Ultimate magazine theme for WordPress.

کاخ توپکاپی استانبول | با بزرگترین کاخ سلطنتی در جهان آشنا شوید!

کاخ توپکاپی استانبول

شاید قصد سفر به شهر استانبول را داشته باشید.آیا دوست دارید که عظمت کاخ توپکاپی استانبول را از نزدیک ببینید؟ما در این مقاله همراه شما هستیم تا با معرفی کاخ توپ کاپی استانبول به سفر شما کمک کنیم.


کاخ توپکاپی استانبول یکی از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین مراکز برای بازدید گردشگران در استانبول است.این بنا بر روی یک‌ شبه جزیره کوچک ساخته ‌شده است و در سمت شمالی آن دماغه طلایی و در جنوب آن نیز دریای مرمر قرار دارد؛ در سمت شمال شرقی این بنا نیز تنگه بسفر (Bosphorus) قرار گرفته است که موجب می‌شود تا نمایی زیبا از سمت آسیایی این منطقه نیز برای این کاخ مهیا شود.

نمایی زیبا از کاخ توپکاپی استانبول
این کاخ به شهری در دل یک شهر و به بزرگ‌ترین کاخ جهان بدل شده بود.دیواره‌های اطراف این قصر طولی ۵ کیلومتری داشتند و مساحت داخلی آن در طول دوران ساختش به ۷۰۰ هزار مترمربع می‌رسید.در حال حاضر کاخ توپکاپی استانبول تنها ۸۰ هزار مترمربع مساحت دارد زیرا عملیات ساخت‌ وساز در حیاط آن و به‌سوی بخش خارجی انجام‌شده است. در طول ۴۰۰ سال دوره کاخ توپ کاپی، هر یک از سلطان‌ها بر اساس سلیقه یا نیازهای خود در آن زمان، بخش‌های جدید یا سالن‌های جدیدی را به کاخ افزودند.

تاریخچه کاخ توپکاپی استانبول

پس از فتح قسطنطنیه در سال ۱۴۵۳ بود که سطلان محمد دوم دستور داد تا این کاخ را در موقعیت فعلی آن بر فراز ویرانه‌های دوران بیزانس بنا کنند.این بنا در بین سال‌های ۱۴۶۶ و ۱۴۷۸ توسط سلطان محمد دوم (sultan Mehmet II) ساخته ‌شده است. قصر توپکاپی در دوره زمانی قرن‌های ۱۵ تا ۱۹ میلادی، مرکز سیاسی امپراتوری عثمانی به ‌حساب می‌آمد و این شرایط تا زمان ساخت کاخ دلما باغچه (Dolmabahce Palace) در کنار دریا ادامه داشت.

کاخ توپکاپی استانبول 1
او در مدت ‌زمان ساخت این کاخ، اوقات خود را در قصر کوچک ‌تری که امروزه در میدان بایزید به دانشگاه استانبول بدل شده است سپری می‌کرد. به ‌محض این‌که او به کاخ توپ کاپی منتقل شد، کاخ قبلی با نام کاخ قدیمی و کاخ توپ کاپی با نام کاخ جدید نامیده شدند. با این ‌وجود ساکنان محلی این کاخ را بانام توپ کاپی می‌خواندند زیرا معنی این کلمه در زبان ترکی برابر با دروازه توپ‌ها است و دلیل این نام نیز وجود توپ‌های جنگی بسیار بزرگی بود که در بیرون دروازه به نمایش گذاشته ‌شده بودند و از آن‌ها در طول فتوحات سلطان استفاده‌شده بود.

موزه توپکاپی استانبول

در سمت چپ سومین حیاط نیز مرکز نگهداری از آثار مقدس قرار دارد.در این موزه بسیاری از آثار ادبی و هنری ایران و آثاری همچون لباس پیامبر(ص) ، لباس حضرت فاطمه , زیر انداز خانه حضرت فاطمه , لباس خونین امام حسین که تنها یکبار در سال گشوده میشود که برای حفاظت آن است , شمشیر حضرت علی (ع) ، شمشیرهای مختلف ایشان، دندان، مو، کفش، مجموعه‌های کریستال، نقره و ظروف چینی که مربوط به دوره امپراطوری عثمانی است و … نگهداری می‌شود.

موزه کاخ توپکاپی استانبول
بازدید از قصر توپکاپی استانبول در تور استانبول خالی از لطف نیست.امیدواریم مطلب فوق برای سفر شما مفید واقع شود.

منبع

badsagroup

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟