Ultimate magazine theme for WordPress.

آبشار مارگون | مرتفع ترین و بزرگترین آبشار چشمه ای جهان در شیراز

آبشار مارگون

در گوشه و کنار کشور ایران زیبایی‌هایی وجود دارد که با تمام جذابیت‌شان ممکن است حتی نام آن‌ها را هم نشنیده باشید. آبشار مارگون (انگلیسی: Margoon Waterfall) یکی از زیباترین آبشارهای کشور ایران می‌باشد و در شهرستان سپیدان استان فارس، دهستان مارگون واقع گردیده است.در ادامه با ما باشید تا به معرفی این آبشار بپردازیم.


آبشار مارگون در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه‌ای نیست، بلکه از بدنه دیواره صخره‌ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آنها به بیرون ریخته می‌شود وجود چشمه های متعدد، ارتفاع متغیر بین ۷۰ تا ۷۵ متر و عرض حدود ۱۰۰ متری این آبشار باعث شده است تا عنوان مرتفع ترین و بزرگترین آبشار چشمه ای جهان را به خود اختصاص دهد.

[aparat id=”K6mqS”]

آب خنک این آبشار در چهار فصل سال پذیرای گردشگران و مسافران تور شیراز است و دمای آن در گرم ترین فصل سال نیز زیر ۱۰ درجه می باشد. به دلیل جوشان بودن می توانید از آب آن بنوشید و یا تن به آب بزنید و نگران عوارضی همچون بیماری و پادرد نباشید.زیبایی های آبشار مارگون سبب گشته تا به آن لقب زیباترین آبشار خاورمیانه را بدهند و آن را جزو پنج منطقه نمونه گردشگری بدانند.

دیدنی ها و تفریحات

آبشار مارگون یکی از آبشارهای خاص جهان است که امکان ثبت تصاویر بی نظیری را به شما می دهد پس لذت عکاسی از این آبشار را از دست ندهید. برای خلق تصاویر خوب اصول عکاسی از آبشار را به کار ببندید.تن به آب بزنید و از آب بازی در پای آبشار لذت ببرید. مطمئن باشید خاطرات خوش این آب بازی هیچ گاه از ذهن شما پاک نخواهد شد.

تصویری زیبا از آبشار مارگون
تصویری زیبا از آبشار مارگون

در امتداد مسیر آبشار رودخانه ای قرار دارد که باغات میوه را سیراب می کند. این درختان میوه و پوشش گیاهی اطراف آبشار مناظر زیبایی را پدید آورده اند که تماشای آنها خالی از لطف نیست.برای اینکه خاطرات شیرینتان تکمیل شوند بساط پیک نیک خود را در کنار این منطقه برپا کنید و حسابی از لحظه لحظه حضور در این منطقه بهره ببرید.

امکانات رفاهی منطقه آبشار مارگون

در انتهای مسیر ماشین رو و ۸۰۰ متری آبشار، پارکینگ بزرگی قرار دارد که در اطراف آن سرویس بهداشتی و محوطه‌های مسطحی برای اسکان و چادر زدن مسافرین در نظر گرفته شده است.در طول مسیر پیاده روی به سمت آبشار که سنگفرش شده است، سطل های زباله ای را قرار داده اند تا محیط پیرامون آبشار با زباله ها ناخوشایند نشود.

ساکنان منطقه و آبشار مارگون

ساکنان این منطقه لرها و کوچندگان قشقایی هستند. اهالی روستا رسمی جالب و دیدنی دارند که در هنگام جشن ازدواج، میهمانان و عروس و داماد با لباس های رنگارنگ و زیبای محلی به کنار آبشار آمده و جشن می گیرند و شادمانی خود را در کنار آبشاری با شکوه، ثبت و ماندگار می کنند.

تصویری از بومی های آبشار مارگون
تصویری از بومی های آبشار مارگون;
پوشش گیاهی و جانوری منطقه آبشار مارگون

غنای گونه های گیاهی و جانوری اطراف آبشار سبب شده تا محیط پیرامون آن به عنوان یک منطقه حفاظت شده در سال ۷۸ در فهرست آثار ملی به ثبت برسد.دشت اطراف آبشار در فصل بهار مملو از لاله‌های واژگون و دیگر گُل‌های وحشی و گل‌های‌ رنگارنگ‌ ختمی‌ و … می شود. همچنین درختان زالزالک و نوعی زرشک در میان بافت جنگلی اطراف آبشار دیده می شود. علاوه بر اینها، باغهای سیب سرخ و زرد اطراف در فصل بهار با شکوفه ها و در تابستان با میوه های رنگین خود منطره ای تماشایی را خلق می کنند.

تصویری زیبا از درخت سیب در آبشار مارگون
تصویری زیبا از درخت سیب در آبشار مارگون;

در کنار پوشش جنگلی چشم نواز این منطقه جانورانی همچون خرس قهوه‌ای، بز و پازن، خارپشت، کفتار، رودک، شغال، گرگ، روباه معمولی و… نیز در این منطقه به حیات خود ادامه می دهند.

بهترین فصل سفر آبشار مارگون

به دلیل آب و هوای بسیار خنک منطقه، دیدن این آبشار در فصول گرم سال توصیه می شود. طبیعت منطقه در فصل بهار دیدنی ترین لباس خود را بر تن می کند. به هنگام رویش لاله های واژگون یکی از کم نظیرترین مناظر را در اطراف آبشار شاهد خواهید بود.آبشار مارگون مقصد مناسبی برای فرار از گرمای تابستان محسوب می شود. با وجود اینکه جلوه های یخی آبشار ها دیدنی است اما در سرمای زمستان مسیر این آبشار و روستاهای اطراف به خاطر بارش برف مسدود می گردد و دسترسی به آبشار را تقریبا ناممکن می کند.

تصویری از زمستان آبشار مارگون
تصویری از زمستان آبشار مارگون;

زیبایی این آبشار در فصل زمستان کوهنوردان و علاقه مندان به سفرهای زمستانی را بسیار شیفته خود می کند.یخ زدن آب آبشار و سفید پوش شدن زمین از برف زیبای زمستانی، جلوه ای کم نظیر به طبیعت مارگون می بخشد و زیبایی این تابلوی باشکوه طبیعت، سرمای زمستان را برای گردشگران دلنشین و گرم می کند.

دسترسی به آبشار مارگون

منطقه حفاظت شده آبشار مارگون در شمال غربی استان فارس، ۱۲۸ کیلومتری شهر شیراز و ۵۰ کیلومتری سپیدان و در کنار روستای مارگون سپیدان واقع شده است. مسیر دسترسی به آبشار تا نزدیکی آبشار ماشین رو بوده و در ادامه مسیری آسان برای پیاده‌روی است.پیشنهاد میدهیم در سفر به شهر شیراز و در تور شیراز از این آبشار بی نظیر دیدن کنید.

فاصله آبشار مارگون با سایر شهرها

  • فاصله شهر اصفهان تا آبشار مارگون ۵ساعت و ۳۰ دقیقه میباشد.
  • فاصله یاسوج تا آبشار مارگون یک ساعت و ۳۰ دقیقه میباشد.

مسیر منتهی به آبشار که از مجاورت روستاهای اطراف می‌گذرد، در فصل زمستان برف گیر بوده و گاهی راه‌های ارتباطی کاملاً قطع می‌شود. رسیدن به این آبشار از استان فارس، شهرستان سپیدان،منطقه مارگون یا از یاسوج، کاکان، منطقه مارگون میسر است.

منبع
Karnaval
wikipedia

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟