Ultimate magazine theme for WordPress.

جزیره هنگام کجاست و چگونه به جزیره هنگام برویم؟ – بادساگروپ

جزیره هنگام

جزیره هنگام از جزیره‌های ایران در خلیج فارس است که با آبادی‌های کوچک با وسعت حدود ۵۰ کیلومتر مربع در جنوب جزیرهٔ قشم واقع شده و دارای معادن نمک و خاک و سرب است. جزیره هنگام در ۲ کیلومتری جنوب شرقی جزیره قشم واقع شده است و نُه کیلومتر طول و شش کیلومتر عرض دارد.این جزیره ۶/۳۳ کیلومتر مربع مساحت دارد و به شکل مخروط ناقصی است که در کرانه‌های جنوبی جزیره قشم واقع شده‌است.

فاصله جزیره هنگام تا قشم و بندرعباس

فاصله جزیره هنگام تا بندرعباس حدود ۴۳ مایل دریایی و تا شهر قشم حدود ۲۹ مایل دریایی می‌باشد.این جزیره ارتفاعات پست آهکی دارد و بلندترین نقطه آن کوه ناکس با ۱۰۶ متر ارتفاع است. طولانی‌ترین قطر آن از «روستای هنگام کهنه» تا «روستای هنگام جدید» ۹ کیلومتر است.جزیره هنگام از نظر تقسیمات سیاسی استان هرمزگان جزو شهرستان قشم و به‌ عنوان یکی از دهستان‌های این شهرستان به مرکزیت روستای ماشی (هنگام جدید) به شمار می‌رود.دیگر روستاهای جزیره هنگام غیل و هنگام قدیم می‌باشند.نام پیشین این جزیره به‌ صورت هنجام، هنیام متداول بوده است. هنگام در پارسی باستان : هنگاما، در ارمنی: انگ‌ام، به معنی وقت، زمان و گاه است، ولی این واژه از دو پاره «هن» و «گام» تشکیل‌شده است.

فعالیت اقتصادی در جزیره هنگام

فعالیت اقتصادی در جزیره هنگام ، که بیشتر اهالی از دیرباز به آن مشغول بوده‌اند، ماهیگیری بوده است و هم اکنون فروش صن در حال حاضر پذیرایی از گردشگران تور قشم نیز از جمله فعالیت‌های مردم محلی است.پرورش ماهی در قفس، پرورش میگو و بزرگترین مزرعه پرورش کروکودیل کشور از جمله فعالیتهای آبزی پروری جزیره هنگام است.جزیره هنگام دارای ( ۱۴۱خانه ) و مساحتی به اندازه ۵۰ کیلومتر است که کار اکثر مردم صیادی ؛ و همه اهالی با هم فامیل و خیشاوند میباشند طول نوار ساحلی جزیره حدود۵۰ کیلومتر و جمعیت آن ۶۱۵ نفر است

ماهیگیری در جزیره هنگامدیدنی های جزیره هنگام

این جزیره جاذبه هایی شگفت انگیز دارد که عبارت اند از: ۱- دلفین ها ۲- آهو ها ( جبیر ) ۳- خاردم مصری ( آفتاب پرست ) ۴- سواحل ناب ( ساحل نقره ایی) ۵- کشتی به گل نشسته پرتقالی ها ۶- غرفه های سنتی از جمله(رستوران غذا های محلی و دریایی+صدف های دریایی و ….)

۱- رقص دلفین ها در جزیره هنگام

آب‌های نیلگون خلیج‌فارس و انواع گونه‌های جانوران دریایی که با کمی دقت می‌توان به وفور آن‌ها را در جزیره پیدا کرد و معروف‌ترین آن‌ها دلفین‌ها هستند که از جاذبه‌های گردشگری این جزیره به حساب می‌آیند.آب‌های اطراف جزیره هنگام به زیستگاه دلفین‌ها شهرت دارد و بسیاری از گردشگران تور قشم برای تماشای زندگی دلفین‌ها به این جزیره سفر می‌کنند.شناورهای گردشگری همه‌روزه آماده سرویس‌دهی به گردشگران هستند، اما توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید بازی دلفین‌‌ها را از نزدیک با کمترین هزینه تماشا کنید، باید صبح زود خود را به این جزیره رسانده باشید.

دلفین های جزیره هنگام
دلفین های جزیره هنگام

۲-آب‌تنی در ساحل مرجانی را از دست ندهید

اگر روزی به این جزیره رفتید لذت آب‌تنی در آب‌های خلیج‌فارس که در این قسمت به دلیل مرجانی بودن سواحل بسیار شفاف می‌باشد، را از دست ندهید.البته به همراه داشتن لوازم مورد نیاز و به‌ ویژه آب‌شیرین برای شست‌ و شوی بدن پس از آب‌تنی می‌تواند برای به جا گذاشتن خاطره‌ای بهتر کمک کند.اگر تجربه و وسایل غواصی را نیز داشته باشید و بتوانید از یک دوربین زیر آب استفاده کنید، حتما عکس‌های بی‌نظیری خواهید گرفت، البته در هر صورت باید مراقب جانداران زیر آب نیز باشید.

غواصی در جزیره هنگام
غواصی در جزیره هنگام

۳-جاذبه پارک کروکودیل نوپک

تنها پارک کروکودیل کشور از دیگر جاذبه‌های داخل جزیره هنگام محسوب می‌شوند.پارک کروکودیل«نوپک» مهم‌ترین مرکز گردشگری ساخته شده در این جزیره دیدنی و نخستین مزرعه پرورش کروکودیل کشور است و در نزدیکی پارک کمپینگ دائمی برای فراهم شدن امکان اقامت طبیعت گردان وجود دارد.پرورش کروکودیل یکی از انواع پرورش جانوران در جهان است که همانند سایر پرورش‌ها با هدف بهره‌برداری اقتصادی، همراه با حفظ محیط زیست صورت می‌گیرد.

کروکودیل در جزیره هنگام۴-جاذبه روستای قدیم و جدید هنگام

جزیره هنگام ۳ روستا دارد به نام های هنگام قدیم، هنگام نو و غیل که این روستاها به وسیله جاده‌های شوسه به یکدیگر مرتبط اند.روستای هنگام نو شنی است و برای پهلو گرفتن قایق‌ها مناسب است و این روستا شامل تاسیسات اسکله، پاسگاه انتظامی، کارخانه آبشیرین‌کن، دفتر پست و مدرسه است.روستای غیل بین ۲ روستای نو و قدیم هنگام قرار دارد که این روستا به دلیل واقع شدن در گودی، آب بسیاری را در خود جمع می‌کند که به همین دلیل نام این روستا را به زبان محلی، غیل گذاشته‌اند.روستای قدیم نیز که نسبت به ۲ روستای دیگر کم‌جمعیت‌تر است، در فاصله ۴ کیلومتری از آنها قرار دارد و اکثر خانه‌هایش خالی از سکنه است و شغل اصلی اهالی روستای قدیم هنگام، ماهی‌گیری به ویژه صید کوسه است.

روستای قدیمی در جزیره هنگام۵-جاذبه تاسیسات بندری انگلیسی‌ها

انگلیسی‌ها در زمان حکومت قاجار، با ساختن خانه‌ها و تاسیساتی نظیر انبار ذغال، تلگراف خانه و غیره در این جزیره نفوذ کردند که موقعیت مهم جغرافیایی، علت این اقدامات بوده است.آنها در سال ۱۹۰۴ خط تلگرافی از جاسک به هنگام احداث کردند و به اعتقاد انگلیسی‌ها، این جزیره با داشتن سواحل عمیق و مناسب برای لنگر انداختن کشتی‌ها و داشتن چاه‌های آب، همچنین به دلیل واقع شدن در منطقه استراتژیک نظامی، دارای اهمیت بسیار بوده است.

تاسیسات بندر انگلیسی ها در جزیره هنگام۶-جاذبه کوه و خاک‌های قرمز

در جزیره هنگام کوه‌ها و خاک‌های قرمز رنگی وجود دارد که به گلک معروف است.از این خاک قرمز در صنعت سنگ‌های تزئینی برای ساخت ساختمان‌ها استفاده می‌شود و همچنین کاربرد دیگر خاک قرمز یا گلک این است که مردم این منطقه، برای تهیه نوعی مربا که به مربای سوراخ معروف است، از آن استفاده می‌کنند.در مناطق مرکزی جزیره، خاک قرمز برای ساخت و ساز اسکله و سایر تاسیسات مورد نیاز هم کاربرد دارد.

کوه های قرمز در جزیره هنگام

نکته بسیار مهم :

آیا می‌دانستید خارج کردن حتی یک صدف از اکوسیستم می‌تواند آسیب بدنبال داشته باشد.یکی از مسائلی که از شما شدیدا تقاضا می‌شود به آن توجه داشته باشید، عدم جداسازی و برداشتن اجزای طبیعت است.صدف‌ها و سایر اجزایی که در ساحل یا در آب های کم‌عمق وجود دارند، همه متعلق به همین مکان هستند و هیچ کس حق برداشتن و بردن آنها را ندارد، چرا که با این کار آسیب بزرگی را به منطقه وارد می‌کند.اگر به ازای هر یک گردشگر تور قشم فقط یک صدف از جزیره و یا هر مکان گردشگری دیگر کم شود، طولی نمی‌کشد که آن منطقه از شکل حقیقی خارج و تخریب می‌شود.

۷-آهوان در جزیره هنگام

جزیره هنگام دارای طبیعت بکر وساحل زلالی می باشد که در این میان به خاطر نزدیکی به جزیره قشم وزیستگاه دلفینها، منجمله آهوها(جبیرها)مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

حیاط وحش جزیره هنگام۸-جاذبه سنگ مادر و دختر

در نزدیکی روستای غیل در جزیره هنگام، سنگ‌هایی قرار دارد که شبیه انسان است و به اعتقاد مردم این روستا، سنگ‌ها متعلق به مادر و دخترش است که به هنگام فرار از زورگویان در زمان قدیم، دست دعا به سوی خداوند بلند کردند و از او نجات خواستند و خداوند هم آنها را به سنگ تبدیل کرد و به این وسیله آنها را نجات داد.

جاذبه سنگ دختر و مادر۹-سواحل نقره ای جزیره هنگام

در این ساحل در بین ماسه ها، ذراتی از نوعی کانی براق به چشم می خورد. به همین دلیل هم نام آن را ساحل نقره ای گذاشته اند. شب اما در این ساحل با منظره ای شگفت انگیز روبرو شدم. موج ها وقتی که به ساحل می رسیدند، درخشندگی پیدا می کردند و نورانی می شدند. حتی این درخشندگی روی ماسه ها هم بر جای می ماند و کم کم محو می شد.چنین پدیده ای در سواحل مالدیو و کالیفرنیا و دیگر نقاط دنیا هم مردم را به شگفتی واداشته است و از آن عکس های زیبایی گرفته اند. طبق بررسی دانشمندان علوم دریایی، این درخشندگی ناشی از فیتوپلانکتون های دریایی است. این آبزی های ریز وقتی تحت تنش قرار بگیرند از خود نور ساطع می کنند و به موج ها و ماسه های ساحل درخشندگی می بخشند.

سواحل نقره در جزیره هنگامبا اینکه هر ساله تعداد زیادی گردشگر و طبیعت گرد از هنگام بازدید می کنند هیچکس عکسی یا توضیحی از این پدیده در فضای مجازی ننوشته است. به ازایش اما عکس هایی که مجلات و سایت های عکاسی از سواحل مشهور دنیا منتشر کرده اند دست به دست در سایت های فارسی زبان چرخیده است.طبیعت گاه زیبایی هایش را در نقاب شب پنهان می کند و برای بهره از آنها باید با صبر و تأنی، در جوار طبیعت مدتی اقامت داشت. نمونه اش همین ساحل درخشان و زیبایی است که در تاریکی شب و آسمان بدون مهتاب، خودش را به رخ آدمیانِ گرفتار در نور، دود و صدای شهرها می کشد.

۱۰-نقش حنا بر دستان و بدن شما

کشیدن نقش و نگارهای بی نظیر حنا از هنر زنان هنگامی است که در سفر به جزیره می توانید آن را تجربه کنید. انواع نقش های اصیل ایرانی با هنر دستان زنان ایرانی درآمیخته شده و یادگاری از این سفر به یادماندنی را بر بدنتان نقش می زند. گفتنی است نقش حنا در روز اول نارنجی و روز بعد قهوه ای می شود پس اگر در روز اول رنگش را پسند نکردید نگران نباشید.

رنگ حنا در جزیره هنگام
رنگ حنا در جزیره هنگام

چگونه به جزیره هنگام برویم ؟

روش اول

 • پس از رزرو جا ، نسبت به تهیه بلیط هواپیما به جزیره قشم اقدام نمایید.
 • پس از ورود به فرودگاه قشم ، به بندر کندالو بروید.
 • فاصله فرودگاه قشم تا بندر کندالو = ۱۰ کیلومتر (حدود ۷ دقیقه) .
 • از بندر کندالو تا اسکله جزیره هنگام با قایق خواهید رفت . (حدود ۷ تا ۱۰ دقیقه ) .
 • توسط قایق ، یا مستقیم به محل اسکانتان خواهید رفت و یا با اسکله هنگام رفته و از آنجا با خودرو به محل اسکانتان منتقل خواهید شد.
 • نحوه برگشت نیز بهمین صورت می باشد.

روش دوم

 • نسبت به تهیه بلیط هواپیما به فرودگاه بندرعباس اقدام نمایید.
 • سپس با تاکسی های فرودگاه تا “اسکله شهید حقانی” بندرعباس رفته و از آنجا نسبت به تهیه بلیط اتوبوس دریایی اقدام و از آنجا به شهر قشم در جزیره قشم بیایید.
 • از شهر قشم به مقصد “بندر کندالو” تاکسی بگیرید..
 • فاصله شهر قشم تا بندر کندالو = ۵۰ کیلومتر – حدود ۱ ساعت
 • در بندرکندالو ، توسط قایق ، یا مستقیم به محل اسکانتان خواهید رفت و یا با اسکله هنگام رفته و از آنجا با خودرو به محل اسکانتان منتقل خواهید شد.
 • از بندر کندالو تا اسکله جزیره هنگام با قایق خواهید رفت . (حدود ۷ تا ۱۰ دقیقه ) .
 • نحوه برگشت نیز بهمین صورت می باشد.
روش سوم
 • با خودرو شخصی خود تا بندرعباس بروید.
 • از آنجا به سمت اسکله بندر پل ( ۵ کیلومتری بندر خمیر ) حرکت نمایید .
 • فاصله بندرعباس تا اسکله بندر پل ۸۰ کیلومتر بوده و حدود ۱ ساعت ۱۵ دقیقه میباشد.
 • با تهیه بلیط لندیکرافت ، خودرو و مسافران آن را به بندر لافت منتقل نمایید.
 • از بندر لافت به سمت فرودگاه قشم حرکت کرده و پس از عبور از فرودگاه ، در مسیر”بندر سوزا” ادامه داده و پس از ۱۰ کیلومتر به بندر کندالو بروید. طول مسیر حدود ۴۲ کیلومتر ( ۴۰ دقیقه ) میباشد .
 • در ابتدای ورود به بندر لافت ، با ترانسفر خود در جزیره هنگام تماس گرفته و زمان ورود خود را به بندر کندالو اعلام نمایید.
 • خودرو را در اسکله بندر کندالو پارک کرده و بهمراه ترانسفر خود ، از بندر کندالو تا اسکله جزیره هنگام با قایق خواهید رفت . (حدود ۷ تا ۱۰ دقیقه ) .
 • توسط قایق ، یا مستقیم به محل اسکانتان خواهید رفت و یا با اسکله هنگام رفته و از آنجا با خودرو به محل اسکانتان منتقل خواهید شد.
 • نحوه برگشت نیز بهمین صورت می باشد.

اقامت در جزیره هنگام

اگر تصمیم به شب مانی در جزیره هنگام را گرفتید می توانید از اقامتگاه های روستایی که در این جزیره وجود دارد استفاده نمایید.

موقعیت جغرافیایی جزیره هنگام

این جزیره به واسطه موقعیت جغرافیایی مهمی که دارد و قرار گرفتن در میانه خلیج فارس و نزدیکی تنگه هرمز و جزیره قشم، از اهمیت راهبردی و نظامی شایانی برخوردار بوده است. از همین رو، پرتغالی‌ها در عصر صفویه و انگلیس‌ها در دوران قاجاریه، جزیره هنگام را اشغال کردند.البته دولت انگلیس همواره بر مالکیت دولت ایران نسبت به هنگام اذعان داشت ولی در عمل با حضور نظامی در هنگام، مانع از اعمال حاکمیت دولت ایران بر این بخش از کشورش می‌گردید. افزون بر حضور نظامی انگلیس در هنگام، شیخی عرب و سنی‌مذهب با گرایش وهابی نیز در هنگام حضور داشت و بر این جزیره حکمفرمایی می‌کرد.

سلطان مسقط ( کشور عمان ) نیز بر هنگام ادعا داشت و ضمن بازدید از این جزیره تلاش داشت بر هنگام تسلط یابد. در این میان، دولت انگلیس با وجود اینکه حضور نظامی‌اش در هنگام با مجوز دولت ایران بود و بر حاکمیت دولت ایران بر هنگام اقرار داشت، اما از نافرمانی‌های شیخ هنگام نسبت به دولت ایران و مداخلات سلطان مسقط در هنگام به طور ضمنی پشتیبانی می‌نمود. دولت انگلیس به شیوه‌های گوناگون تلاش کرد تا در مقابل اعمال حاکمیت دولت ایران بر هنگام ایستادگی ورزد.

چنین وضعیتی تا سال ۱۳۰۷ خورشیدی پابرجای می‌ماند تا اینکه مدتی پس از آغاز سلطنت رضاشاه و در اردیبهشت ماه ۱۳۰۷، دولت ایران درصدد اعمال حاکمیت بر جزیره هنگام برمی‌آید. در بیستم اردیبهشت ماه ۱۳۰۷، سه کشتی نظامی ایران به نام‌های: گیلان، آذربایجان و پهلوی به فرماندهی ریاست ساخلوی بندرعباس به عزم تصرف هنگام و آزادسازی این جزیره از اشغال نظامیان انگلیسی حرکت می‌نمایند.در نوزدهم آبان ماه ۱۳۱۱، سفارت انگلیس در تهران طی یادداشتی به وزارت امور خارجه ایران از دولت ایران درخواست می‌کند از تقاضای تخلیه جزیره هنگام از نظامیان و کشتی‌های انگلیسی صرف نظر نماید. البته این درخواست، تأثیرگذار نمی‌گردد و نظامیان انگلیسی وادار به خروج از جزیره هنگام می‌گردند و حاکمیت دولت ایران بر این جزیره به طور کامل اعمال می‌گردد.

خواهشمندیم چنانچه قصد سفر به جزیره قشم را دارید،برای رزرو تور قشم ارزان با ما در تماس باشید.

منابع

بادساگروپ

ویکی پدیا

tasnimnews

سوالی دارید؟