Ultimate magazine theme for WordPress.

کاخ ساسانی سروستان فارس | با یکی از آثار باستانی ساسانیان آشنا شوید

کاخ ساسانی سروستان فارس

در گوشه و کنار این مرز های پهناور، یادگارهای بسیاری از حکومت ها و دوران های مختلف تاریخی برجای مانده است که نشان از جایگاه و قدرت و تمدن ایران در اعصار گوناگون دارد. به استان فارس می رویم و از کاخ ساسانی سروستان فارس سخن می گوییم که جلوه گر شکوه حکومت ساسانی و یادگار بهرام گور است.در ادامه با ما باشید.


تاریخچه کاخ ساسانی سروستان فارس

برای نخستین بار اوزلی بنای سروستان را مورد توجه قرار داد. وی در سال ۱۸۱۰ از آن بازدید کرد و شرحی از آن بعنوان یک بنای آجری با یک سبک معمول دوره اسلامی ارائه کرد. در سال ۱۸۴۰ فلاندن و کست از این محوطه بازدید کردند و یک نقشه افزون بر پنج طرحی که جزئیات قابل توجه آن را برای ما آشکار می‌سازد، تهیه کردند. فلاندن بر این گمان بود که این بنا کاخ بوده و ساختار آن را با تعدادی چار طاقی مقایسه کرده و سپس نتیجه گرفته که به نظر او بنا آتشگاهی از دوره ساسانیان است.

[aparat id=”YnuD1″]

دیولافوا با اصراری تمام بنا را متعلق به اواخر امپراتوری هخامنشی یا به گمانی به دوره سلوکی می‌دانست و تنها کسی که تاریخ ساسانی را برای آن حدس زد فلاندن بود. نزدیک به ۱۹۱۰ هرتسفلد تصور کرد که تاریخ بنای سروستان به دوره پادشاهی بهرام پنجم (۴۸۰–۴۲۰) می‌رسد. هرتسفلد برای اثبات مدعای خود از گفته طبری بهره جست و آنکه مهر نرسه صدراعظم بهرام پنجم باغی با دوازده هزار درخت سرو کاشت و این را دلیل بیانات خود ذکر کرد.

در مورد این بنا پژوهشگران و باستان شناسان اظهارات متفاوتی ارائه کرده‌اند اما اکثریت قریب به اتفاق محققین و پژوهشگران داخلی و خارجی این اثر را مربوط به دوره ساسانی و به احتمال بسیار زیاد دوره سلطنت بهرام پنجم (قرن ۵ میلادی) دانسته‌اند.

معماری کاخ ساسانی سروستان فارس

مساحت این کاخ ۴۳۳۷ متر است ، نمای اصلی بنا در ضلع جنوبی قرار دارد که شامل یک ایوان مرکزی و دو ایوان کوچکتر در دو طرف است. ایوان مرکزی به تالار اصلی و پس از آن به چهار حیاط متصل می‌شود و دیوار جنوبی تالار مرکزی به یک ایوان جانبی خارجی راه می‌یابد. ایوانی که در سمت شمال کاخ واقع است بوسیله چند پله به محوطه بیرون کاخ مربوط می‌شود اما ایوان بزرگ شرقی به تالار مرکزی و قسمت‌های دیگر بنا ارتباط دارد و در دو طرف این بنا دو اتاق باریک با طاق گهواره‌ای قرار دارد که مقابل هم قرار نگرفته‌اند. استفاده از فیلپوش برای قرار گرفتن گنبدها روی بنا به وضوح دیده می‌شود.

تصویری از کاخ ساسانی سروستان فارس

برای تقویت گنبدهای مدور از گوشواره استفاده شده علاوه بر این شیوه، استفاده از ستون‌ها را به عنوان محافظ سقف در اتاق‌ها دیده می‌شود. همچنین تپه‌ها و ناهمواری‌های زمین‌های مجاور نشانگر ابنیه‌ای است که در اطراف کاخ بنیاد بوده‌است. روی هم رفته نقشه کاخ سروستان شیوه بسیار بدیع و جالب معماری عهد ساسانی را به نمایش می‌گذارد. برخی از پژوهشگران معماری ساسانی، با توجه به تکنیک پیشرفته‌تر در طرحی کلی و جزئیات بنا آن را متعلق به اواخر دوران ساسانی می‌دانند و معتقدند که ساخت این بنا یکی از نخستین قدم‌ها در جهت سبک ساختمانی ویژه‌ای بود که معماری گوتیک را می‌توان تحقق نهایی آن دانست.

زمان ساخت کاخ ساسانی سروستان فارس

برخی از پژوهشگران معماری ساسانی، با توجه به تکنیک پیشرفته‌تر در طرحی کلی و جزئیات بنا آن را متعلق به اواخر دوران ساسانی می‌دانند و معتقدند که ساخت این بنا یکی از نخستین قدم‌ها در جهت سبک ساختمانی ویژه‌ای بود که معماری گوتیک را می‌توان تحقق نهایی آن دانست.در منابعی تاریخی-جغرافیایی اطلاعاتی در باب کاخ ساسان یافت می‌شود.

تصویری از داخل کاخ ساسانی سروستان فارسابن خردادبه در کتاب المسالک و الممالک پس از توضیحات فراوان در مورد شهر استخر و عنوان اینکه استخر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای پارس است، سروستان را یکی از قصبه‌های آن می‌شمارد. او در آن میان از بنایی یاد می‌کند که عظیم بوده و ساختمان آن از سنگ و گچ ساخته شده‌است و مشتمل بر گنبدهای تالار ستون دار، چند ایوان، اتاق‌ها و راهروهای متعددی می‌باشد. او بنای این کاخ را به بهرام پنجم ساسانی نسبت می‌دهند.

نکته مهم:

اگر قصد بازدید از این بنای باشکوه را دارید باید به استان فارس و شهر سروستان سفر کنید. شوربختانه این اثر تاریخی از حداقل ترین امکانات گردشگری برخوردار است و باید ساعات اولیه روز را برای سفر به این قسمت انتخاب کنید و لوازم مورد نیاز را به همراه خود ببرید. حتما بطری آب همراه داشته باشید.

دسترس به کاخ ساسانی سروستان فارس

کاخ سروستان یکی از باشکوه ترین بناهای استان فارس است و در ۹ کیلومتری جنوب شهر سروستان و در مسیر روستای نظرآباد در دشتی وسیع قرار دارد.از شهر سروستان ۵ کیلومتر بعد از جاده فسا، تابلوی بزرگی که جاده ای به سمت کاخ را مشخص کرده وجود دارد. از این جا تا کاخ حدود ۵ کیلومتر فاصله دارد.

آدرس کاخ ساسانی سروستان فارس

ایران. استان فارس. شهرستان سروستان

منبع

wikipedia

راستی اگر قصد سفر به شهر شیراز را دارید،خواهشمندیم برای رزرو تور شیراز با همکاران ما در واحد فروش در تماس باشید تا بهترین نرخ را به شما پیشنهاد دهیم.

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟