Ultimate magazine theme for WordPress.

روستای توریان قشم | با یکی از قدیمی ترین روستاهای جزیره قشم آشنا شوید

روستای توریان قشم

توریان یکی از روستاهای جزیره قشم میباشد که در حدود ۳۱ کیلومتری جنوب غرب این جزیره قرار گرفته است. روستای توریان با چهار روستای دیگر همجوار می باشد ؛ از شمال با روستای خالدین ، از جنوب با روستای رمکان ، از غرب با روستای تم سنتی و از شرق با روستای باغ بالا همسایه میباشد. یکی از دلایل زیبایی روستای قدیمی توریان ، نخلستان های سر به فلک کشیده این روستا می باشد که توجه توریست ها و گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است .


تاریخچه روستای توریان قشم

در زمانی که سلسله توران شاهان از میناب به هرمز فرار کردند ٬ چندین نفر آن ها به قشم آمده و در روستای توریان که منطقه سرسبزی بوده و آب شیرینی داشته مسکن می گیرند٬ چون رئیس آنها توریان شاه بوده ٬ این روستا را به نام خود توریان نامیده و همچنین مسجدی در آنجا بنا کرده بودند و منبری در آن مسجد بوده از تخته مرغوب و آئینه کاری که در زمان زلزله روستا این منبر زیر آوار ماند و سالیان بعد که آن را بیرون آوردند تا چندین سال در یکی از مساجد رمکان باقی بود .

نمایی از مسجد روستای توریان قشم
نمایی از مسجد روستای توریان قشم

در سفرنامه ای که ابن بطوطه ، درباره توران و توران شاه نوشته است ، گفته شده : ” تورانی که در این جزیره طویله نام شاهی دارد ، در ۶ فرسنگی قشم ساکن شده به نام مخلص یا توریان نامیده می شده است . طبق اسناد به ثبت رسیده ، در جزیره هرمز هم یک شاه به نام تورانشاه وجود داشته و در همان زمان هم فرمانروایی می کرده است .

آثار تاریخی روستای توریان قشم

در گورستان روستای توریان قشم یک قبر قدیمى به شکل قبور روستاهای کوشه و گربدان و با دست خط کوفی و عربی وجود دارد که بر روی‌این قبر اشعاری در وصف رسول گرامى اسلام(ص) و در مدح امام علی و وصف جوانی به شیوه جوان مردی حضرت علی علیه السلام بر روی سنگ قبر کنده‌کاری شده است و در انتهای سنگ قبر در سمت پای جسد آیه قرآن : کل شی‌هالک الاوجهه، بر روی سنگ قبر کنده‌کاری شده است که قدمت این قبر مربوط به زمان همان حجاران (سنگ تراشان) معروف در حدود هزار سال پیش می‌باشد.

تصویری از قبر در روستای توریان قشم
روستای توریان قشم;

قریه توریان در جزیره قشم تا کنون باقی است و در مسجد تورانشاه جزیره ی قشم در قریه ی توریان منبر چوبی آئینه کاری وجود داشته که به سال ۱۱۱۵ با زلزله شدیدی که در جزیره حادث شده مسجد و بارگاه تورانشاه خراب و ویران گریده است.

مشاغل روستای توریان قشم

از مشاغل پررونق روستای توریان می توان به کشاورزی اشاره کرد ، شغلی که اهالی این روستا ، علاوه بر انجام آن ، به کاشت سیفی جات و گل آفتابگردان نیز مشغولند .

خواهشمندیم در صورتی که قصد سفر به جزیره قشم را دارید،برای رزرو تور قشم با ما در تماس باشید تا بهترین قیمت را به شما ارائه کنیم.

منبع
Qeshm
Koochar
iranatrip

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟