Ultimate magazine theme for WordPress.

مدرسه پریزاد مشهد | با یکی از قدیمی ترین مدرسه های مشهد آشنا شوید

مدرسه پریزاد مشهد

مدرسه پریزاد مشهد مربوط به دوره تیموریان است و در مشهد، مجاور حرم امام رضا (ع) واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۱۸ با شمارهٔ ثبت ۳۳۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این مدرسه که به پریزاد خانم، ندیمه گوهرشاد منسوب است در سال ۸۲۳ هجری قمری و در نزدیکی مسجد گوهرشاد ساخته شده است.


تاریخ ساخت مدرسه پریزاد مشهد

مدرسه پریزاد مشهد از بناهای شاهرخ تیموری (۸۰۷-۸۵۰ق) در مشهد، واقع در مجموعه آستان قدس رضوی است که بانی آن پریزاد، ندیمه گوهرشاد آغا، همسر شاهرخ بوده است. در هیچ یک از کتیبه‌های موجود در بنا، سال ساخت نوشته نشده است.

تصویری از کتیبه سر در مدرسه پریزاد مشهدکتیبه سردر ورودی، تاریخ ۱۰۹۱ق را نشان میدهد و متن آن از مرمت مدرسه توسط نجفقلی‌خان بیگلربیگی قندهار با اهتمام محمدباقربیگ و سعی میرزا شکرالله در زمان شاه سلیمان صفوی حکایت دارد.
از مقایسه نقشه عمومی و تزیینات به کار رفته در بنای پریزاد با بناهایی همچون مدرسه غیاثیه خرگرد، ساخت این بنا را می‌توان همزمان با برپایی مسجد گوهرشاد دانست.

معماری مدرسه پریزاد مشهد

نقشه این بنا همانند دیگر مدرسه‌های دوره تیموری، چهار ایوانی است. طرح صحن آن که گوشه‌های یخ دارد، پیش از این در خانقاه خواجه عبدالله انصاری در گازرگاه و مدرسه غیاثیه در خرگرد اجرا شده بود. در دو سوی ایوان‌ها ۲۷ حجره در دو طبقه برگرد صحن قرار گرفته‌اند که راه ارتباطی آن‌ها چهار راه پله در چهار کنج صحن است.

مرمت و بازسازی مدرسه پریزاد مشهد

این بنا یک بار در زمان شاه سلیمان صفوی (۱۰۷۷-۱۱۰۵ق) و بار دیگر در عصر حاضر به طور گسترده مرمت شده است. در نتیجه این مرمت‌ها تنها نشانه‌های اندکی از بنای دوره تیموری آن برجا مانده است.تصویری از حیاط مدرسه پریزاد مشهد

در ۱۳۴۶ش، اداره اوقاف به مرمت مدرسه پریزاد پرداخت، اما در ماجرای تخریب بازار و توسعه اطراف حرم امام رضا در ۱۳۵۴ش، این مدرسه به صورت ویرانه‌ای درآمد. در ۱۳۶۳ش آستان قدس رضوی بازسازی آن را با همان شکل نخستین آغاز کرد و در ۱۳۶۸ش به پایان برد.

در انتهای ایوان، کتیبه زیبایی از کاشی معرق با قلم ثلث سفید رنگ بر زمینه آبی تیره وجود دارد که در بخش فوقانی آن نیز کتیبه‌ای به خط کوفی و به رنگ کهربایی یافت می‌شود که زمینه آن سبز تیره است. ایوان غربی از ایوان‌های دیگر بسیار کم‌عمق‌تر است، دیوار انتهایی آن دارای تزیینات تلفیق آجر و کاشی شامل طرح‌های شبدری است که درون آنها با نقوش گل و برگ شیوه یافته، پر شده است. با اینکه بخشی از آن از میان رفته، اما آثار باقیمانده همانند تزیینات مدرسه غیاثیه خرگرد، متعلق به دوره تیموری است.

استفاده کنونی مدرسه پریزاد مشهد

هم‌اکنون از این مدرسه به عنوان مرکز پاسخگویی به سؤالات دینی و اطلاع‌رسانی استفاده می‌شود که شامل بخش‌های پاسخگویی به مسائل شرعی به صورت حضوری و تلفنی، مشاوره دینی، حلقه‌های معرفت، حرم‌شناسی، رایانه واطلاع‌رسانی است.

موقعیت جغرافیایی مدرسه پریزاد مشهد

مدرسه پریزاد از شمال به مدرسه بالاسر، از شرق به دارالسیاده رضوی و از جنوب به مسجد گوهرشاد محدود است. پیش از این، مدرسه از سوی غرب به بازار قدیمی و از آنجا به صحن عتیق حرم رضوی راه داشت.

شما میتوانید با انتخاب تور مشهد و سپس سفر به این شهر از این مکان تاریخی بازدید به عمل بیا ورید.برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص این سفر با همکاران ما در بادساگروپ در تماس باشید.

منبع
Wikishia
wikipedia

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟