Ultimate magazine theme for WordPress.

شهر ممنوعه | شهر ممنوعه در کدام کشور واقع شده است؟

شهر ممنوعه

آیا قصد سفر به کشور چین را دارید؟آیا تمایل به تماشای گذشته و راز های یک خاندان سلطنتی و سلسله اشرافی را دارید؟ ما در این مطلب شما را برای سفر به شهر ممنوعه چین همراهی خواهیم کرد.


معرفی شهر ممنوعه چین

شهر ممنوعه در منطقه پکن، پایتخت کشور چین است و یکی از مهمترین دیدنی‌های تاریخی این کشور بشمار می‌آید. این مکان بعنوان کامل‌ترین مجموعه معماری چوبی در جهان بشمار می‌رود که سالانه پذیرای میلیون ها گردشگر تور چین است.

ورودی شهر ممنوعه;
ورودی شهر ممنوعه;

شهر ممنوعه کاملاً طبق نظام تشریفاتی سلسله‌های فئودالی و اصول طبقاتی ساخته شده‌است. طرح کلی، وسعت، شیوه معماری، رنگ و تزیینات همه نمایانگر امتیاز خاندان سلطنتی و سلسله مراتب اشرافی است. سه قصر این مجموعه یعنی قصر تای حه، قصر جون حه و قصر بایو حه که جذاببیت بیشتر دارد.

محل اعمال قدرت امپراتوری امپراتوران و برپایی مراسم پرشکوه بوده‌است. قصر تای حه، مرکز تمام این شهر تاریخی و تخت سلطنتی طلایی رنگ امپراتور در این قصر دیده می‌شود. از آنجائیکه ورود افرادی غیر از خاندان امپراطور به آن ممنوع بوده، نام «شهر ممنوعه» روی آن گذاشته اند.

تاریخچه شهر ممنوعه

احداث این شهر در سال ۱۴۰۶ میلادی با دستور جو دی دومین امپراتور سلسله مینگ آغاز گردید و ظرف ۱۴ سال ساخته شد. تا سال ۱۹۱۱ میلادی و نابودی سلسله چینگ (قریب ۵۰۰ سال) جمعاً ۲۴ امپراتور در این مجموعه اقامت کرده و بر چین فرمانروایی کرده اند. از سال ۱۹۲۴ بازدید از این مجموعه به عنوان کاخ موزه برای عموم و گردشگران تور چین آزاد گردید و ممنوعه بودن آن پایان گرفت.

تصویری از شهر پکن و شهر ممنوعه;
تصویری از شهر پکن و شهر ممنوعه;

خوصصیات شهر ممنوعه

این اثر نادر با ساختاری مستطیل شکل مساحتی حدود ۷۲ هکتار و ابعاد آن ۹۶۱ متر طول در امتداد شمال به جنوب و ۷۵۳ متر عرض در امتداد شرق به غرب است. دیواری با ارتفاع ۱۰ متر و خندقی با عرض ۵۲ متر دورتا دور مجموعه را فراگرفته‌است. دیوار در هر ضلع خود یک دروازه را جای داده‌است. بر روی ضلع جنوبی «دروازه نیمروز» (Meridian Gate) و بر روی ضلع شمالی «دروازه نیروی ایزدی» (Gate of Divine Might) قرار دارد. دیوارها ضخیم هستند و طوری طراحی شده‌اند که در برابر آتش توپخانه آن زمان مقاومت کنند.

بخش های شهر ممنوعه;
بخش های شهر ممنوعه;

تعداد قصرها و اتاق‌ها در  بسیار زیاد است. اعتقاد پیشینیان چینی، اقامتگاه امپراتوران آسمانی دارای ۱۰ هزار اتاق است و امپراتورانی که پسر امپراتور آسمانی دانسته می‌شدند باید خویشتندار بوده و نمی‌بایست از شمار اتاق‌های امپراتور آسمانی تجاوز می‌کردند.

معماری شهر ممنوعه

معماری مجموعه  نگرش و درایت مردم چین است. سکوی سفید رنگ قصر تای حه، این قصر را پر جلال‌تر کرده و از نفوذ رطوبت به قصر جلوگیری می‌کند.در میان حیاط این شهر جمعاً ۳۰۸ ظرف مسی بزرگ برای ذخیره آب دیده می‌شود که در طول تمام سال برای پیشگیری از آتش سوزی بکار می‌رفته. در زمستان زیر این ظرف‌ها آتش روشن می‌کردند تا آب داخل آن یخ نبندد.

مجسمه شهر ممنوعه;
مجسمه شهر ممنوعه;

در سلسله مینگ ۱۰۰ هزار صنعتگر و یک میلیون کارگر در ساخت این مجموعه عظیم باستانی شرکت داشته‌اند. مصالح ساختمانی مصرفی از سراسر کشور حتی استان یونن در فاصله چند هزار کیلومتری تهیه شده‌است.

این شهر در شهر پکن واقع شده است و یکی از مهمترین جاذبه های تاریخی این کشور بحساب می آید شما میتوانی با انتخاب تور لحظه آخری چین نهایت لذت را از این مجوعه ببرید.

منبع
wikipedia

badsagroup

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟