Ultimate magazine theme for WordPress.

قلعه دختر باکو+عکس و فیلم|برج مایدن باکو|بادساگروپ

0

قلعه دختر باکو  یا MAIDEN TOWER

قلعه دختر باکو یکی از معروف ترین دیدنی های شهر باکو است که بی ربط از تاریخ ایران نیست.اگر قصد سفر به شهر باکو را دارید پیشنهاد می دهیم که بازدید از قلعه دختر باکو را از دست ندهید.ما قصد داریم در این مطلب با ارائه فیلم و عکس قلعه دختر باکو به معرفی آن بپردازیم.

تاریخچه قلعه دختر

قلعه دختر باکو (به ترکی آذربایجانی: قیز قالاسی Qız Qalası) (به انگلیسی: Maiden Tower) از آثار دوره ساسانی در شهر باکو است.نمایی از ارتفاع قلعه دختر باکو

این اثر تاریخی که با ۲۹،۵ متر طول، ۱۶ متر عرض، و ۶ طبقه که در دو محدوده زمانی قرن ۵ و ۶ میلادی (آغاز ساخت مرحله اول) و قرن ۱۲ (مرحله دوم) ساخته شده‌است.

در روزگار کهن،قلعه دختر،نیایشگاه آناهیتا بوده و زرتشتیان برای عبادت به آنجا می رفته اند. این قلعه در سال ۱۹۶۰ مرمت و در سال ۱۹۶۴ تبدیل به موزه گردید. سازمان یونسکو در سال ۲۰۰۰ این بنا را در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت نمود.

قلعه دختر یکی از اماکن باستانی مهم شهر باکو به حساب می آید.طوری که تصاویری از آن بر روی پول رایج کشور آذربایجان و تمبرهای پست این کشور مشاهده می شود.تصویر قلعه دختر باکو بر روی پول کشور آذربایجان

این قلعه درون خود یک موزه نیز جای داده و می توان نام قلعه ای که موزه نیز هست را بر روی آن نهاد . زمانی که وارد قلعه می شوید با تمام جزئیات نیز آشنا می شوید و انگار پا به یک موزه نیز گذاشته اید .تابلوی ورودی قلعه دختر باکو

قلعه ی دختر تاریخ تکامل شهر باکو را در خود جای داده . زمانی که بالای آن قرار می گیرید نمای کاملی از شهر باکو را خواهید دید . شهری زیبا و تاریخی .

به هنگام جشن نوروز در بالای برج آتشی روشن می شود و در شب بسیار زیبا جلوه می کند.نمایی از برج قله دختر باکو

شما دریای خزر را می بینید ، باد می وزد و به تاریخ این قلعه فکر می کنید .

در ادامه از تاریخ و سرگذشت این قلعه برای شما خواهیم گفت .

بیایید بدانیم که چرا نام این قلعه دختر است؟

داستانی وجود دارد که دلیل آن را برای ما فاش می سازد . می گویند دختر خان باکو خود را از بالای آن به پایین اندتخته است و برخی نیز می گویند خواهر او بوده است . دلیل این کار دختر پادشاه زندانی شدن توسط برادرش بوده است .نمای بیررونی قلعه دختر باکواین قلعه در جنوب شرقی شهر باکو قرار گرفته است . به گذشته سفر کنید ، به دوران پارینه سنگی ، می گویند این منطقه برای اولین بار در آن دوران شناخته شده است . این قلعه از قرن ۱۲ مورد استفاده قرار گرفته است . قلعه ی دختر در دو دوره ساخته شده است.

طبق تحقیقاتی که در سال ۱۹۶۲ و ۱۹۶۳ بر روی این قلعه صورت گرفت بنا بر روی یک سنگ که بر روی بستر دریا قرار گرفته است ساخته شده . بسیار جالب است که بعد از گذشت سالیان سال این قلعه هنوز پا برجاست .داخل قلعه دختر باکو

این قلعه حدود ۱۴ متر در داخل زمین فرو رفته است و این موضوع خیلی جالب است که بنایی ضد زلزله می باشد .

جنس دیواره های قلعه از سنگ می باشد و زمانی که به این مکان می روید متوجه عمر طولانی آن خواهید شد.

معماری قلعه دختر باکو

این برج معماری زیبا و منحصر بفردی دارد . حتی از این قلعه به عنوان یکی از بهترین و زیباترین جاذبه های تاریخی شهر باکو یاد می کنند . جنس این قلعه از سنگ می باشد و تمامی قسمت های قلعه نیز از سنگ ساخته شده است .

داخل این قلعه به گونه ای ساخته شده است که می تواند ۲۰۰ نفر را در خود جای دهد . قسمت شرقی این قلعه دیدی مناسب رو به آسمان دارد و برخی می گویند از این قلعه نیز برای علم نجوم نیز استفاده می شده است .دیواره های سنگی قلعه دختر باکو

در ورودی این قلعه بصورت دوگانه ساخته شده است و بعد از ورود با سقف های بلند مواجه خواهید شد . زمانی که از پله های سنگی به سمت بالای قلعه حرکت می کنید پنجره های کوچکی را می بینید که بر روی دیوار ها قرار گرفته اند.

چاه آب،ویژگی مهم قلعه ی دختر

یکی از قسمت های مهم این قلعه وجود داشتن چاه آبی با قطر ۲٫۳ فوت و عمقی برابر با ۶۹د فوت می باشد که در طبقه ی دوم قلعه ی دختر قرار دارد . این چاه راه ورودی است به قسمت های پایین تر از قلعه که در تحقیقات اخیر کشف شده است .چاه آب قلعه دختر باکو

آب این چاه از بارش باران تامین می شود و کاملا پاک است . ( با این که در نزدیکی دریا قرار دارد )

این قلعه 6 طبقه دارد و آب چاه توسط لوله هایی به طبقات بالایی می رسد.

قلعه دختر در فرهنگ عامه و افسانه ها

داستان ها و افسانه های زیادی از این قلعه مانده است . به یکی از آن ها گوش دهید .

پادشاه دختر خود را مجبور کرده بود تا با مردی که به او علاقه ای نداشت ازدواج کند . دختر برای نجات پیدا کردن از این وضعیت از پدر خود خواست تا قلعه ای برای او بسازد تا بتواند از روی آن پایین بپرد و خودکشی کند .

این نوع داستان ها را می توان در بیشتر رمان و شعر های آذربایجان یافت .

آدرس قلعه دختر باکو

آذربایجان،باکو،مرکز شهر

امیدواریم که مطلب فوق برای سفر شما مفید واقع شوند.

منابع

Wikipedia

karnaval

راستی اگر قصد سفر به کشور آذربایجان و شهر زیبای باکو را دارید،خواهشمندیم برای رزرو تور باکو با همکاران ما در واحد فروش بادسا گروپ در تماس باشید.

نظر شما راجع به قلعه دختر باکو چیست؟دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید!

همراه شو،راهی سفر!