Ultimate magazine theme for WordPress.

خانه زینت الملوک قوامی | بنایی بینظیر در قلب شهر شیراز – بادساگروپ

0

خانه زینت الملوک قوامی شیراز

قصد سفر به شیراز را دارید؟می خواهید با مشاهیر شیراز آشنا شوید؟حتما سری به خانه زینت الملوک قوامی شیراز بزنید.خانه زینت الملوک قوامی شیراز مجموعه بی نظیر در دل شهر پر آوازه شیراز است که نظر هر گردشگری را به خود جلب می کند.ما قصد داریم در این مطلب به معرفی این مجموعه  بپردازیم.


قدمت خانه زینت الملوک قوامی

خانه زینت الملوک قوامی شیراز با قدمت دوره قاجار در استان فارس و در شهر شیراز قرار دارد.بنای اندرونی زینت الملک مربوط به دوره قاجار است. ساخت این خانه قدیمی در حدود سال ۱۲۹۰ قمری توسط علی محمد خان قوام الملک دوم آغاز و در سال ۱۳۰۲ قمری به پایان رسید.

تصویری از حیاط خانه زینت الملوک قوامی شیراز
تصویری از حیاط خانه زینب الملک قوامی شیراز;

علت نامگذاری

در ضلع غربی نارنجستان قوام، عمارتی زیبا قرار دارد که به دلیل سکونت خانم زینت‌الملک قوامی، دختر قوام‌الملک چهارم، به این نام معروف است.این عمارت که به فاصله یک کوچه با خانه قوام قرار دارد و به وسیله یک راه زیرزمینی با آن در ارتباط است، در حقیقت اندرونی خانه قوام و محل رفت و آمد محارم بود.پیشنهاد میدهیم با رزرو تور ارزان شیراز از این خانه زیبا دیدن کنید.

تصویری از خانه زینب الملک قوامی شیراز;
تصویری از خانه زینب الملک قوامی شیراز;

پس از درب ورودی این خانه، یک هشتی وجود دارد. در سمت چپ این هشتی درگاه ورودی به حیات خانه قرار دارد.در حیات این بنا افزون بر ازاره‌های سنگی حجاری شده و مشبک کاری شده، دو باغچه زیبا روبروی هم و قرینه، که از ویژگی های باغ های ایرانی است، یک حوض بزرگ از شش قطعه سنگ یکپارچه و یک حوض کوچک، بازهم روبروی هم تشکیل شده است.

به جز ایوان بدون سقف در شرق حیاط، در اطراف حیاط ۲۰ اتاق وجود دارد که به یکدیگر راه دارند. ساختمان غربی بنا دارای تالار شاه‌نشین آینه‌کاری و گچ‌بری با تصاویر اروپایی است.

موزه مشاهیر در خانه زینت الملوک قوامی

این ساختمان در سه ضلع دارای زیرزمین بسیار وسیع و گسترده‌ای است که امروزه از آن به عنوان موزه استفاده می‌شود.کاشی کاری های هفت رنگ هلالی شکل که در پیشانی بالای ساختمان قرار گرفته است، از زیبایی ویژه ای برخوردار است. در این کاشی کاری نگاره ای از دو خورشید در پشت سر دو شیر شمشیر به دست، دو فرشته بر بالای سر آن ها و آیه “نصرمن لله و فتح قریب” میان دو شیر دیده می شود.دیدن این خانه در تور شیراز خالی از لطف نیست.

تصویری از بخش های خانه زینب الملک قوامی شیراز;
تصویری از بخش های خانه زینب الملک قوامی شیراز;

در اطراف این حیات، ازاره دیوارها که از سنگ گندمک و به گونه پنجره های مشبک ساخته شده اند، برای تهویه هوا و روشنایی زیرزمین مورد استفاده واقع می شده اند.

اتاق های خانه زینت الملوک قوامی

این بنا دارای اتاق‌های زیادی است که این اتاق ها افزون بر گچ بری، نقاشی و آینه‌کاری‌های بسیار زیبا و نفیس، در طبقه نخست به یک دیگر نیز راه دارند، به گونه‌ای که می توان بدون وارد شدن به حیات، از جنوبی ترین اتاق به شمالی ترین آن ها راه پیدا کرد.سقف چوبی اتاق ها با نقاشی نگاره های گوناگونی از جانوران، پرندگان و گل و بوته آراسته شده است. تالار اصلی ساختمان در ضلع غربی آن واقع شده است.

تصویری از نقشه ساختمان خانه زینب الملک قوامی شیراز;
تصویری از نقشه ساختمان خانه زینب الملک قوامی شیراز;

این تالار دارای نقاشی ها و آینه کاری های زیبایی است. در بخش هایی ازآن و نیز در برخی از اتاق های این بنا، نگاره هایی از زنان و کودکانی دیده می شود که نشان دهنده ی تلفیق هنرایران و اروپا و تاثیرپذیری معماری قاجاری معماری و هنر اروپایی است هر چند که سبک ایرانی آن حفظ شده است.

زیرزمین خانه زینت الملوک

زیرزمین خانه زینت الملوک سرتاسر بنا را پوشانده است و این زیرزمین به شکل زیبایی آجرکاری شده است. این قسمت از خانه در گذشته به عنوان مکانی برای نگه داری مواد خوراکی و دیگر وسایل مورد استفاده قرار می گرفته است که در زمان بانو زینت الملک از این جایگاه برای کمک به تهی دستان و بینوایان و امور خیریه ویژه بانوان سود برده می شده است و به دلیل همین رفتارهای نیکوی بانو زینت الملک این خانه پس از درگذشتش به خانه زینت الملک معروف می شود.حتما از مجری تور شیراز بخواهید تا این خانه زیبا را کامل برای شما توضیح دهید.

تصویری از خانه زینب الملک قوامی شیراز
تصویری از خانه زینب الملک قوامی شیراز

بهسازی خانه زینت الملوک قوامی شیراز

این خانه از سال ۱۳۷۳ در اختیار بنیاد فارس شناسی قرار گرفت و با همکاری سازمان میراث فرهنگی و اعتبارات استانی و کمک‌های مردمی بهسازی آن آغاز شد.زیرزمین زیبای این خانه در سال ۷۴ با بهسازی و تجهیزات لازم به نگارخانه پارس تبدیل شد که به طور مرتب آثار هنرمندان شیراز و پارس و ایران در آن به نمایش گذاشته می شد.

تصویری از خانه زینب الملک قوامی شیراز;
تصویری از خانه زینب الملک قوامی شیراز;

سرانجام این زیرزمین با همکاری سازمان ایران‌گردی و جهان‌گردی پارس و بنیاد فارس شناسی طی ۲ سال به موزه گنجینه تاریخ پارس تبدیل شد.خانه زینت ‌الملوک قوامی در سال ۱۳۵۴ با شماره ۹۳۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس خانه زینت الملوک قوامی شیراز

شیراز، خیابان لطفعلیخان زند

امیدواریم مطلب فوق برای سفر شما به شهر شیراز مفید واقع شود.

منبع

سی ایران

راستی اگر قصد سفر به شهر شیراز را دارید،خواهشمندیم برای رزرو تور شیراز با ما در تماس باشید.

نظر شما راجع به این مطلب چیست؟دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید!