Ultimate magazine theme for WordPress.

گنبد سبز مشهد،چرا به این نام معروف است؟ – بادساگروپ

گنبد سبز مشهد

گنبد سبز مشهد مربوط به دوره صفویه است و در شهر مشهد در خیابان آخوند خراسانی واقع در وسط میدانی با نام آخوند خراسانی بنا گشته است.این بنا به خاطر داشتن رنگ فیروزه ای به “گنبد سبز” معروف شده است. این آرامگاه محل دفن “شیخ محمد مؤمن” عارف استرآبادی است که تاریخ آن به سال ۹۰۴ هجری قمری بر میگردد. بعضی او را صاحب کتاب “تحفته الحکیم مومن” در طب قدیم می دانند. ایشان از شیوخ صفوی شیعه مذهب بوده است. بنای تاریخی گنبد سبز از جاذبه های مذهبی شهر مشهد بحساب می آید.


ساختار گنبد سبز مشهد

گنبد سبز مشهد از داخل ساختاری چهار ضلعی و در نمای بیرونی بدلیل وجود طاق نماهای دو اشکوبه زوایای آن شکل هشت گوشه دارد. پایه‌های اطراف طاق ها تا پیشانی بنا و بخش فوقانی ازاره‌ های پیرامون نمای خارجی آن، مزیّن به کاشی های معرق و متنوعی است که علاوه بر زیبائی، بیانگر شیوه تزئینی دروه صفویه است.

نمایی زیبا از گنبد سبز مشهد در شب

محمد مؤمن که بود؟

محمد مؤمن، عارف حکیم در قرن نهم هجری می زیسته است. شیخ مؤمن از علمای بزرگ شیعه و هم عصر عالم جلیل القدر شیخ حر عاملی، صاحب کتاب وسائل الشیعه بوده است. ایشان از علمایی است که بیشتر عمر خود را به تعلیم و تعلّم روایات و سخنان معصومین (علیهم السلام) و عبادت و خدمت به مردم پرداخته است. ایشان مدت ۳۶ سال از عمر خود را در تطبیق و بررسی روایات کتب اربعه شیعه گذرانده و این امر ارادت و تقیّد ایشان را به تبعیّت از معصومین (علیهم السلام) به اثبات میرساند.پیشنهاد میدهیم با رزرو تور ارزان مشهد از این بنای زیبا دیدن کنید.

نمایی از داخل گنبد سبز مشهد

فضای داخلی گنبد دارای کتیبه ای است با مضمون صلوات کبیره و حدیثی از پیامبر اکرم (ص) که در پایان آن، نام راقم این سطور با عبارت “نمقفه حسین بن محمد المشهدی” و تاریخ ۱۰۵۸ قمری دیده می شود. در زیر گنبد بنا کتیبه اى به خط ثلث وجود دارد که در پایان آن تاریخ ۱۰۵۸ قمرى نوشته شده است.

نگاهی به تاریخچه گنبد سبز مشهد

این مقبره مورد توجه و زیارت مردم مشهد (خصوصاً پیروان تصوف و عرفان) قرار گرفته است. در سال ۱۰۳۶ ساخته و در سالهاى ۱۰۵۵ تا ۱۰۵۸ تکمیل و تزئین شده است. شرح زندگانی و کرامات شیخ محمد مومن مشهدی، در کتابی با عنوان “گنبد سبز مشهد” به قلم مهدی قربانی منتشر گردید. متن این کتاب به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی در یک جلد کتاب چاپ شده است و همچنین این کتاب مرجعی معتبر برای دانشجویان تاریخ و باستان‌ شناسی برای کارهای پژوهشی و علمی شناخته شد.

نمایی زیبا از میدان گنبد سبز مشهد

نتیجه کاوش های باستان شناسی در مورد گنبد سبز نشان می‌دهد که بنا بر فراز دو سردابه کوچک و بزرگ تدفینی مجاور همدیگر که دارای بقایای انسانی بوده‌اند ساخته شده است. در این سردابه‌ ها قطعات پراکنده سفال لعابدار با رنگهای سبز، آبی، سفید آبی، فیروزه‌ای و قهوه‌ ای جمع‌ آوری شده اند.گنبد سبز مشهد در سال ۱۳۵۶ توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره ۱۳۷۰ در لیست فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

اهمیت گنبد سبز مشهد

مردم محلی برای این آرامگاه احترام بسیاری قائل هستند و نذورات فراوانی برای این محل اهدا می کنند. در گذشته ای نه چندان دور درب این مسجد شبانه روزی باز بوده است. این بنا حالا یکی از شاخص های اصلی در آدرس دهی می باشد و از روی منطقه می گویند سمت گنبد سبز، این برای افرادی که محدوده را می شناسند یک شاخصه خاص است.

آدرس گنبد سبز مشهد

استان خراسان رضوی، مشهد، میدان گنبد سبز

امیدواریم این مطلب در سفر به شهر مشهد برای شما مفید واقع شود.

راستی اگر قصد سفر به شهر مشهد را دارید،خواهشمندیم برای رزرو تور مشهد با ما در تماس باشید.

منبع
Eneshat
wikipedia