Ultimate magazine theme for WordPress.

پوشش گیاهی جزیره کیش | درختان جزیره کیش را بشناسید

پوشش گیاهی جزیره کیش

اگر به جزیره زیبای کیش سفر کرده باشید ، شاید مشاهده کرده باشید که این جزیره دارای پوشش گیاهی خاصی میباشد که در نوع خود کم نظیر است.ما در این مقاله قصد داریم تا پوشش گیاهی جزیره کیش را مورد بررسی قرار دهیم و بیشتر با طبیعت سبز جزیره کیش آشنا شویم.کیش از نظر پوشش گیاهی در منطقه نیمه حاره ای جنوب ایران قرار گرفته است. وجه مشخصه این منطقه حضور گیاهان مقاوم در برابر خشکی است که موجب سازگاری جالب توجهی در گیاهان منطقه شده است.در ادامه با ما باشید.

درخت آکاسیا یا درخت کرت :

آکاسیا، صمغ عربی (نام علمی: Acacia) سرده‌ای شامل چندین گونه درخت و درختچه است که در زیرتیرهٔ کهوریان (میموزا)، از تیرهٔ باقلائیان قرار می‌گیرند. تمام انواع آکاسیا از طریق غلاف حاوی تخم بذرافشانی می‌کنند و برگ‌ها و صمغ آن‌ها معمولاً سرشار از تانن است که به طور تاریخی کاربردهای دارویی و نگهدارنده غذایی داشته‌ است.شما در بین درختان جزیره کیش و در پوشش گیاهی جزیره کیش میتوانید این نوع درخت را ببینید.

تصویری از شاخه های درخت آکاسیا

نام آکاسیا برگرفته از زبان یونانی است. کارل لینه در سال ۱۷۷۳ این سرده را بر اساس گونه آفریقایی درخت بابل (Acacia nilotica) توصیف کرد. در حدود ۱۳۰۰ گونه مختلف از آکاسیا وجود دارد که حدود ۹۶۰ گونه آن‌ها بومی استرالیا هستند و بقیه در مناطق گرم و معتدل اروپا، آفریقا، جنوب آسیا و آمریکا در هر دو نیمکره شمالی و جنوبی پراکنده‌اند.شاید کلمه آکاسیا از اقاقیا گرفته شده باشد.

صمغ آکاسیا و استفاده دارویی از آن

صمغ آکاسیا حاوی قندهای طبیعی از نوع رامنوز، آرابینوز و گالاکتوز است. همچنین حاوی اسید گلوکورونیک و ۴ متوکسی گلوکورونیک می‌باشد. درصمغ عربی کلسیم، منیزیم، پتاسیم، سدیم نسبتاً زیاد است. صمغ عربی درآب و گلیسیرین حل می‌شود ولی در الکل نامحلول است.

تصویر صکغ عربی یا صمغ آکاسیا در پوشش گیاهی جزیره کیش

در شاخه‌های این گیاه بر اثر گزش حشره‌ها و یا دراثر وزش باد و برخورد ساقه ها با یکدیگر ایجاد خراش شده ماده‌ای به خارج تراوش می‌گردد که به نام صمغ آکاسیا یا صمغ عربی موسوم است. نوع مرغوب صمغ آکاسیا بصورت قطره‌های کوچک مدور یا زاویه دار به رنگ سفید تا مایل به زرد است؛ ولی نوعی از آن که به رنگ قهوه‌ای یاقرمز روشن می‌باشد در تجارت مورد پسند نیست.

بصورت قرص مکیدنی برای درمان ورم دهان، حلق و تسکین سرفه مفید است. صبح و ظهرو شب هر دفعه یک حب یا قرص در دهان قرار داده می‌مکند و یا ۲۰ گرم صمغ عربی را در ۱۰۰ گرم آب جوشانیده دهان شویه یا غرغره می‌نمایند. همین محلول را ممکن است برای درمان اسهال خونی (دیسانتری) تناول نمایند و درمورد سوختگی‌ها و زخم نوک پستان، آماس‌های پوستی و جذام گره‌ای (Nodular leprosy) روزی چند مرتبه در محل بمالند.

ازصمغ آکاسیا برای آرایش موی سر، برای تهیهٔ قرصها، چسب‌ها، قطره و پودرها استفاده می‌شود و به مقدار بسیار کم در تهیهٔ غذا و شیرینی مصرف دارد.

چگونه از صمغ آکاسیا استفاده کنیم ؟

صمغ آکاسیا را در آب گرم حل نموده یک ژله تهیه می‌نمایند و از این ژله برای درمان بیماری‌های فوق روزی ۱ تا ۴ قاشق چایخوری تناول می‌کنند. ممکن است این ژله را با شربت‌های دیگر مخلوط نموده و صبح و ظهر و شب هر دفعه ۱ تا ۴ قاشق چایخوری تناول نمایند.

دړختان نارگیل در جزیره کیش

تعداد ۳۰۰۰ اصله درخت نارگیل نیز در مساحتی بالغ بر ۲۰ هکتار در نوار ساحلی شرق کیش کاشته شده که زیبایی و سرسبزی خاصی به این سواحل و به پوشش گیاهی جزیره کیش بخشیده است. درخت خرما در نقاط گرمسیری اهمیت اقتصادی دارد و در جزیره کیشی از نظر شرایط اقلیمی توجه خاصی به کاشت آن مبذول می شود.

متون تاریخی و سفرنامه های جهانگردی که قرن ها پیش از کیش به جا مانده است، حکایت از آن دارد که در گذشته، نخلستان های بزرگی در این جزیره وجود داشته است.متعددی را در قسمت های مختلف جزیره بوجود آورده است.دیدن این نخلستان ها در تور کیش خالی از لطف نیست.

تصویری از درختان نارگیل در ساحل جزیره کیش
درخت کنار و نقش آن در کشتی سازی :

نمونه ای دیگر از پوشش گیاهی جزیره کیش که ممکن است در  تور کیش به چشمتان خورده باشد در خت کنار است . درخت کنار پوشیده از خارو برگ های ریز انبوه است و میوه های سرخان.طول این درخت در کیش تا ارتفاع ۱۵ متر هم می رسد و برخی از آنها تا ۵۰۰ و ۶۰۰ سال عمر دارند، چوب آن ها محکم است و در کشتی سازی و لوازم خانه مورد استفاده قرار می گرفته است.

نمونه ای زیبا از درخت کنار در جزیره کیش و درختان جزیره کیش
درخت نخلی :

یکی از مشخصه های مناطق گرمسیری، وجود درختان نخل است که در مناطق جنوبی ایران به وفور یافت می شود. نخلستان غروب کیشی از زیباترین نخلستان های جزیره است.

این نخلستان با حدود ۲۵ هکتار وسعت در غرب جزیره و در پوشش گیاهی جزیره کیش واقع شده است.چیزی که شاید بسیار در تور کیش به چشم شما خورده باشد این است که سازمان منطقه ازاد کیش با وارد کردن درختان بالغ از نخلستان های هرمزگان و کاشت آن ها در بلوارها و حاشیه خیابان ها چشم انداز زیبایی در جزیره بوجود آورده است.

نمایی زیبا از درختا نخل در خیابان های جزیره کیش
درخت لور :

درخت لور کیش یکی از زیباترین، کمیاب ترین و عجیب ترین درختان جهان و از خانواده انجیر که در پوشش گیاهی جزیره کیش میتوان یافت. برگ های بیضی شکل و درشت داشته و در تمام شاخه ها و ریشه های این درخت، شیرهای سفید رنگ وجود دارد. پوست تنه این درخت صاف و خاکستری است و میوه های قرمز و نارنجی رنگی، به درشتی فندق دارد.بنابر روایتی توسط پرتغالیها از شبه جزیره هند به بنادر و جزایر جنوبی ایران منتقل شده است برای تامین آب مورد نیاز خود علاوه بر ریشه های اصلی و فرعی، از ساقه نیز ریشه هایی به زمین می فرستد تا به عنوان ریشه های کمکی در جذب آب به بدنه اصلی درخت کمک کند.

درختان لور کیش به عنوان درختان هزار ساله و درختان مقدس جزیره کیش شناخته شده اند.

تصویری از درختان لور در جزیره کیش

از ویژگی های جالب این درخت ریشه های هوایی آن است که مانند شاخه از تنه این درخت آویزان است. در آبادی باغو در غرب جزیره درختان لور بسیار بزرگی وجود دارد که بسیار زیبا هستند. همچنین بزرگترین درختان لور را در کنار زمین های تنیس می توانید ببینید.

میتوان گفت درخت لور معروفترین درخت در جزیره کیش میباشد[/box]

درخت سمر یا درخت کهور

کهور پاکستانی یا کهور آمریکایی یا کرت دریایی (نام علمی: Prosopis juliflora) نام یک گونه از سرده کهور است.

کهور پاکستانی درختی چند ساله، دارای رویشگاه صحارا-سندی و ارزش زیستگاهی دارد. این درخت در سه دهه اخیر بوفور بصورت جنگلی در جنوب ایران [استان بوشهر] کاشته شده و بومی ایران نیست در گویش جنوب ایران به آن سُمر نیز گفته می‌شود.این درخت را در پوشش گیاهی جزیره کیش نیز میتوان یافت.

تصویری از درخت کهور سمر با کهورکهور پاکستانی درختچه‌ای بزرگ یا درختی به ارتفاع تا ۵ متر، همیشه دارای برگ سبز، این گونه به صورت کاشته شده در استان‌های جنوبی کشور دیده می‌شود. یکی از درختان مقاوم به خشکی و شوری و حساس به سرما است که سرسبزی خاصی به مناطق بیابانی ساحلی جنوب ایران داده است. علاوه بر ایران در غرب هندوستان، مکزیک و بین سند و پنجاب وجود دارد. درحقیقت این گونه، بومی مناطق شمالی آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی و کشورهای چون بولیوی، آرژانتین، کلمبیا، ونزوئلا و مکزیک است.

به عنوان یک درخت سایه دار در فضای سبز و پارک‌های جنگلی و برای تثبیت شنهای روان کاربرد دارد. اما مناسب فضای سبز شهری نیست چون ریشه‌های قوی و تنومند آن باعث خرابی پیاده‌رو می‌شود و خارهای تیز آن نیز پس از ریزش از درخت، می‌تواند ایجاد مزاحمت بنماید؛ و کاشت آن در محوطه‌های کارگاهی، در حاشیه و کنار جاده‌های خارج از شهر و در اطراف اتوبان‌ها نیز توصیه می‌شود.

ازدیاد آن به وسیله کاشت بذر به راحتی امکان‌پذیر است.

رویشگاه آن در هرمزگان ایران

در هرمزگان به کهور پاکستانی سُمْر گفته می شود و درختی است زیبا با اندامی بلند که شکل خارجی آن (از دور) شباهت زیادی به چتر دارد. شاخه‌های درخت سُمر تو برهم و دور یگدیگر است.

گویند که این درخت بیش از صدسال عمر می‌کند. چوب این درخت سفید و محکم است و در برخی گونه‌های چوب کمی سرخ رنگ می‌شود. درخت سمر در برابر خشک سالی و کم‌آبی مقاوم است، اما اگر چند سال متوالی باران نبارد، در اثر تشنگی کم‌کم خشک می‌شود و می‌میرد.

غذای زنبورعسل

درخت سمر بیشترین پوشش جنگلی کوهستانی منطقهٔ هرمزگان را در برگرفته‌است. برگ درخت سمر باریک و سوزنی و شاخه‌هایش مملو از خار است؛ و گلی زرد رنگ دارد، در موسم گُل و بارداری زنبورعسل به طور قابل توجهی بر روی شاخه‌های این درخت مشاهده می‌شود که شهد برای عسل جمع‌آوری می‌کنند.

عسل گل سمر از مرغوب‌ترین انواع عسل در جنوب غرب هرمزگان است.[نیازمند منبع] عسل گل سمر طعم و مزهٔ مخصوصی دارد. از درخت سمر در فصل تابستان گلی زرد رنگ می‌روید که بوی مطبوعی دارد.

در این فصل زنبور عسل از این گل‌ها رحیق انگبین برای تهیه عسل می‌گیرند. این درخت نزد صحرانشینان و حشم‌نشین کوهستان اطراف بخش کوخرد با نام (چِت) یا «چتی» معروف است. چنان‌که در شهرستان بستک هرمزگان پشته‌ای نیز به همین نام وجود دارد که آنرا (پشتخه چتی) می‌گویند؛ و (چت) به لهجه صحرا نشین منطقه به معنای (سمر) است.

استفاده از درخت سُمر

سمر در ترکیب جیرهٔ بزغاله‌ها آزمایشی در قالب چهار جیره که به ترتیب حاوی صفر، ۱۰، ۲۰ و ۳۰ درصد نیام سمر به شکل آسیاب شده بود انجام شد میزان غذای مصرفی، خصوصیات پرواری بزغاله‌ها از قبیل اضافه فون روزانه، ضریب تبدیل غذایی و خصوصیات لاشه بزغاله‌ها مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت.

نتایج حاصل از این آزمایش در رابطه با وزن نهایی، اضافه وزن روزانه و غذای مصرفی گروه چهار (۳۰ درصد نیام سُمر) با سایر گروه‌ها اختلاف معنی داری نشان دادند و همچنین در رابطه با پارامترهای مهم لاشه نیز اختلاف معنی‌دار مشاهده گردید با توجه به نتایج حاصل استفاده از ۲۰درصد نیام سمر در ترکیب جیره هیچ گونه مشکلی ندارد.

برگ و چوب سمر

برگ درخت سُمر غذای مخصوص شتر است، همچنین چوب درخت سمر وچوب سَلَم برای ذغال از چوب کُنار و چوب کُور مرغوب‌تر است. در دوران گذشته در خانه‌های روستایی از چوب سمر برای تدفئه استفاده می‌نموده‌اند. همجنین از چوب سمر ابزار آلات کشاورزی، پایهٔ کپر و تیر چوب سجم و در بام خانه نیز به کار می‌برده‌اند.

لازم است ذکر شود که درخت سُمر (چِت) در سایر مناطق استان هرمزگان فراوان است، به صورتی که دشت گسترده‌ای در شمال روستای چاه مسلم (که به لهجهٔ محلی «کَفَهِ ی چاه مسلم» می‌نامند)، مملو از درخت سمر است، وسعت این دشت به ده‌ها هزار کیلومتر می‌رسد.

درخت گل ابریشم در جزیره کیش

گل ابریشم (به انگلیسی: Albizia lebbeck) نام درختی است که در استان‌های ساحلی جنوب ایران می‌روید. این درخت بومی منطقه گرمسیری جنوب آسیا است، ولی تا کنون گسترش فراوانی یافته و در بسیاری از مناطق نیمه گرمسیری جهان نیز رشد می‌کند و تکثیر می‌شود. این درخت فراوان‌ترین گونه از مجموعه درختان خانواده (Albizia) در گستره جهان است.تصویری از درخت گل ابریشم

گیاه دیگری از این خانواده به نام شب‌خسب در شمال ایران می‌روید.

این درخت به بلندی ۱۸ تا ۳۰ متر می‌رسد و تنه‌ای به قطر نیم متر تا یک متر پیدا می‌کند. برگ‌های این درخت شانه‌ای است و خزان می‌کنند چنان‌که در پایان فصل سرد کاملاً بی‌برگ می‌شود. دانه‌های آن در خوشه سبز رنگی قرار دارند که به تدریج زرد می‌شود. گل‌های این درخت، سفید مایل به زرد و به صورت مجموعه تارهای ظریف و خوشبو به درازی ۳ تا ۴ سانتیمتر و منگوله‌ای شکل است.

سودمندی‌ها
درخت گل ابریشم تاج کروی‌شکل بزرگ و سبزرنگی ایجاد می‌کند که منظره بسیار زیبایی دارد. به‌همین خاطر به‌عنوان درخت سایه‌دار و زینتی در مناطق شهری کاشته می‌شود. در هند از چوب آن الوار تولید می‌کنند. از غلاف دانه‌ها و برگ‌های این درخت نیز به عنوان خوراک دام برای برخی چارپایان استفاده می‌شود.

درختچه گز:

درختچه ای با برگ های ریز و بهم فشرده است (به نظر بدون برگ است)، با گلهای منظم در رنگ های سفید و صورتی، حدود ۳۰ گونه از این درخت شناخته شده است.

تصویری از یک نمونه درخت گز در جزیره کیش

گیاهان شبخسب

گیاهان شبخسب از دیگر دیدنی های جزیره کیش و پوشش گیاهی جزیره کیش هستند که در تور کیش به چشم میخورد. آنها شب ها برگ های خود را جمع می کنند و به عبارتی می خوابند یا می خسبند، به همین دلیل به آنها «شبخسب» می گویند.

نمونه ای از گیاهان شب خسب

گیاهان شب خسب، با آمدن روز و طلوع خورشید، برگ های خود را دوباره باز می کنند و به استقبال افتاب می روند. این گیاهان که از خانواده آکاسیا هستند، میوه هایی شبیه به لوبیا دارند که مانند بندانگشت، کشیده و مسطح است و در هر بند آن دانه هایی وجود دارد.

نخلستان باغ بهشت کیش

باغ بهشت کیش تنها نخلستان به جای مانده از دوره های گذشته است که امروزه بعنوان یکی از جاذبه های گردشگری کیش از آن یاد میشود .

این منطقه دیدنی کیش در غرب محله سفین واقع شده و از جمله زیباترین نخلستان های کیش است که به ویژه در هنگام غروب آفتاب چشم اندازی زیبا و تماشایی دارد. با توجه به گفته های توریست ها و گردشگران جزیره کیش در قرن های گذشته کاشت درخت نخل یکی از مشاغلی بوده که در جزیره کیش رواج بسیاری داشته که وجود نخلستان های متعدد در جزیره ی کیش گواه بر این موضوع می باشد.

تصویری زیبا از نخلستان باغ بهشت کیش
خوشبختانه در در دهه ی اخیر سازمان توسعه ی فضای سبز جزیره کیش اهمیت ویژه ای برای پوشش گیاهی جزیره کیش و نخلستان ها قائل شده و سامان دهی این نخلستان ها پرداخته است از جمله ی این نخلستان ها می توان به نخلستان طلوع کیش با طول ۱۵ کیلومتر در شرق جزیره اشاره کرد که نهال های آن در سال ۱۳۷۳ غرص شده است.

درختان جزیره کیش و بومی کدامند؟

درختان بومی که در پوشش گیاهی جزیره کیش میتوان بافت عبارتند از لور، کهور ایرانی، نخل خرما، کنار، کرت، بمبر لاری و گز.

منبع
Jazirekish
کیش
hellokish

wikipedia

badsagroup

سوالی دارید؟