Ultimate magazine theme for WordPress.

مجموعه پاسارگاد شیراز | مشهد ام النبی یا مشهد مادر سلیمان کجاست ؟

مجموعه پاسارگاد شیراز

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از سازه‌های باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس جای گرفته است.بیائید در مورد این بنای بینظیر در دنیا بیشتر بدانیم.در ادامه با ما باشید.

[aparat id=”bSP2k”]

شهرستان پاسارگاد و فاصله آن تا شیراز

شهرستان پاسارگاد در شمال استان فارس شهرستانی است که نخستین منادی آزادی و حقوق بشر کوروش کبیر در آنجا آرمیده است.شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادت شهر، در شمال استان فارس و در ۱۲۰ کیلومتری شیراز قرار دارد و با میانگین بلندای ۱۹۰۰ متر از سطح دریا و ۱۸۱۳ کیلومتر مربع وسعت دارای ودر موقعیت کوهستانی میباشد.شما میتوانید با انتخاب تور شیراز وسپس سفر به این شهر از زیبایی های این منطقه تاریخی بازدید کنید.نقشه شهر پاسارگاد شهر شیراز

آرامگاه کوروش بزرگ

مجموعه پاسارگاد شیراز نخستین منادی آزادی و حقوق بشر، کوروش بزرگ است که همانند گوهری در میان دشت پاسارگاد خود نمایی می کند. آرامگاه کوروش بزرگ،در گذشته میان باغ های سلطنتی قرار داشته که از هر سوی دشت نمایان بوده است.این بنا در عین سادگی بسیار زیبا و چشم گیر است و در زمان حیات کوروش بزرگ به دستور وی ساخته شده است. بنای آرامگاه با تکنیک و مهندسی دقیق اجرا شده به گونه ای که پس از گذشت ۲۵۰۰ سال هنوز استوار و پابرجاست.مساحت آرامگاه ۱۵۶ متر مربع و ارتفاع آن نزدیک ۱۱ متر است.

سنگ هایی که در ساخت بنا به کار رفته از نوع سنگ سفید مرمر نماست که از کوه سیوند در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب غرب پاسارگاد استخراج شده و به این مکان انتقال یافته است.آرامگاه کوروش بزرگ

تاریخچه مجموعه پاسارگاد شیراز و بنای تاریخی پاسارگاد

بر اساس مدارک و شواهد موجود نام پاسارگاد برای نخستین بار در دوره هخامنشی مطرح می شود که از لحاظ مکانی به دشتی اطلاق می شود که کوروش بزرگ به عنوان مرکز فرماندهی خود برگزید و در آن اقدام به ساخت بناها و کاخ­هایی نمود.مجموعه پاسارگاد شیراز شامل آرامگاه کوروش بزرگ، کاخ های دروازه، بارعام، اختصاصی و بنای برج سنگی(آتشکده)، دژ (تل تخت)، باغ شاهی، پل و محوطه مقدس است.

در دوره اسلامی به علت عظمت سنگ­های بکار رفته در مجموعه­­های این مکان، بناهایش را به سلیمان نبی نسبت داده ­اند و خود پاسارگاد هم بنام مشهد ام النبی یا مشهد مادر سلیمان معروف گشت.این مجموعه ارزشمند در ۱۶ تیرماه ۱۳۸۳ به عنوان پنجمین اثر ایران در فهرست آثار جهانی (یونسکو) به ثبت رسید. با فراهم شدن تور لحظه آخری شیراز شما میتوانی سفری ریایی را به این شهر تجربه کنید.از گواهی‌هایی که مورخان یونانی و رومی بر جای گذارده‌اند، مشخص است که پاسارگاد را بیشتر ساخته و پرداخته کورش بزرگ می‌دانسته‌اند. این نظریه به چند دلیل دیگر استوارتر می‌شود.

 • اول؛ آرامگاه کورش بزرگ که ساخته خود او بود، چنان ارتباطی از نظر طراحی نقشه و کاربرد نماپردازی در میان باغ بزرگ پاسارگاد با کاخ‌های دروازه، اختصاصی و بار نشان می‌دهد که مشخص می‌شود طراح همه یکی بوده و آن کاخ‌ها هم نتیجه سلیقه کورش بزرگ بوده‌اند.
 • دوم کتیبه سه زبانه عیلامی، پارسی باستان و اکدی بر روی جرزها و درگاه‌های آن سه کاخ بیانگر آن است که آن‌ها با کورش ارتباط داشته‌اند.
 • سوم، نوع معماری و به خصوص شیوهٔ سنگ‌تراشی و بست‌های پاسارگادی
  قدمتی هر چند کوتاه بر معماری تخت جمشیدی را که از آغاز دوره داریوش بزرگ شروع شد، نشان می‌دهد و بویژه در نقوش، که از سنت‌های کشورهای مختلف گرفته شده‌اند، ولی هنوز به طور ثابت چهره ایرانی نگرفته‌اند (آن چنان‌که در تخت جمشید می‌یابیم) حالتی آزمایشی و اولیه به خوبی نمایان است و آثار سنگ تراشان لودیه‌ای و ایونیه‌ای به ویژه در نوع تراش سنگ‌ها و ابزار و آلات سنگ‌تراشی و «نشانه‌های سنگ تراشان» پیداست؛

بنابراین شکی نمی‌توان کرد که بناهای مجموعه پاسارگاد شیراز با کورش بزرگ آغاز شده‌اند و ارتباطی با کورش جوان ندارند (آن طور که فرانتس هاینریش وایسباخ تصور می‌کرد).

نام پاسارگاد

نام اصلی شهر پاسارگاد چیزی شبیه «پَسَرگَد» بوده و تلفظ امروزی نیز درست است و رابطه‌ای میان این نام و «پارس» نیست.
نام پاسارگاد از اسم قبیلهٔ شاهان پارسی یعنی قبیله «پاسارگاد» گرفته شده که «آنان که گُرز گران می‌کشند» معنی می‌داده.
همچنین گفته شده که پاسارگاد ممکن است تغییر یافته پارسه گراد باشد که معنی آن «شهر پارس» است. گراد و گورد و گرد (مانند دستگرد) معنی شهر می‌دهد و در زبان پارسی و عربی بصورت کوره بکار می‌رود مانند کوره اردشیر و کوره دهات.[۶] هلوک اظهار داشته که ممکن است نام ایلامی این محل در اصل بدرکاتا بوده باشد.

 

کاخ بارعام یا کاخ پذیرایی کوروش

وسعت این کاخ ۲۴۷۲ متر مربع است که در محور شمال غربی ـ جنوب شرقی ساخته شده است. این کاخ شامل یک تالار گسترده مرکزی با هشت ستون است که وسعت آن ۷۰۵ متر مربع است. چهار ایوان در چهار سمت کاخ با ستونهایی کوچکتر و دو اتاق، دیگر قسمتهای اصلی بنا را تشکیل می­دهد. ارتفاع تالار کاخ به گونه ای بوده که چند متر از سقف ایوان های اطراف بالاتر بوده است.

کاخ بارعام یا کتخ پذیرایی کوروش در مجموعه پاسارگاد شیراز از هشت ستون این تالار تنها یک ستون آن پابرجاست که ارتفاع کنونی این ستون به ۱۰/۱۳ متر می رسد. زیر ستون ها و سر ستون های تالار مرکزی از سنگ سیاه و قلمه ستون ها از سنگ سفید ساخته شده است. در این کاخ قسمتهایی از سه جرز سنگی باقی مانده که بر بلندای جرز جنوبی یکی از کهن ترین سنگ نبشته های میخی بر آن حک شده است. این سنگ نبشته به سه زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی نوشته شده و متن آن چنین است:

 

«آدم کوروش خشایثی یه هخامنشی یه»
«من کوروش شاه هخامنشی( ام) »

کاخ بارعام کوروش مکانی است که در آن شاه از میهمانان و مقامات ملل مختلف که زیر چتر امپراتوری هخامنشی قرار داشتند پذیرایی می کرده و در مورد مسائل مختلف با یکدیگر بحث و گفتگو می­کرده اند.این مکان جز جزاب ترین اماکنی است که میتوانید در تور شیراز از آن بازدید کنید.

کاخ اختصاصی پاسارگاد

یکی دیگر از بناهای شکوهمند مجموعه پاسارگاد شیراز کاخ اختصاصی است که در ۱۳۰۰ متری شمال شرق آرامگاه کوروش واقع شده است. وسعت این کاخ ۳۱۹۲ متر مربع است که از یک تالار مرکزی و دو ایوان شرقی و غربی تشکیل شده است. در گوشه های شمالی و جنوبی ایوان غربی کاخ دو اتاق وجود داشته که آثار کمی از آنها باقی مانده است. با توجه به پلان و ساختار معماری بنا، کاربری این کاخ به عنوان اقامتگاه و منزل مسکونی کوروش بزرگ بوده است.این کاخ دارای دو درگاه اصلی است که در ایوانهای شرقی و غربی باز می شده و همچنین دو درگاه فرعی که در قسمت جنوب و شمال تالار تعبیه شده اند.

کاخ اختصاصی کوروش

 

باغ شاهی پاسارگاد

باغ شاهی پاسارگاد جلوه­ گاه یکی از قدیمی­ترین باغ­های ایرانی است. این باغ که با نام پردیس کوروش معروف است به عنوان الگوی اولیه باغ­سازی ایرانی به شمار می­آید. باغ پر از درختان گوناگون، گلهای رنگارنگ و پرندگان بوده که کوروش آن را با سلیقه و نظر خود به صورت پردیسی بی­همتا در­آورده بود.این باغ با سیستم گردش آب در جوی­های سنگی که به آب­نما معروف است آبیاری می­شده است. آب­نماها جدای از آبیاری پردیس، جنبه تزئینی و زیبایی ­بخشی باغ را نیز به خوبی انجام می­داده است.دو سوی باغ دو کوشک طراحی و اجرا شده که از آنها جهت استراحت و تماشای فضای دل­انگیز باغ استفاده می­شده است. این مکان دارای زیبایی های منحصر بفرد است که شما میتوانید در تور ارازان شیراز از آن دیدن کنید.باغ شاهی پاسارگاد در مجموعه پاسارگاد شیراز

برج سنگی پاسارگاد

یکی از بناهای بسیار زیبای مجموعه پاسارگاد برج سنگی است که ساخت آن مربوط به آغاز دوره هخامنشیان است. بنایی چهار گوش برج مانند که اکنون تنها یک دیواره از آن باقی مانده است. ارتفاع برج نزدیک به ۱۴ متر و قاعده آن ۲۳/۷ * ۲۷/۷ متر است که بر سکویی سه پله ای قرار گرفته است. ورودی بنا به سوی شمال غربی تعبیه شده و نزدیک به ۵۰/۷ متر از سطح زمین ارتفاع دارد که با یک پلکان ۲۹ پله­ای به اتاق بالای برج دسترسی داشته­ اند.برج سنگی پاسارگاد

این بنا از نگاه معماری و هنری یکی از شاه­کارهای مهندسان و هنرمندان هخامنشی به شمار می­ آید. بلوکهای سنگی به گونه­ای روی هم قرار گرفته­ اند که در برخی از رجها به سختی می­توان دو بلوک را از هم تشخیص داد. سنگهای به کار رفته در ساخت بنا از گونه سنگهای سفید مرمر نما است که از معدن کوه سیوند آورده شده­اند. مقداری هم سنگ سیاه آهکی در پنجره های کور استفاده شده است.

فاصله پاسارگاد تا تخت جمشید

۸۲ کیلومتر – زمان : ۱ ساعت و ۷ دقیقه

میراث جهانی پاسارگاد مسقف می‌شود

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس در نظر دارد مجموعه جهانی پاسارگاد را مسقف کند. به‌دنبال مطالعات و پژوهش‌هایی که با هدف حفاظت و مرمت بناهای تاریخی انجام شده و می‌شود، موضوع مسقف شدن مجموعه پاسارگاد شیراز مطرح و پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی، از سوی شورای راهبردی سازمان میراث فرهنگی کشور تصویب شد.

براساس این طرح بیش از ۶ هزار مترمربع از کاخ‌های اختصاصی، بارعام و کاخ دروازه مجموعه جهانی پاسارگاد، مسقف می‌شود. در اولین گام اجرایی از این طرح، مرحله ساخت قطعات مورد نظر آغاز شده‌است. این طرح با اعتباری بالغ بر ۱۴ میلیارد ریال عملیاتی خواهد شد. هم اکنون عملیات حفاری محل فنداسیون‌های سقف توسط هیئت حفاری در مجموعه جهانی پاسارگاد آغاز شده که به محض اتمام عملیات نسبت به نصب سقف‌ها اقدام می‌شود. زمان اجرای این طرح حدود ۲ ماه اعلام شده است.

هتل ها و اقامت گاه های نزدیک مچموعه پاسارگاد شیراز

 • مجتمع جهانگردی تخت جمشید شیراز : فاصله تا پاسارگاد شیراز :۷۵٫۹۶ کیلومتر ( ۵۷ دقیقه )
 • هتل بزرگ شیراز : فاصله تا پاسارگاد شیراز :۱۲۷٫۷۹ کیلومتر ( ۱ ساعت و ۳۱ دقیقه )
 • هتل رویال شیراز : فاصله تا پاسارگاد شیراز :۱۲۸٫۳۹ کیلومتر ( ۱ ساعت و ۳۲ دقیقه )
 • هتل اطلس شیراز : فاصله تا پاسارگاد شیراز :۱۲۹٫۰۴ کیلومتر ( ۱ ساعت و ۳۳ دقیقه )
 • هتل پرسپولیس شیراز : فاصله تا پاسارگاد شیراز :۱۲۹٫۶۰ کیلومتر ( ۱ ساعت و ۳۵ دقیقه )
 • هتل ارگ شیراز : فاصله تا پاسارگاد شیراز :۱۳۰٫۰۳ کیلومتر ( ۱ ساعت و ۳۷ دقیقه )
 • هتل زندیه شیراز : فاصله تا پاسارگاد شیراز :۱۳۰٫۱۳ کیلومتر ( ۱ ساعت و ۳۷ دقیقه )
 • هتل آپارتمان شمس شیراز : فاصله تا پاسارگاد شیراز :۱۳۰٫۳۰ کیلومتر ( ۱ ساعت و ۳۷ دقیقه )
 • هتل هما شیراز : فاصله تا پاسارگاد شیراز :۱۳۰٫۳۸ کیلومتر ( ۱ ساعت و ۳۷ دقیقه )
 • هتل ستارگان شیراز : فاصله تا پاسارگاد شیراز :۱۳۰٫۶۵ کیلومتر ( ۱ ساعت و ۳۹ دقیقه )

آدرس مجموعه پاسارگاد شیراز

محوطه باستانی پاسارگاد در فاصله حدود ۱۳۵ کیلومتری شیراز و در فاصله سه کیلومتری جاده آسفالته شیراز به آباده قرار دارد.

تور و راهنمای پاسارگاد شیراز

مسافران عزیز میتوانند برای استفاده از راهنمای مجموعه پاسارگاد شیراز از خدمات هتل استفاده کنند.
شما میتوانید با انتخاب و رزرو تور ارزان شیراز از عظمت و شکوه این مکان تاریخی بازدید کنید.

منبع

yjc

wikipedia

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟