Ultimate magazine theme for WordPress.

دره ستارگان | داستان دره ستارگان قشم چیست؟ – بادساگروپ

0

دره ستارگان قشم

دره ستارگان قشم با قدمتی حدود دو میلیون سال، بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه ناشى از باد و باران و رگبارها به وجود آمده است. این دره یکی از شاهکارهای کم نظیر طبیعت، در جزیره زیباى قشم می‌باشد. ضلع شمالى جزیره قشم در نزدیکى روستاى برکه خلف، عارضه زمین شناسى عجیب خود را به نمایش گذاشته است. بنا به تحقیق آنوبانینى اهالى محل عقیده دارند ستاره اى از آسمان افتاده و اشکال عجیبى را از خاک و سنگ و ماسه پدید آورده است.در ادامه با ما باشید.

دره ستارگان کجاست؟

دره ستارگان در جزیره قشم واقع در سواحل جنوبی ایران در خلیج فارس واقع شده است.

علت نامگذاری دره ستارگان

مردم بومی این منطقه باور دارند که قرن ها پیش ستاره ای از آسمان فرو افتاده و از آن زمان این دره،دره ستارگان نامیده شده است.

وجود ارواح و اجنه در دره ستارگان:

دره ستارگان قشم به دلیل شکل ویژه خود و انواع حجم ها و پدیده هاى فرسایش موجود در آن،وزش بادهاى تند و گردش هوا در لابه لاى ستون ها و حفره هاى موجود در دره تولید صدا میکند و به دلیل این صداها ست.

فرسایش دره ستارگان توسط باد
تصویر زیبا از دره ستارگان قشم

برخی از مردم بومی طبق یک باور قدیمی باور دارن که در دره ستارگان ارواج سکنی دارند و به همین دلیل از آمدن در شب به این دره خودداری میکنند.اما این صداها صرفا به خاطر نحوه نحوه قررار گیری و شکل ستون ها ایجاد میشود.

دره ستارگان قشم، شاهکار طبیعت

ویژگى ها و دیدنى هاى این منطقه سبب شد این دره به عنوان بخشى از ژئو پارک جزیره قشم جزو آثار طبیعى در سازمان یونسکو به ثبت برسد. ژئو پارک قشم با آثار زیباى طبیعى و تاریخى تنها ژئو پارک منطقه خاورمیانه است.پینشنهاد میدیم با رزرو تور ارزان قشم از این منطقه زیبا دیدن کنید.

تصویر زیبا از دره ستارگان قشم;
تصویر زیبا از دره ستارگان قشم;

دره ستارگان مجموعه ای بینظیری از مناظر طبیعی است و به عنوان یکی از زیباترین نمودهای علم زمین شناسی در جزیره قشم شناخته میشود.این مناظر طبیعی تماما از شن و ماسه درست شده اند.

زیبایى دره ستارگان قشم در شب هاى مهتابى در لحظاتى که سکوت همه جا را فرا گرفته و آسمان و ستاره ها در نزدیکى زمین احساس مى شوند،دو چندان است. در گوشه و کنار ستون ها و دره ستارگان راه هاى تنگ، باریک و گاه پهن و وسیع وجود دارد که با نظم خاص خود چشم هر بیننده اى را خیره مى کند.

دره ستارگان در شب
تصویری زیبا از دره ستارگان قشم;

مسیرهای عجیب ،ستون های بلند و با شکوه و طاق های قوسی این مکان را مکانی جذاب برای توریست ها بدل کرده است.

این دره و دره چاهکوه پدیده اى شگفت از فرسایش سنگ هاى رسوبى زمین است. دره ستارگان که به گمان افراد بومى، در آن ستاره افتاده است و شب ها جن دارد، بسیار دیدنى است و مشابه این اشکال زمین شناسى یا ژئومرفولوژى را ما تنها در آمریکا مى بینیم. که توریست هاى بسیارى را در تور قشم مى توانند به خود بکشد.

اینجا مکان مناسبی برای مطالعه در مورد  لایه های رسوبی و مکانیزم فرسایش لایه ها است.

طبیعت و بافت دره ستارگان

دره ستارگان در واقع یک ناحیه فرسایش یافته از سوى آب هاى سطحى، رگبارهاى فصلى و تندبادها است. فلات اولیه که هنوز در بخش شمالى به صورت کم و بیش دست نخورده باقى مانده، در ارتفاع بین ۷ تا ۱۰ مترى از کف دره قرار دارد و جنس آن ماسه سنگ با سیمان آهکى سست و پر از پوسته هاى فسیلى است.شما میتوانید با رزرو تور ارزان قشم از این جاذبه بینظیر دیدن کنید.

دره ستارگان قشم در روز
تصویر زیبا از دره ستارگان قشم

مخروط هاى نوک تیز، ستون ها و ستونک هاى فرسایشى، آرک ها و تیغه ها و دیواره هاى نوارى از جمله بخش هایى هستند که در این دره مشاهده مى شوند.به دلیل سست بودن جنس لایه ها، مى توان انتظار داشت که پس از هر بارندگى شدید (که به ندرت اتفاق مى افتد) تغییرات محسوسى در مورفولوژى دره صورت پذیرد.

آنچه مشخص است این است که این اشکال در اثر فرسایش باد و باران و رگبارهاى فصلى پدید آمده است؛ البته بازدید از دره ستاره ها در شب هاى مهتابى جاذبه اى خاص دارد، بویژه در آن لحظه که سکوت همه جا را فرا گرفته و آسمان و ستاره ها با نزدیکى خاصى به زمین احساس مى شوند.

تصویری از گردشگران در دره ستارگان قشم
تصویری زیبا از دره ستارگان قشم;

در هر صورت براى رفاه حال بازدیدکنندگان و گردشگران در ابتداى سال ۸۵ به دستور مدیرعامل منطقه آزاد قشم و با همت معاونت سیاحتى و گردشگرى سازمان و کمک اهالى و شوراى اسلامى روستاى برکه خلف راه دسترسى به دره ترمیم و براى ایجاد امکانات رفاهى و بهداشتى اقداماتى صورت پذیرفته است.دیدن این منطقه زیبا در تور قشم خالی از لطف نیست.

منظره هاى این دره واقعاً قشنگ و جالب هستند. در گوشه و کنار ستون ها و کنگره ها با اشکال متنوع و جالب به چشم مى خورند و بین اینها راه هاى تنگ و باریک و گاهى پهن و وسیع وجود دارد.

گردشگران در دره ستارگان قشم
تصویر زیبا از دره ستارگان قشم

علاوه بر این،شکاف ها و سوراخ هاى بزرگ و کوچکى هم ایجاد شده اند که ممکن است این تصور را ایجاد کنند که موجودى عجیب و غریب در دل آن تاریکى ها زندگى مى کند. با وجود این اشکال و طرح هاى عجیب بیخود نبوده که در شبهاى تاریک مردم فکر مى کردند اشباح و اجنه در این دره رفت و آمد مى کنند!

نگهبان ۸۱ ساله دره ستارگان قشم

محمد مظفرى نگهبان ۸۱ ساله دره ستاره ها که داراى ۱۲ فرزند است، مى گوید: امسال میزان بازدید مردم از این دره نسبت به سال هاى قبل افزایش یافته است.وى مى گوید: بازدید از این مکان به صورت رایگان است و شب هاى این دره به دلیل نزدیکى ستاره ها به سطح زمین بسیار دیدنى است.

آدرس دره ستارگان قشم

جزیره قشم،ساحل جنوبی جزیره قشم،پنج کیلومتر بعد از روستای برکه خلف

بعد از ساعتى گشت و گذار ماجراجویانه در بین این ساختارها هنوز ذهنمان درگیر قله هاى تراشیده شده اى بود که فقط خالق طبیعت مى تواند چنین نقشى خیال انگیز و جادویى بیافریند اما باید رفت ودیارهاى بکر و دست نخورده اى را دید و قلم را تراشید براى گزارشى دیگر و شماره اى دیگر!!

امیدواریم مطلب فوق برای سفر شما مفید واقع شود.

منبع

تبیان

راستی اگر قصد سفر به جزیره قشم را دارید خواهشمندیم برای رزرو تور قشم با همکاران ما در تماس باشید.

نظرتان راجع به دره ستارگان جزیره قشم چیست؟دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟