیت حدود ۳۵۰ نفر از جزیره کیش به هندورابی در نظر گرفته شده است.
۳٫ همچنین دو فروند هواپیمای کوچک برای انجام سفرهای هوایی وجود دارد.

محیط زیست جزیره هندورابی

سواحل مرجانی هندورابی زیستگاه مهمی در منطقه برای انواع آبزیان به شمار می رود. ازجمله این آبزیان که در فصول خاص در اطراف جزیره دیده می شوند دلفین های زیبای خلیج فارس می باشند. همچنین لاک پشت های دریایی از اواسط اسفند تا نیمه خردادماه جهت تخم گذاری به سواحل این جزیره می آیند که مناظری دیدنی را بوجود می آورد.

تفریحات جزیره هندورابی

ریف شمالی این جزیره بسیار کم عمق تر (بین ۵ تا ۸ متر) از بخش های دیگر بوده که سایت بسیار زیبایی اسنورکلینک و یا غواصی را برای گردشگران تور کیش به وجود آورده است. در ریف شرقی این جزیره مرجانی نیز سایت های غواصی مملو از آبزیان رنگارنگ و متنوع بخصوص ستاره های دریایی بسیار زیبا وجود داشته که با غواصی در شب جلوه شگفت انگیزی از راز طبیعت را می توان در زیر آب مشاهده کرد و از آن لذت برد.

نکاتی برای گردشگرانی که قصد سفر به جزیره هندورابی

  • اگر به هنر ماهیگیری خود مطمئن هستید حتماً لوازم ماهیگیری همراه داشته باشید.
  • در این جزیره اپراتورهای تلفن همراه ایرانسل و همراه اول آنتن دهی دارند.
  • آب معدنی و مواد خوراکی را می‌توانید در بندر چیرویه نیز تهیه نمایید.
  • بندر صیادی چیرویه واقع در استان هرمزگان؛ شهرستان بندر لنگه؛ بخش شیب کوه؛ می‌باشد
  • باتری اضافه و لوازم روشنایی همراه داشته باشید.
  • مدت زمان حرکت از بندر چیرویه تا جزیره هندورابی ۲۰ دقیقه می‌باشد.
  • معمولاً برای یک گروه ۱۶ نفره؛ می‌بایست یکبار قایق لوازم و اثاث را با چند نفر منتقل کند و در حرکت بعدی مسافران را منتقل کند.
  • از بندرهای چارک و آفتاب بطور مداوم قایق و لنج برای مسافرت به مقصد کیش وجود دارد.
  • همچنین در بندر چارک اتومبیل‌ها را نیز سوار بر یدک کش کرده و به کیش می‌برند.
  • از جزیره هندورابی نیز می‌توان با قایق موتوری به کیش سفر کرد.

منبع
Hendourabi
wikipedia

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟