Ultimate magazine theme for WordPress.

منطقه دیدنی دریاچه سوان ارمنستان

0

دریاچه سوان ارمنستان

دریاچه سوان ارمنستان یکی از دیدنی های ارمنستان است که گردشگران عزیز میتوانند در کنار دیگر جاذبه های این کشور نظیر گیومری ارمنستان،دیلیجان ارمنستان،بازار ایروان،معبد گارنی در ارمنستان،دره گلها ارمنستان از آن دیدن کنند ،همچنین مسافران عزیز میتوانند از شنا کردن در دریاچه سوان ارمنستان لذت ببرند.


جغرافیا دریاچه سوان ارمنستان

دریاچه سوان ارمنستان در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی ایروان و در استان گغارکونیک قرار دارد. این دریاچه که بزرگ‌ترین دریاچهٔ قفقاز و از بزرگ‌ترین دریاچه‌های کوهستانی آب شیرین در جهان است که در بلندای ۱۹۱۶ متری سطح دریا واقع شده‌است.نمای دریاچه سوان ارمنستان

نام سوان از ریشه اورارتویی سیونا و به معنی «سرزمین دریاچه‌ها» گرفته شده‌است. حدود ۳۶ جویبار به این دریاچه می‌ریزند و تنها رودخانه‌ای که از سوان سرچشمه می‌گیرد رود هِرازدان است.از گردشگاه‌های پیرامون این دریاچه، چشمهٔ آب معدنی دلیجان و شهرستانی به همین نام است. ماهی قزل‌آلای مشهوری به نام ایشخان (شاهزاده) بومی این دریاچه‌است.نمای دریاچه سوان ارمنستان 1

این دریاچه زیبا جای خالی دریایی که کشور ارمنستان ندارد را به خوبی پر کرده است. دریاچه سوان ارمنستان در شمال پایتخت ارمنستان، یعنی ایروان، و در شهر سوان قرار گرفته است، در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا.مساحتی ۱۳۶۰ کیلومتری و عمقی حداکثر ۷۹ متری دارد.رود هرازدان از دریاچه سوان سرچشمه میگیرد و به دریاچه مازندران میرسد.

بهترین زمان برای سفر به دریاچه سوان

دریاچه سوان ارمنستان در ارتفاع بالایی قرار گرفته و به همین علت آب و هوای آن نسبت به شهرهای دیگر ارمنستان پایین تر است.اینجا زمستان ها طولانی و برفی است و تابستان کوتاه و ملایم.بنابراین با توجه به شرایط آب و هوایی، ماه های جولای و آگوست، بهترین زمان برای سفر به سواحل این دریاچه است.

تفریحات در سواحل دریاچه سوان 

سواحل دریاچه سوان دو دسته می شوند، یکی سواحل عمومی که امکانات رفاهی، بهداشتی و خدماتی مناسبی دارند و دیگری سواحل خصوصی اقامتگاه های اطراف دریاچه.در صورتی که ماه ها ی گرم سال را برای آمدن به اینجا انتخاب کرده اید، شنا کردن و حمام آفتاب، می تواند دو انتخاب کم هزینه و فوق العاده برای شما باشد.تفریحات دریاچه سوان ارمنستان

قایق سواری و ماهی گیری نیز از پرطرفدارترین فعالیت ها بین گردشگران است.هرچند که امکان انجام ورزش های هیجانی مانند ” جت اسکی “ و ” ویندسرفینگ “ ( موج سواری با باد ) نیز وجود دارد.اسب سواری بر روی تپه ها و دشت ها سرسبز منطقه هم انتخابی عالی برای دوست داران این حیوان نجیب است.

مکان ها تاریخی اطراف دریاچه سوان

اینجا تاریخ بر بلندای تپه ها معبد شده است تا نشانگر مذهب و فرهنگ این مردمان باشد.در نزدییک دریاچه ، دو مکان تاریخی با بنا و چشم اندازی فوق العاده از سوان قرار گرفته اند، که می توانی خودت را با کمی پیاده روی در میان دشت ها به آن برسانی.

۱) معبد سواناوانک ( Sevanavank Monastery )

این صومعه در قرن هشتم میلادی و در سواحل شمال غربی دریاچه ساخته شده است.معبد سواناوانک دریاچه سوان

معبد تاریخی و  کوچکی است ،برای دیدن بنا به آنجا میروی اما تپه ی بلندی که بر روی آن قرار گرفته با منظره ای با شکوه از دریاچه غافلگیرت می کند قبل از داخل شدن به صومعه، کمی بر روی تکه سنگی نشسته و هر دو را کنار هم در قاب چشمانت جای میدهی.هر کجای جزیره که هستید به شما پیشنهاد می کنم تا غروب خورشید خودتان را به معبد برسانید.غروبی آرامش بخش و روحانی در این گوشه از ساحل جواهر ارمنستان به انتظارتان نشسته تا نگاهش کنید، تا رنگ نارنجی اش را جمع کرده و به یادگار به خانه ببری.

۲) معبد هایاراواناک ( HAYARAVANAK MONASTERY )

این معبد در نزدیکی شمال غربی دریاچه و بر روی بلندی قرار گرفته است.معبد هایاراواناک دریاچه ارمنستان

یکی از شگفت انگیز ترین صومعه های ارمنستان است، هرچند که بزرگترین و زیباترین آن ها نیست ولی مکانی که در آن قرار گرفته، بر تاثیرگذاری بازدید از آن افزوده است. داخل معبد هم البته زیبایی خود را دارد، بر بالای محراب گنبدی مرتفع و مخروطی شکل قرار گرفته که نور از آن به داخل تابیده می شود.

رستوران گردی در اطراف دریاچه سوان

در سواحل دریاچه، رستوران های محلی بسیاری با غذاهای دریای قرار گرفته است:

رستوران “ Tsovatsots Bashinjaghyan “:

دکوراسون داخلی رستوران سنتی است و به سبک ارمنی.

محیط آرام و صمیمی است و هر چه زودتر دلت می خواهد یکی از صندلی یا تخت ها را انتخاب کرده و غذایت را سفارش دهی.رستوران های اطراف دریاچه سوان ارمرنستان

پیشنهاد ما به شما کباب ” Crayfish “ است، هرچند که مسافران از طعم ” Karm Rakhayt “ هم تعریف بسیاری کرده اند.

اقامت در دریاچه سوان در شب

شب را در نزدیکی دریاچه به خواب بروید …سواحل این منطقه پر است از اقامتگاه ها و هتل ها ی لوکس و حتی ساده.

هرچند که مسافران بالاترین نظر مثبت را به دو اقامتگاه داده اند و ما نیز آن ها را برای شما عزیزان معرفی خواهیم کرد:

اقامتگاه هارسنگر ” Harsnaqar Hotel “

بر بلندی قرار گرفته و منظره ای دیدنی را برای مسافرانش فراهم کرده است.پارک آبی و استخری بزرگ، باشگاه و ساحل اختصاصی از جمله امکانات عمومی اقامتگاه است.مکانی مناسب برای گذران تعطیلات است و حتی برگزاری جشن های خانوادگی و قرارهای کاری و رسمی.علاوه بر ساختام اصلی هتل، 14 کلبه ی خانوادگی دوبلکس با استخری اختصاصی نیز، برای افرادی که آرامش بیشتری می خواهند وجود دارد.اقامت گاه های دریاچه سوان ارمنستان

اقامتگاه ” Best Western Bohemian Resort “

اقامتگاهی با طراحی غربی، لوکس و راحت که تمامی اتاق هایش منظره ای رو به دریاچه دارند.

استخر روباز، حمام آفتاب و باشگاه نیز از امکانات عمومی این مجموعه است.اقامتگاه های دریاچه سوان ارمنستان

رستوران هتل هم با پنجره ای رو به آبی فیروزه ای دریاچه، لذت غذا خوردن در این اقامتگاه را برایت چند برابر کرده است.

پوشش گیاهی و جانوری در دریاچاه سوان

در سال ۱۹۷۸ پارک ملی سوان، با هدف محافظت از دریاچه، کوه ها و دشت های اطراف شکل گرفت.این منطقه از ارمنستان، دارای اکوسیتمی استراتژیک و با ارزش است و دولت ارمنستان تمام سعی خود را برای حفاظت از آن به کار گرفته.این روزها، ماهی گیری تنها با مجوز ممکن است، ۱۶۰۰ گونه گیاهی و ۳۳۰ گونه ی جانوری نیز، تحت نظارت محیط بان های منطقه اند.داخل دریاچه ” ماهی غزل آلا سوان “ ، “ ماهی سفید “ ، “ ماهی قرمز “ و … وجود دارد و حیواناتی مانند گرگ، شغال، سمور، روباه و پلنگ ارمنی نیز در دشت ها و کوهستان های این پارک ملی زندگی می کنند.

آدرس دریاچه سوان ارمنستان

آدرس : ارمنستان، استان گغارکونیک، شهر سوان، دریاچه سوان

Address : Lake Sevan, sevan city, Gegharkunik Province, Armenia

[irp posts=”553″ name=”دره گلها یا زاخکازور-تصاویر دره گلها یا زاخکازور”]

[irp posts=”657″ name=”موزه ماتناداران ایروان-تصاویر موزه ماتنادارن”]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟