Ultimate magazine theme for WordPress.

موزه پارس شیراز | با باغ حکومتی کریم خان زند آشنا شوید

موزه پارس شیراز

موزه پارس شیراز موزه‌ای است واقع در باغ نظر شیراز که در آن اشیایی از دوران پیش و پس از اسلام نگهداری می‌گردد. این موزه در سال ۱۳۱۵ خورشیدی بنیاد شده‌است. آرامگاه کریم خان زند که مربوط به دوره زند است در این مکان قرار دارد. موزه پارس شیراز، خیابان زند، باغ نظر، نزدیک ارگ کریمخان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


موزه پارس و باغ نظر

کریم خان زند در میان باغ نظر، عمارت هشت ضلعی (هشت و نیم هشت) زیبایی ساخت که به روزگار او این عمارت باشکوه محل پذیرایی از میهمانان، سفیران خارجی و انجام مراسم رسمی و اعیاد گوناگون بوده است.نام دیگر آن را باغ حکومتی گفته‌اند.

[aparat id=”iwVBP”]

چهار آب نما در چهار سوی ساختمان وجود داشته که آب نمای شمالی آن در مسیر خیابان زند قرار گرفته و تخریب شده است. فضاهای درونی بنا شامل یک بخش مرکزی و چهار شاه نشین جانبی است. یک آب نمای یک پارچه از سنگ مرمر در کف فضا طراوت فضای داخلی را موجب گردیده است.دیدن این مجموعه در تور شیراز خالی از لطف نیست

پس از مرگ کریم خان وی را در اینجا به خاک سپردند و آغا محمد خان قاجار در سال ۱۲۰۶ شمسی به دلیل کینه‌توزی دستور نبش قبر وی را داد و استخوان‌های وی را به کاخ گلستان منتقل کردند؛ و مجدداً در زمان رضا شاه استخوان‌ها نبش قبر گردید و به این مکان عودت داده شد.

این عمارت در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی به همت انجمن آثار ملی ایران و با کوشش و تلاش شادروانان علی اصغر حکمت شیرازی، علی سامی و فریدون توللی با تغییر کاربری به عنوان اولین موزه شهرستانهای کشور مشغول به فعالیت شد.

[box type=”info” bg=”#ffffff” fontsize=”20″ border=”#dd3333″]آثار موجود در موزه پارس به سه دوره پیش از تاریخ، دوره تاریخی و دوره اسلامی تقسیم می‌شود.[/box]

موزه پارس شیراز و آثار موجود در آن

موزه پارس شیراز به عنوان قدیمی‌ترین موزه استان فارس آثار ارزشمندی از اشیای فلزی، سفالی، انواع سکه‌ها و مهرها و… از هزاره چهارم پیش از میلاد تا دوره معاصر را در خود جای داده است. مجموعه ۳۰ جلد قرآن به خط یحیی الجمالی الصوفی که در قرن ۸ هجری قمری در زمان شاه ابواسحاق اینجو و به دستور خاتون نوشته شده است همراه با مجموعه‌ای از نقاشی‌های آب رنگ لطفعلی صورتگر شیرازی در این موزه قرار دارد.

نمایی از دداخل موزه پارس شیراز

تابلوی معروف (کریم خان در حال کشیدن قلیان) هم در این موزه قرار دارد. در این تابلو درباریان زند مثل شیخ علی خان، صادق خان، زکی خان و لطفعلی خان زند نیز به تصویر کشیده شده‌اند. این تابلو اثر جعفر نقاش دوره زند است.تابلوی معروف کریمخان زند در حال قلیان کشیدن

همچنین آثار نقاشان معروف دوره زندیه مثل آقا صادق، میرزا بابا نقاشباشی و جعفر به همراه آثاری از نقاشان معاصر مثل صدرالدین شایسته و میر مصور (شاگردان کمال‌الملک) به چشم می‌خورد.شمشیر کریم خان زند نیز در موزه پارس شیراز نگهداری می‌شود.پیشنهاد میدهیم حتی برای یک بار هم که شده از این موزه بینظیر در تور شیراز دیدن کنید

در ضلع غربی محوطه باغ، سنگ مدور و استوانه‌ای شکل، معروف به لوح تاریخ، نگهداری می‌شود. روی این سنگ سه کتیبه با خطوط ثلث نسخ پهلوی و خط نستعلیق مربوط به سه دوره تاریخی سلجوقی، صفوی و قاجاریه حک شده است.

قرآن هفده من

این قرآن در اوایل سده نهم هجری قمری به دست سلطان ابراهیم بن شاهرخ تیموری به خط محقق نوشته شد. این قرآن که ابتدا بر سردر دروازه قرآن در محل تنگ الله اکبر شیراز نگهداری می‌شد، در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی به موزه پارس شیراز منتقل شد. در بین عوام معروف بود که هر برگ این قرآن ۱۷ من، و مجموع وزن این قرآن نیز ۱۷ من می‌باشد و این را معجزه این قرآن می‌دانستند. ویژگی‌های این قرآن به شرح زیراست:

قرآن هفده من در موزه پارس شیراز

 • وزن قرآن ۴۰ کیلوگرم (دوجلد)
  قطع قرآن ۷۲*۴۸ سانتی‌متر
  قطر بیش از ۲۵ سانتی‌متر با ۶۰۰ برگ
  هر صفحه شامل ۱۱ سطر است.
  در حواشی برگ‌های آن مهر و یادگارهایی از شخصیت‌هایی در دوره‌های مختلف نگاشته شده است.
  این قرآن با خط محقق بسیار قوی با قلم ۳ دانگ نوشته شده است.
آرامگاه کریم خان زند

کریم خان در سال ۱۱۹۳ ه‍.ق درگذشت و بنا به وصیت خودش پیکر او را در شاه نشین شرقی این عمارت به خاک سپردند. ۱۳ سال بعد ،آغا محمد خان قاجار به سبب کینه‌توزی نسبت به خاندان زند استخوان‌های کریم خان را از محل دفن خارج کرد و به کاخ گلستان منتقل کرد. البته بغیر از استخوان‌های این مرد بزرگ ستونهای سنگی زیبایی برای کاخ گلستان به یغما بردند و از همه مهمتر الماس دریای نور را با کشتن شهریار زند دزدیدند.

غیر از استخوانهای کریم خان هیجکدام بازنگشتند متأسفانه قبر شهریار زند جوانمردی که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از نابودی ایران بدست قاجارها کرده بود در محوطه‌ای محقر در تهران محجور قرارگرفته است.

وقتی که او دریافت قجرهای وحشی چه خوابی برای ایران دیده اند با سرعت به شیراز بازگشت تا با استفاده از اسلحه‌ها و سربازان پایتخت جلوی هجوم آنها را بگیرد اما با خیانت ابراهیم کلانتر درب ارگ نظامی را برویش بستند.

محوطه 

در محوطه موزه پارس نقش برجسته‌هایی از پهلوانان گرزدین وند حاضر در نبرد با امپراتوری عثمانی و شخص پهلوان موسی خمیس گرزدین وند پهلوان اول ایران در دوره زندیه تا اواسط قاجاریه و سردار سپاه ایران در نبرد با امپراتوری عثمانی که از نوادگان پادشاه اساطیری ایران جمشید و یا سلطان ملکشاه محسوب می‌شود، مشاهده می‌گردد.

ساختمان کلاه فرنگی

عمارت کلاه فرنگی شیراز در میان باغ نظر بنا شده است. باغی با سروهای آزاد،درخت‌های نارنج و بنایی با معماری کاملاً ایرانی. ساختمان کلاه فرنگی را کریم خان زند برای پذیرایی از مهمانان و نمایندگان خارجی ساخته بود.

نام دیگر آن را باغ حکومتی گفته‌اند. نمای بیرونی عمارت کلاه فرنگی به صورت هشت ضلعی است با تزئینات کاشی نگاره‌های گل و مرغ و در بالای عمارت اسپرها و لچکیهای کاشیکاری شده بنا را مزین کرده‌اند،این نگاره‌ها به قرنیه در چهار ضلع منظرهٔ شکارگاه و روایت بر تخت نشستن حضرت سلیمان را نشان می‌دهد.

بنایی با چهار شاه نشین و چهار اتاقک. نقش‌های آجری، کاشی کاری و نگارگری و استفاده از ازاره‌های یک تکه که در محل زاویه هیچ برشی نداشته از ویژه گی‌های معماری این بنا است.

گچ بری‌های دوره زندیه شامل مقرنس و قطاربندی‌های بسیار ساده است که توسط لایه چینی و کلاه کاری تزئین شده‌اند.یکی از ویژگی‌های تزئینات درونی بنا، کاربرد گل و مرغ شیرازی است که در نگارگری دوره زند به چشم می‌خورد.

موزه پارس کجاست ؟

خیابان زند، باغ نظر، نزدیک ارگ کریمخان واقع شده

هتل های نزدیک موزه پارس شیراز

 • هتل ارگ شیراز : آدرس : شیراز-خیابان تختی (شهناز سابق)
  هتل آپارتمان شمس شیراز : آدرس : شیراز- دروازه اصفهان – ابتدای خیابان حافظ
  هتل صدرا شیراز : آدرس : شیراز – خیابان کریم خان زند – خیابان رودکی
  هتل پارک هتل شیراز : آدرس : شیراز – چهارراه زند – خیابان سعدی
  هتل رودکی شیراز : آدرس : شیراز – خیابان رودکی – نبش خیابان ایزدی
  هتل آپارتمان جام جم شیراز : آدرس : شیراز،خیابان زند، خیابان رودکی
  هتل ارم شیراز : آدرس : خیابان زند ، سه راه انوری ، نبش کوچه دژبان
  هتل کریم خان شیراز : آدرس : شیراز، خیابان زند، خیابان رودکی
  هتل آریوبرزن شیراز : آدرس : شیراز – خیابان رودکی
  هتل زندیه شیراز : آدرس : شیراز – بلوار هجرت – نرسیده به ارگ کریمخان
  اقامتگاه بوم گردی خانه باغ ایرانی شیراز : آدرس : شیراز – حد فاصل دروازه کازرون و چهارراه گمرک – خیابان مشیر شرقی – کوچه ۱۸ – پلاک ۳۸
  هتل پارسیان شیراز : آدرس : شیراز – چهارراه زند – خیابان رودکی
  هتل پارسه شیراز : آدرس : شیراز – میدان شهرداری – خیابان ۲۲ بهمن
  هتل آپارتمان تچر شیراز : آدرس : شیراز – خیابان فردوسی – حد فاصل پل باغ صفا و رودکی
  هتل پارک سعدی شیراز : آدرس : شیراز – بالاتر از چهار راه حافظیه – رو به روی باغ جهان نما

منبع

wikipedia

راستی اگر قصد سفر به شه شیراز را دارید،خواهشممندیم برای رزرو تور شیراز با ما در تماس باشید.

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟