Ultimate magazine theme for WordPress.

آب انبار سنتی کیش به همراه فیلم و عکس – بادساگروپ

0

آب انبار سنتی کیش

مردم جزیره کیش در گذشته برای جمع آوری آب آشامیدنی خود باید راه پیدا میکردند تا بتوانند آب مورد نیاز خود را جمع آوری کنند.آیا شما میدانید که مردم بومی کیش چگونه آب آشامیدنی خود را ذخیره می کردند؟بادساگروپ در این مطلب در مورد آب انبار سنتی کیش توضیحاتی خواهد داد.در ادامه با ما باشید.

تاریخچه آب انبار سنتی کیش

یکی از روشهای ذخیره آب آشامیدنی در قدیم،ساخت آب انبار بوده است زیرا وضعیت حجم بارش در کیش کم و اغلب بارش ها بصورت فصلی است.در سال ۱۳۷۲ جهت جمع آوری آب های سطحی، یک آب انبار دو قلو با پنج بادگیر به سبک معماری سنتی یزدی در محل یک آب انبار باستانی در محدوده شهر حریره کیش(شهر تاریخی جزیره کیش) در نزدیکی مجموعه درخت سبز ایجاد گردیده است.

تصویر بالا از آب انبار سنتی کیش
تصویر بالا از آب انبار سنتی کیش

آب انبارها کاربرد خود را از دست می دهند!

با توجه به ساخت و سازهای کیش و از بین رفتن مسیر آبهای سطحی منتهی به آب انبارهای سنتی، امروزه از دستگاه های آب شیرین کن برای تهیه آب شیرین استفاده می شود،این آب انبارها کاربرد اصلی خود را از دست دادند اما به عنوان یک مکان گردشی جالب و دیدنی برای گردشگران تور کیش تبدیل گردیده اند.روزنه‌های ورودی و بادگیرها هوای داخل این آب انبار را در فصول گرم سال متعادل و حتی خنک می‌ کنند. برخورد باد با آب داخل آب انبار به این موضوع کمک می‌کند. در حال حاضر با توجه به اینکه دیگر آبی در آب انبار کیش نیست خنکی هوا کمتر احساس می‌شود. روزنه های بالای گنبدهای آب‌انبار به تهویه هوا کمک می‌کند.

تصویری آب انبار سنتی کیش در شب
تصویری آب انبار سنتی کیش در شب

آب انبار سنتی کیش نیز از جاذبه های توریستی کیش به شمار می آید. از روشهای ذخیره  آب آشامیدنی در ایران از قدیم الایام، ساخت آب انبارهایی بزرگ و با بادگیرهایی مرتفع و زیبا جهت خنک سازی آب در فصل گرما بوده است. نمونه بارز آن در شهرهای گرمسیر و کویری که بسیار کم آب میباشد و به خصوص شهرهای یزد  و کاشان و سمنان و …وجود دارد.در قدیم جزیره کیش نیز به علت عدم وجود آب مکفی برای استفاده و نبوددستگاههای کنونی خنک کننده آب و هوا آب انبار ها نقش کلیدی در این امر داشته اند.

آب‌انبار سنتی کیش اکنون تنها به صورت یک آب انبار نمایشی درآمده است، به طوری که مسیر پاشیر آب انبار عوض شده تا بازدیدکنندگان بتوانند از داخل محوطه‌های آبگیر آن بازدید کنند. این آب‌انبار دارای ۵ بادگیر است که به وسیله این بادگیرها عمل خنک کردن صورت می‌گیرد.همچنین این آب‌انبار دو محوطه آبگیر و دو گنبد دارد. روزنه‌های ورودی و بادگیرها هوای داخل آب‌انبار را در فصول گرم سال متعادل و حتی خنک می‌سازند.پیشنهاد می دهیم با رزرو تور ارزان کیش از این محل دیدن کنید.

آدرس آب انبار سنتی کیش

جزیره کیش، میدان المپیک، بلوار المپیک، میدان حریره، خیابان درخت سبز

راستی اگر قصد سفر به جزیره زیبای کیش را دارید برای تور لحظه آخری کیش با ما در تماس باشید.

سوالی دارید؟